روزنامه ملی انیس

نقش حمایوی شرکای افغانستان در پروسه صلح

کشورما تقریباً چهل سال می شود که قربانی پدیده مخرب جنگ برادرکشی و میدان رقابت های یک تعداد کشورها قرار گرفته‏است. علاوه بر مداخلات کشورهای بزرگ بیشتر از یک دهه می شود که گروه های بنام های چون طالبان، القاعده، داعش، گروه های مسلح غیر مسئول و… در کنج و کنار این سرزمین ایجاد و به شکل مستقیم و یا غیر مستقیم از آنان حمایت صورت می گیرد. با ایجاد چنین گروه ها که هر کدام آنان در صدد تخریب وویرانی کشور ما اند.

ناامنی های روز افزون گردیده اما، مردم رنجدیده و عذاب کشیده کشور ما هر روز با دادن قربانی و تحمل رنج چون سد محکمی در‏برابر پدیده های مخرب ایستادگی می نمایند.

کنون کشورهای منطقه و فرامنطقه به خصوص یک تعداد کشورهای نسبتاً پیشرفته منطقه متوجه گردیده اند، آتشی که فعلاً در افغانستان شعله ور است شاید روزی برسد که این آتش کشورهای منطقه و فرامنطقه را نیز در برگیرد، روی همین اصل در اجماع منطقه یی، فرامنطقه یی و حتا جهانی سهم ارزنده گرفته جهت برقراری صلح و ثبات تلاش می‏کنند.طوریکه دیده می شود فعلاً اجماع کامل بین المللی به اثر سعی و تلاش هیئت رهبری حکومت وحدت ملی افغانستان به وجود آمده است که می توان از کنفرانس تاشکند، کنفرانس بروکسل، کشورهای عضو شانگهای و اجماع جهان اسلام که در کشورهای اندونیزیا و عربستان سعودی تدویر یافت نام برد، در این نشست ها به خصوص کنفرانس علمای اسلام در کشور عربستان سعودی جنگ، خشونت، انتحار و انفجار در مقابل مردم بیگناه ملکی و حکومت افغانستان فتنه انگیزی خوانده شده ناروا اعلام گردید. این اجماع به خاطر تأمین صلح و‎ثبات در کشور آبایی ما با میزبانی خادم الحرمین الشرفین در مکه معظمه که یکی از مقدس ترین مکان های اسلامی برای تمام مسلمانان جهان می باشد تدویر گردیده این اجماع ملی و جهانی به خاطر تأمین صلح و ثبات منطقه و‏جهان سعی دارند راه های محو دهشت افگنی وتروریزم را پیدا نموده تا مردم از این مصیبت نجات پیدا کنند.

مخالفین مسلح «گروه طالبان» فیصله ها و خواست های برحق تمام کنفرانس ها را رد نموده صرف به مذاکرات با کشور ایالات متحده امریکا اعلام آمادگی نمودند.

مردم افغانستان خواهان صلح با عزت می باشند و تقاضا دارند که این پروسه به هر شکل ممکن از طریق هر کشور و یا سازمان اجتماعی به شرط آنکه منافع ملی کشورما به کدام خطر مواجه نگردد پیش برده‏شود.

طی سالهای اخیر هیئت رهبری حکومت وحدت ملی و شورای عالی صلح بار بار از مخالفین مسلح تقاضا های نشست بین الافغانی را نموده است، ولی گروه یاد شده تأکید کرده است که مستقیماً با کشور ایالات متحده امریکا وارد گفتگو خواهد شد.

اخیراً نشریه نیویارک تایمز گزارش داد که اداره رئیس جمهور ترامپ در تلاش گفتگو های مستقیم صلح با طالبان است.

هارون چخانسوری سخنگوی رئیس جمهور افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت: «…پروسه صلح افغانستان قسمی که حمایت قاطع و وزیر خارجه امریکا گفته اند، به رهبری و مالکیت حکومت افغانستان است ابتکار صلح نیز از حکومت افغانستان است، فلهذا روند صلح با حاکمیت و رهبری افغانها به پیش می رود. حکومت افغانستان که روند پروسه صلح را از جمله اولویت های ضروری خویش می داند و در این راستا از هیچگونه سعی و تلاش دریغ نکرده است در تماس با سایر کشورهای صلحدوست منطقه و فرامنطقه قرار دارد، مقامات امریکایی گفته اند که در این راستا تلاش خواهد کرد تا خواسته های برحق مردم افغانستان را بر آورده سازد در سفر اخیری که وزیر خارجه امریکا و معاون وزیر خارجه آنکشور در امور آسیای جنوبی به افغانستان داشتند تأکید کردند که ایالات متحده امریکا در عرصه صلح با حکومت افغانستان همکاری خواهد کرد تا طولانی ترین جنگ امریکا در افغانستان به پایان برسد. معاون وزیر خارجه امریکا در امور کشورهای آسیای جنوبی از برخی رهبران احزاب سیاسی در مورد گفتگو های مستقیم امریکا و طالبان نظرخواهی کرد. نظر به گزارشات رسانه ها معاون وزیرخارجه امریکا طی سفر به کشور قطر با نمایندگان گروه طالبان دیدار و مذاکره رسمی را انجام داده است که جزئیات کامل آن تا‏کنون نشر نگردیده است. مردم افغانستان انتظار دراند که این سفر و‏دیدار نتایج مثبت را در قبال داشته باشد.

چخانسوری تأکید کرد که نقش شرکای افغانستان در پروسه صلح حمایت کننده است و حکومت ما از این نقش استقبال می کند.«… ما اجماع صلح داریم و هدف اجماع این است که شرکا و جهان بتوانند در آغاز پروسه مذاکرات، منحیث تسهیل کننده و حمایت کنند نقش خود را بازی کنند.»

حقیقت مسلم است که طی دهه های متمادی راجع به مسئله صلح و ثبات در افغانستان از طرف کشورهای جهان اسلام هیچ حرفی شنیده نشده بود که مورد قناعت مردم مظلوم افغانستان واقع گردد، ولی اخیراً نظر به سعی و تلاش هیئت رهبری حکومت وحدت ملی و دیپلوماسی فعالی که دارد اکنون کشورهای یاد شده با قاطعیت این جنگ  را ناروا می‎پندارند واز مخالفین مسلح تقاضای آتش بس و آغاز گفتگو های صلح را نمودند. اکنون شورای عالی صلح می گوید قدم های «قوی و مؤثر» برای رسیدن به مذاکرات صلح برداشته شده است. این شورا میگوید: حکومت افغانستان حاضر است تا راجع به تمام موضوعات با طالبان مذاکره و گفتگو نماید. یکی از موضوعات جنجالی در مذاکرات صلح حضور نیروهای نظامی خارجی درافغانستان است.

رئیس جمهور کشور گفته است که حاضر است راجع به این موضوع نیز با طالبان گفتگو نماید از جانب دیگر به گفته اعضای شورای عالی صلح جامعه جهانی نیز اظهار آمادگی کرده است تا در این رابطه با طالبان گفتگو نمایند.

مردم افغانستان انتظار دارند که گروه طالبان خودشان را از هدایت گرفتن بیگانه نجات داده راجع به خود، فرزندان خود، ملت مظلوم و رنجدیده افغان و بالآخره به زادگاه آبایی خویش فکر کنند و راه صلح و ثبات را در پیش گیرند و نگذارند وطن ما بیشتر از این به ویرانه تبدیل شود.

احمدی

ممکن است شما دوست داشته باشید