روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

نقش ارزشمند رسانه‌ها در آگاهی دهی

سوم می مصادف به چهاردهم ثور روز جهانی آزادی مطبوعات در کشور بود که همه ساله از این روز در سراسر جهان به ویژه افغانستان تجلیل و گرامی داشت به عمل می‌آید.
گفتنیست سوم می به اساس پیشنهاد یونسکو و تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نوامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به عنوان روز جهانی مطبوعات، شناخته شد که تا امروز از این روز از سوی رسانه‌ها، انجمن‌ها و اتحادیه‌های ژورنالیستان و دولت‌ها تجلیل می‌گردد.
از سوم می روز جهانی مطبوعات در حالی در افغانستان و جهان تجلیل به عمل می‌آید که شیوع و گسترش ویروس کرونا جهان را در تنگنا قرار داده و بزرگترین کشورهای اقتصادی دنیا را نیز به زانو در آورده است که اگر به منشأ و مبدأ شیوع این ویروس نظر اندازیم دیده می‌شود که کم بها دادن و سانسور بیش از حد به مطبوعات و رسانه‌ها در راستای آگاهی‌دهی، یکی از دلایل بحرانی شدن این ویروس در جهان شده است.
هرچند مطبوعات در زمینه مسایل تحلیلی، سرعت در اطلاع رسانی و پیش‌بینی برخی از وقایع و رویدادها، ارایه آگاهی‌های لازم به جامعه برای بالا بردن حساسیت مردم نسبت به واقعات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و… نقش به سزایی دارد، اما نادیده گرفتن نقش و ارزش مطبوعات و رسانه‌ها در شماری از کشورها پیرامون اطلاع دهی از شیوع ویروس کرونا، سبب زیان‌های جبران ناپذیر بر جهان گردیده است که امروز دنیا در بحران ویروس کرونا دست به گریبان است، در حالی که آزادی بیان یکی از حقوق بنیادین شهروندان و اصول اساسی جامعه دموکراتیک است.
روی این اساس دولت افغانستان پیوسته تلاش کرده تا زمینه‌های لازم برای فعالیت رسانه‌ها و حمایت از آنان را فراهم نماید، هرچند مشکلات امنیتی و اجتماعی فرا راه دست اندرکاران مطبوعات و رسانه از جمله تهدیدهایی دانسته می‌شود که کار رسانه‌ها را با مشکلات مواجه ساخته است، اما تلاش‌های پیهم و ممتد دست اندرکاران این صنف آگاه و حمایت دولت افغانستان از آزادی مطبوعات، سبب شده تا افغانستان در مقایسه با کشورهای منطقه از جایگاه بهتری برخورد دار باشد.
رئیس جمهور غنی نیز طی پیامی به مناسبت روز جهانی مطبوعات، این روز را برای تمام خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای مبارک باد گفت و خاطر نشان نمود که رسانه‌های کشور در این مرحله پرچالش که شیوع ویروس کرونا در حال گسترش است، همگام با دولت در بخش اطلاع رسانی، نقش ارزشمندی را ایفا می‌نماید، از این بابت از تمام مطبوعات و رسانه‌های کشور ابراز امتنان می‌نمایم، همچنان برای آن عده از فعالان رسانه‌ای که به ویروس کرونا مبتلا شده اند، از بارگاه خداوند متعال شفای عاجل استدعا نمود.
هرچند مسئولان در کمیته مصونیت خبرنگاران، بحران کرونا در کشور را به زیان و حتا سبب سقوط رسانه‌ها می‌دانند، اما در پیام رئیس جمهور غنی که به مناسبت روز جهانی مطبوعات به نشر رسیده، آمده است که دولت افغانستان ضمن اینکه تعهدات مدون در اسناد ملی و بین‌المللی مرتبط به حوزه مطبوعات، رسانه‌ها و آزادی بیان دارد، همواره سعی کرده است تا از فعالیت مطبوعات و رسانه‌ها حراست و صیانت نماید. اما با آنهم ایجاب می‌کند که دولت افغانستان بیشتر از این مطبوعات، و رسانه‌ها را در این وضعیت بحرانی، عملاً همکاری کند تا این که بزرگترین دستاورد مردم و حکومت افغانستان از ناحیه بحران کرونا، متحمل خسارات و زیان‌های ناشی از وضعیت کنونی نشود.

ممکن است شما دوست داشته باشید