روزنامه ملی انیس

نصر الله ستانکزی: مذاکرات باید با مدیریت واحد صورت بگیرد

به تازگی نشست بین الافغانی بتاریخ ١۶ سرطان سالروان به میزبانی قطر و جرمنی در قطر تدویر یافت که در این نشست برعلاوۀ هئیت ۱۷ نفری طالبان، نمایندگان زنان، سیاستمداران، فعالان مدنی افغان از کابل، اروپا و سایر کشورها اشتراک ورزیده بودند که نشست یاد شده با صدور قطعنامه به پایان رسید خبرنگار روزنامه ملی انیس صحبتی را در این مورد با چند تن از صاحب نظران انجام داده که نشر می گردد.

در نخست نصر الله ستانکزی استاد پوهنځی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل گفت: اخیراً نشستی بین الافغانی که در کشور قطر صورت گرفت برای ما قابل دلچسپی است حداقل طرفین درگیر و سایر افغان ها روی یک میز میشینند و در یک فضای افغانی مسایل را بحث میکنند.

قطعنامه هفت ماده یی نشست بین الافغانی قطر نقاط خیلی جالب دارد که می تواند برای تداوم مذاکرات و آتش بس صلح در افغانستان یک مقدمه باشد.

وی در ارتباط به تلاش های  زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان اشاره نموده افزود:صحبت هایی خلیلزاد در پروسه صلح افغانستان به دو جهت پیوسته است که یکی امریکا به عنوان متحد ستراتیژیک دولت افغانستان است از طرف دیگر به عنوان یکی از بازیگران اصلی جنگ در افغانستان اقداماتی را زلمی خلیلزاد در پروسه صلح افغانستان می کند باید برای افغان ها قابل قبول باشد که منافع مردم افغانستان در آن صدمه نبیند.

وی به ارتباط نشست های گذشته در روند صلح افغانستان اشاره کرده گفت:تمام نشست های قبلی مقدماتی برای رسیدن به صلح است، بناءً پیشنهاد ما این است که این مذاکرات باید با مدیریت واحد صورت گیرد تا نتیجه بدهد.

 بعضی اوقات فعالیت های مختلف و متعدد می تواند پروسه را مغلق بسازد یعنی میان کسانی که برای صلح افغانستان کار می کنند به شمول دولت افغانستان و عناصر بیرونی ، جامعه بینالمللی و کشور های دیگر یک هماهنگی به میان آید.

فضل الرحمان اوریا سخنگوی ائتلاف بزرگ ملی افغانستان گفت:همزمان در قطر دو پروسه ادامه داشت یک پروسه صلح میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان که آن ها از مدتی به این سو روی چهار مسئله اساسی صحبت هایی داشته اند و این چهار مسئله برای افغانستان ارزش حیاتی داشت.

آن ها توانستند از چهار مسئله روی سه مورد آن به توافق برسند که صرف روی یک مورد اختلاف وجود دارد مذاکراتی که بعداً آغاز می شود امید وار هستیم که روی آن نیز توافق صورت بگیرد.

نشست دوم که نشست بین‌الافغانی بوده با این که مذاکرات رسمی و مستقیم نیست اما اعلامیه که نشر شد قابل قدر است.

در آن جا تأکید روی برگزاری یک کنفرانس بینالمللی است که در این کنفرانس بین المللی افغان ها، کشور های همسایه، منطقه و جهان به نحو از انحا حضور خواهند داشت و در حضورآن ها توافق صلح اعلام خواهد شد. نظام ،دولت وحکومت آینده نیز مشخص خواهد شد وسرنوشت افغانستان آهسته آهسته به طرف صلح و ثبات خواهد رفت.

 

موصوف تلاش های زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان را قابل قدر خوانده می گوید که خلیلزاد توانست در پروسه صلح افغانستان گام های مطمئن و پیروزمندانه را بردارد.

حمیده وردک رئیس روند اجتماعی عدالت افغانستان نشست بین الافغانی صلح را امیدوار کننده خوانده گفت:در هجده سال گذشته تنها ما بحث صلح را مطرح کردیم و آمادگی نشان دادیم ولی گروه طالبان هیچ وقتی حاضر نشدند که زانو بزنند و یکی از علت های آن این است که آن ها فکر می‌کنند تنها صلح افغانستان بحث امتیازگیری برای طالبان است.

ولی امروز به این فکر هستیم که ما ازلحاظ سیاسی و اجتماعی با گروه طالبان صلح بکنیم ازلحاظ فکری هنوزهم ما با این مشکلات مواجه هستیم ذهنیت های طالبانی هنوزهم در برخی ولسوالی ها و ولایت های افغانستان حاکم است.

من منحیث یک شهروند که در جنگ افغانستان بزرگ شدم تنها صلح افغانستان با قطع روابط نظامی باورمند نسیتم بلکه با ریشه های طالبانی
مواجه هستیم باید آن را از بین برد.

باید موارد و پیش شرط های که گروه طالبان می مانند واضح باشد و پیش شرط هایی که حکومت افغانستان به نمایندگی مردم این کشور قبول می کند باید واضح تر باشد تا دست آورد های هجده ساله را که با هزاران مشکل به دست آوردیم به معامله گرفته نشود.

خواجه نصیر احمد صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید