روزنامه ملی انیس

ناکامی در سرشماری دقیق نفوس باعث بی اعتمادی ملی شده است

معاون رئیس جمهور گفت: “افغانستان از معدود کشورها یا تنها کشوری است که در قرن بیست‌ویک نتوانسته- به هر دلیلی- نفوس خود را سرشماری کند و هنوز به‌طور دقیق از شمار دقیق جمعیت خود بی‌اطلاع است و همواره در این مورد از تخمین یا حتی آمارهای مؤسسات غیر دولتی یا خارجی کمک گرفته است.”
وی همچنین بیان داشت: “امروز نداشتن سرشماری نفوس حتی ناکارآمدی حکومت، بی‌اعتمادی ملی و مشاجرات سیاسی را باعث شده است.”
معاون رئیس جمهور در همین راستا، پروسه توزیع تذکره الکترونیک را یک گام بسیار مهم و ضروری عنوان کرد و از شهروندان کشور خواست که به زودترین فرصت به اخذ تذکره الکترونیکی اقدام کنند. وی گفت که با مدیریت درست و تکمیل شدن این پروسه عملا یک سرشماری دقیق‌تر نیز در کشور به دست می‌آید.
استاد دانش توزیع تذکره الکترونیکی را در سایر بخش‌های مدیریتی کشور چون ایجاد تسهیلات عمومی، مصئونیت حقوقی، تأمین شفافیت در انتخابات و مبارزه با جرایم و شناسایی مجرمین یک ضرورت اساسی و مبرم عنوان کرد.
در این مراسم که قبل از ظهر دیروز در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت برگزار شده بود، معاون رئیس جمهور از اداره ملی احصائیه و معلومات خواست که با مسایل هویتی شهروندان با دقت و بی طرفی کامل و غیر سیاسی برخورد کند و از هر نوع سهل انگاری که با عث سوء تفاهم گردد جدا اجتناب ورزد.
وی تأکید کرد که دولت افغانستان مفتخر است که زمینه کثرت گرایی سیاسی و فرهنگی را فراهم کرده است و از آن با تمام توان حمایت می کند.
استاد دانش گفت در قانون اساسی افغانستان در عین حالیکه هویت کلان ملی شهروندان حفظ شده تلاش شده است که تنوع قومی، زبانی، فرهنگی و هویتی تمام ساکنان این سرزمین به رسمیت شناخته شود و تحت حمایت قانون قرار بگیرد.
استاد دانش روز ملی زبان اوزبیکی را به مردم افغانستان و ترکتباران کشور تبریک گفت و بیان داشت که زبان اوزبیکی از لحاظ پیشینه‌ تاریخی از میراث های کهن و اصیل و قابل افتخار کشور ما است.
وی از نهادهای علمی و اکادمیک کشور خواست که در راستای تقویت این زبان و میراث فرهنگی کشور از هیچ نوع تلاش نباید دریغ کنند.
معاون رئیس جمهور گفت که خوشبختانه زبان‌های رسمی و رایج کشور ما گستره‌ی فراتر از افغانستان را شامل می شود که دلالت بر توانمندی و گستردگی این زبان ها دارد.
وی تأکید کرد؛ این اشتباه است که نادانسته این زبان ها را خارجی حساب کنیم به این دلیل که مردم سرزمین های دیگر نیز به این زبان ها تکلم می کنند.
استاد دانش در بخش دیگر از سخنان خود، با بیان اینکه نتایج داده‌ها و تحلیل های معلوماتی اداره ملی احصائیه و معلومات باید در راستای پالیسی ها و برنامه های ملی کاربردی شود، بر کامل بودن و دقیق بودن احصائیه و معلومات در کشور تأکید ورزید.
استاد دانش گفت ” اگر داده های احصائیه ملی شفاف و دقیق نباشد باعث دامن زدن به اتهامات، شایعات و مشاجرات می گردد که قطعا در پروسه ملت سازی تأثیر منفی می گذارد و این بی اعتمادی باعث کاهش مشارکت مردم در سیاست های ملی می گردد.”
همچنین در این برنامه حسیب الله موحد معاون اداره ملی احصائیه و معلومات و محمد نبی سروش معین مسلکی وزارت اقتصاد نیز صحبت کردند و هریک بر اهمیت و ضرورت وجود احصائیه دقیق در پالیسی های ملی و برنامه ریزی برای آینده‌ی بهتر تأکید ورزیدند.
این محفل به مناسبت تجلیل از روز جهانی احصائیه توسط اداره ملی احصائیه و معلومات افغانستان با حضور رئیس و مسئولین این اداره، متخصصین، نمایندگان ادارات دولتی و غیر دولتی و رسانه ها در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت برگزار شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید