روزنامه ملی انیس

نشست قطر؛ روند صلح تسریع و خشونت در افغانستان فوراً متوقف شود

نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده‌ در دوحه با نشر اعلامیه مشترک روی تسریع روند صلح به عنوان موضوع ضروری، مذاکره در باره پیشنهادات دولت و طالبان توقف عاجل خشونت‌ها تأکید کرده‌اند.
وزارت امور خارجه قطر روز پنجشنبه، بیست‌ویکم اسد، با نشر بیانیه‌ای اعلام کرد که در پایان نشست کشورهای جهان و منطقه در مورد افغانستان اشتراک‌ کنندگان از طرف‌های درگیر جنگ خواسته‌اند تا برای اعتمادسازی و تسریع تلاش‌های صلح و آتش‌بس همه‌جانبه هرچه زودتر گام بردارند.
نمایندگان ویژه کشورهای امریکا، چین، اوزبیکستان، پاکستان، بریتانیا، قطر، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در ۱۰ آگست با نمایندگان دولت افغانستان و طالبان درباره مشارکت جامعه بین‌المللی برای موفقیت روند صلح در دوحه دیدار و گفتگو کرده‌اند.
نمایندگان آلمان، ناروی، تاجیکستان، هند، ترکیه و ترکمنستان نیز در ۱۲ آگست نیز در نشستی شرکت کرده‌اند.
نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده از گروه طالبان و حکومت افغانستان خواسته‌اند که خشونت‌ها را پایان دهند و در داخل شهرها جنگ نکنند.
طبق اعلام وزارت امور خارجه قطر، اعضای نشست بین‌المللی در باره افغانستان که در دوحه برگزار شد، تأکید کرده‌اند که هیچ دولتی را که در افغانستان با استفاده از نیروی نظامی ‎تحمیل شود، به رسمیت نمی‌شناسند.
در اعلامیه ماده‌ای نشست قطر هم‌چنان برای دست‌یابی به راه حل سیاسی روی حکومت فراگیر، احترام به حقوق بشر از جمله حقوق زنان و اقلیت‌ها، استفاده نشدن خاک افغانستان علیه امنیت دیگر کشورها و احترام به حقوق بین‌الملل از جمله حقوق بشردوستانه بین‌المللی تأکید شده است.
شرکت کنندگان این نشست با ابراز نگرانی از ادامه خشونت‌ها، تلفات غیرنظامیان، کشتار غیرقانونی، نقض حقوق بشر، حملات زمینی و هوایی بر مراکز شهرها، تخریب زیرساخت‌ها، گفته‌اند که تداوم درگیری، تلاش‌های صلح را بی‌نتیجه می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید