روزنامه ملی انیس

نشست  عربستان سعودی، شکل گیری اجماع علمای جهان اسلام

آژانس خبری سعودی روز دوشنبه در اعلامیۀ گفته بود که این کشور و سازمان همکاری‌های اسلامی برای این کنفرانس آماده‌گی کامل دارند.

بر اساس این اعلامیه این نشست به هدف گفتگو در مورد راه‌های ختم جنگ افغانستان و محکوم نمودن تروریزم و افراطیت از نظر اسلام دایر شده است.

روز اول این نشست در جده و امروز که روز دوم است، این نشست در مکه مکرمه دایر گردید و در آن بر علاوه عالمان دینی افغانستان از عالمان دینی ۳۷ کشور اسلامی نیز دعوت به عمل آمده‌است.

قرار است در پایان روز دوم نشست، علمای و مفتیان  از (۳۷) کشور اسلامی که در شهرهای مکه و جده عربستان سعودی گرد آمده اند، موقف واحد شان را در برابر هراس افگنی و افراط گرایی بیان کنند و چگونگی جنگ و صلح در افغانستان را نیز بررسی نمایند.

این نشست درست زمانی آنهم در سرزمین مقدس که شاهد نزول وحی بوده است برگزار میگردد که اسلام ستیزی و افراطیت در برابر اسلام و مسلمانان گسترده تر گردیده و گروه های تروریستی در بخش های از جهان ٬ به خصوص کشورهای اسلامی فعالیت زشت و کریر شان رابا شعار های اسلامی ادامه میدهند  ٬ خشونت و بربریت برخاسته ازاین گروه ها و سازمان ها به اسلام و مسلمانان هویت زشت ودرشت بخشیده و باعث گردیده که اسلام ستیزی در میان ادیان دیگر ترویج گردد.

امروز افغانستان بیشتر از هر کشور دیگر در جهان، به خصوص کشورهای اسلامی از فعالیت گروه های هراس افگن و افراط گرایی دچار مشکل است اگر داعش است یا طالب، فعالیت خود را الهام گرفته از ارشادات دینی معرفی میکنند. و جنگ خود ساخته شان را جهاد نام میدهند.

علیرغم اینکه عملکرد این گروه ها همیشه با دید منفی در میان کشورهای اسلامی و جهان روبرو بوده مگر این گروه ها همه چیز را بی ارزش جلوه میدهند و هر مباحثه را که در آن عملکرد طالبان ویا گروه های هراس افگن دیگر مورد بحث قرار میگیرد تقبیح میکنند و ساخته امریکا میدانند، در حالیکه خود شان ساخته دست بیگانگان اند.

به هر ترتیب برگزاری نشست جده و مکه و قبل از آن برگزاری نشست علمای دینی در شهر بوگور اندونیزیا نشان میدهد که یک اجماع کلی در میان علمای دینی جهان اسلام به وجود آمده تا دیگر اسلام، شریعت و مسلمانان ابزاری و وسیله برای گروه های تروریستی نباشد و دیگر از نام اسلام که دین صلح، فلاح و رستگاری است در فعالیت های هراس افگنانه استفاده نگردد، قرار معلوم در نشست جده و مکه علمای دینی ٬ هراس افگنی، تند روی و خشونت را در تمامی اشکال و شیوه های آن محکوم کردند.

به باور آگاهان سیاسی افغان، نشست عربستان سعودی یک فرصت دیگر برای افغانستان است تا واقعیت های موجود دراین کشور را انعکاس داده و چهره های واقعی گروه های تروریستی را که اسلام و انسانیت را ابزاری ساخته است، بیشتر نمایان و واضح سازد.

برای دستگاه دیپلوماسی کشور ما لازمی است تا در نشست عربستان سعودی فعالتر و هماهنگ تر عمل نمایند و ازخلا های که در نشست اندونیزیا وجود داشت باید چیزی های زیادی آموخته باشند.

در نشست اندونیزیا علمای پاکستانی بیشتر از رجوع به واقعیت ها در دفاع از هویت و عملکرد طالبان برآمدند و سر انجام هم بدون آنکه از طالبان ذکری به میان آید تنها برآغاز گفتگوهای صلح در افغانستان تاکید شد.

در نشست عربستان باید تنها تقبیح جنگ مطرح نباشد، مشکلات موجود جامعه افغانستان با طالب و داعش ریشه یابی شود زیرا جنگ آنها با ترویج جهاد خود ساخته شعارهای قلابی و تحریف شده همراه است، آنها انتحار وانفجار و کشتارهای دسته جمعی مردم را جنبه اسلامی میدهند در این نشست باید فضای جلسه به جای حاشیه روی به  متن مشکلات جاری در افغانستان اداره و مدیریت شود و علما در یک مناظره  دینی  مشکلات جاری در افغانستان را را ریشه یابی کنند و در برابر آن موضع گیری نمایند.

چه خوب خواهد بود که طالبان نیز در این نشست شرکت می کردند و در یک مناظره با علمای دینی یا قناعت می کردند ویا قناعت می دادند ٬ داوری پیش از وقت روی چگونگی برگزاری این گونه نشست ها ٬ نه تنها کار منطقی نیست بل حاشیه روی و فرار از متن قضیه بوده میتواند که طالبان نباید فراموش کنند که زمان سکوت علمای دینی سپری شده است زیرا علمای دینی که  وارث انبیا اند نمی توانند در برابر آنانیکه اسلام را ابزار میسازند و اسلام ستیزی را ترویج میکنند بی تفاوت باشند، نشست علمای دینی در جده و مکه گامی دیگری درشکل گیری یک اجماع کلی علمای جهان اسلام است اجماع که تقویت خواهد شد و اسلام ستیزان در آن بازنده اصلی خواهند بود .   ا-ب

ممکن است شما دوست داشته باشید