روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

نادیده گرفتن قرنطین خطرناک است

با وجود اینکه میزان مبتلایان به بیماری کوید۱۹ در افغانستان با گذشت هر روز افزایش می‌یابد، اما شهروندان قیودات گشت و گذار را در کابل و سایر شهرهای کشور نادیده می‌گیرند، که نادیده گرفتن قیودات گشت و گذار می‌تواند پیامد‌های ناگواری را به همراه داشته باشد و باعث تسریع شیوع این بیماری در میان مردم گردد.
گشت و گذار شهروندان در روزهای قرنطین دو علت دارد، یکی آنکه فقر و ناداری تعدادی از شهروندان کشور که درآمد روزانه داشتند ناگزیر اند برای تهیه مصارف روزانه از خانه برآیند.
هرچند در این باره نهاد‌های مسئول تدابیری را روی دست گرفته اند، ازجمله توزیع نان خشک از طریق نانوایی‌ها در نواحی مختلف شهرکابل به آن عده از افرادی که شغل خود را در روزهای قرنطین از دست داده اند و درآمدی دیگری ندارند، در حالی که گشت و گذار در شهر خطر مصاب بسیاری از شهروندان را به این بیماری به همراه دارد.
دلیل دوم، گشت گذار شهروندان در نواحی مختلف شهرها از جمله کابل، هرات و… عدم آگاهی شهروندان از خطرات ویروس کرونا است، یعنی؛ شهروندان کشور تا هنوز خطر ابتلا به این بیماری را جدی نمی‌گیرند با وجود آگاهی‌دهی رسانه‌ها و هشدارهای مکرر مسئولین صحی بازهم به گشت و گذار خویش در نواحی مختلف ادامه می‌دهند.
همچنان تکسی‌رانانی که در نواحی مختلف شهر کابل تکسی‌رانی می‌کنند، آنها توصیه‌های وزارت صحت را نادیده می‌گیرند بسیاری از آنها بدون داشتن ماسک به کار خود ادامه می‌دهند و همین گونه آنها هیچ گاهی دیده نشده است تکسی خود را ضدعفونی نمایند، که این مسأله نیز می‌تواند خطر شیوع این بیماری را در میان شهروندان کابل بیشتر سازد.
شهروندان در هر نقطه‌ای از این سرزمین زندگی می‌کنند باید بدانند بدون در نظرداشت توصیه‌های صحی نمی‌توانند خود را در برابر این بیماری وقایه نمایند، پس لازم است که به هدف سلامتی خود، خانواده، اجتماع فاصله‌های اجتماعی را مراعات نموده، مکرراً دستان خود را با آن صابون یا مایع ضدعفونی شسته و از رفتن به تجمعات و مکان‌های عمومی ‌بپرهیزند تا بتوان از این طریق هم سلامت خود، خانواده و اجتماع خویش را حفظ نمود. زیرا تا هنوز داروی مشخص برای درمان این بیماری در هیچ نقطۀ از جهان کشف نشده و همین گونه، کدام واکسینی که بتواند از مبتلا شدن به این بیماری جلوگیری کند نیز وجود ندارد.
برای مبارزه با این بیماری به کار مشترک نیاز است، زیرا این یک بیماری خیلی‌ها خطرناک و کشنده است، بدون همکاری شهروندان با سکتور صحی در امر مبارزه با این بیماری بسیار مشکل است سکتور صحت بتواند این ویروس را شکست دهد، همکاری شهروندان صرف عملی کردن توصیه‌های صحی و پیام‌های صحی است که از طرف سکتور صحت از طریق رسانه‌ها به سمع آنها رسانیده می‌شود.
عبدالحلیم باخرد

ممکن است شما دوست داشته باشید