روزنامه ملی انیس

نزدیک به چهارده ملیارد و پنج صد ملیون افغانی عاید سالانه کشور از رهگذر انگور

افغانستان سالانه نزدیک به چهارده ملیارد و پنج صد ملیون افغانی ازرهگذر تولید وفروش انگورعاید دارد.
امسال میزان تولید انگور در سراسر کشور به ۹۸۰ هزار تن می‌رسد و باغ‌ های انگور در حدود ۹۰ هزار هکتار زمین را دربر می‌گیرد.
مسوولان در وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گویند که این درک سالانه افغانستان چهارده ملیارد وچهارصدو سی وهشت ملیون وچهارصد هزارافغانی درآمد می‌کند.
بیش‌ترین انگور در کشور در هرات، پروان، قندهار، کابل، غزنی، سمنگان، کاپیسا، بلخ جوزجان، فاریاب، کندز ، پکتیا و پکتیکا رشد و تولید می‌شود و ده‌ها هزار خانواده با مشغول بودن در بخش تاک پروری، امرار معیشت می‌کنند و درآمد دارند.
بخش اعظمی ازانگور تولیدی در افغانستان دربازار های داخلی به فروش می رسد و یک بخشی از آن ازطریق دهلیز هوایی وکاروان های تجاری به دیگر کشورها صادر می شود.
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری با پخش خبرنامه یی می گوید که در سال روان به منظور رشد و معیاری‌سازی تولید کشمش و مدیریت این محصول، این وزارت هزاران کشمش‌خانه را در ولایت‌های مختلف برای باغداران ایجاد کرد.

کشمش معیاری در بازارهای جهانی ارزش فوق‌العاده‌ یی دارد.
انگور از شمار محصولات عمدۀ زراعتی افغانستان است که در اکثر ولایت‌های کشور رشد می‌کند و حاصل خوب می‌دهد. بیش‌ترین انگور در قندهار، کابل، هرات، غزنی، کاپیسا، بلخ، جوزجان، فاریاب، کندز، پکتیا، پکتیکا ، سمنگان و پروان رشد می‌کند و حاصل می‌دهد. خوش‌نام‌ترین انگورهایی که در بازار‌های داخلی و خارجی شهرت دارند، عبارت از کشمشی گردک، کشمشی شنگل خانی، طایفی، حسینی و آیته‌اند که تجارت خوب نیز دارد. این انگورها دارای کیفیت خوب و کمیت فراوان است. تولید این انگورهای خوش‌طمع در افغانستان، طبیعی است.
انگور که نام علمی آن «Vinifera» است دارای ۱۱ جنس و ۶۰۰ نوع است. گیاه انگور بوته‌ یی شکل و رونده است که در مقابل برخی از برگ‌های آن پیچک قرار دارد.
درخت انگور دارای میوۀ نرم‌ پوست و شیره‌دار است. این میوه از قدیمی‌ترین نوع میوه‌ها است که در زمان‌های قدیم انسان کاشت آن را فراگرفته بود.
این درخت در تمامی مناطق معتدل جهان رشد می‌کند. چندین هزار نوع انگور در جهان وجود دارد و تولید می‌شود که تمام آن‌ها از انگور وحشی امریکای شمالی و خاور نزدیک به دست آمده‌ است. درختان انگور دارای دو نوع میوه‌اند که دانه‌دار و بی‌دانه است. این دو نمونه میوه‌ هر کدام دارای رنگ‌های زرد، سرخ، سیاه و نزدیک به سبز است و بهتر است این درختان در مکان‌هایی که دمای حداکثر بیش از ۴۰ درجه سانتی‌گراد و حداقل ۱۵ درجۀ زیر صفر نباشد، کاشت شود تا رشد بهتری داشته باشد. عمر درخت انگور به طور متوسط ۷۵ تا ۸۰ سال است. درخت انگور به دو تا سه ماه سرمای زمستانی نیاز دارد و برای تامین این نیاز سرمای بین منفی ۷ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد به مدت دو تا سه ماه لازم است. انگور در برابر سرما مقاوم است و می‌تواند در زمستان تا منفی ۱۸ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند، ولی دمای پایین‌تر از این، باعث خشک شدن شاخۀ انگور می‌شود. ریزش باران در تابستان باعث پوسیدگی انگور می شود.ختم/ابوی

ممکن است شما دوست داشته باشید