روزنامه ملی انیس

ناتو: در کنار مردم افغانستان باقی خواهیم ماند

سرمنشی ناتو تأکید دارد که افغانستان برای آن سازمان ،همچنان  یک اولویت است و ناتو در کنار مردم افغانستان باقی خواهد ماند.

ناتو به تاریخ ۱۴ جوزا نشستی را با شرکت شریکان این پیمان نظامی در افغانستان ونمایندگان کشورهای تمویل کننده در شهر بروکسل برگزار کرد.

شرکت کنندگان این نشست از تعهد شان برای ادامه کمک‌های مالی با نیروهای امنیتی افغانستان فراتر از سال ۲۰۲۰ میلادی، اطمینان دادند.

ینس استولتنبرگ، سرمنشی ناتو واضح ساخت که افغانستان برای ناتو و هم پیمانان‌اش بزرگ‌ترین اولویت‌ عملیاتی است.

او از تلاش‌های زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای افغانستان در روند صلح این کشور ستایش کرو گفت یک راهکار واقعی برای گفتگوهای صلح با طالبان به وجود آورده است.

استولتنبرگ یاد آور شد که ناتو ماموریت خود را در افغانستان به پایان می رساند ،ناتو و هم پیمانان‌اش هیچگاهی اجازه نه خواهند داد تا افغانستان بار دیگربه لانه های هراس‌افگنان مبدل شود. بر ادامه آموزش و حمایت نیروهای امنیتی و روند صلح افغانستان تأکید می‌کند.

ینس استولتنبرگ سرمنشی ناتو، دراین نشست گفته است که، در اجلاس شیکاگو در سال ۲۰۱۲ تعهد شده بود که حمایت از نیرو های امنیتی افغانستان از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ ادامه می‌یابد.

به‌گفته ستولتنبرگ: در اجلاس وارسا در سال ۲۰۱۶ هم تمامی کشورها به حمایت از نیروهای امنیتی افغان تا سال ۲۰۲۰ متعهد شدند و سال گذشته در اجلاس بروکسل، تمامی تمویل کنندهها برای تمدید حمایت مالی از نیروهای امنیتی افغان تا سال ۲۰۲۴ توافق کردند.

او تأکید دارد صندوق تمویل نیروهای افغان نقش مهم برای ارتباط جامعه بینالمللی با پروژههای جهانی دارد تا ظرفیت و توانایی نیروهای امنیتی افغان بالا برده شود و با آنها در میدان مبارزه کمک کند.

ینس ستولتنبرگ افزود، نشست روز سه شنبه نشان دهنده تعهد قوی و دوامدار مالی با نیروهای افغان است تا در نتیجه، فرصتها برای راه حل بحران افغانستان از طریق گفتگو ها تقویت شود و این کشور به صلحی برسد که خواست تمامی شهروندانش است.

در همین حال همه متحدان و شریکان ناتو در افغانستان تأکید کردند  که همکاری دوامدار مالی با نیروهای امنیتی ، دفاعی افغانستان  را ادامه خواهند داد و داشتن نیروی امنیتی پر قدرت، افغانستان را به سوی صلح می‌کشاند.

آگاهان سیاسی افغان می گویند که تجدید تعهد ناتو در برابر افغانستان حاوی یک پیام واضح به آدرس طالبان و حمایت کننده منطقه یی آنها است .

ناتو با تأکید براین مساله که همکاری خود را با افغانستان ادامه می دهد برای طالبان تفهیم کرد که در روند شتاب زده صلح افغانستان ، حکومت ومردم این کشور فراموش نشده اند  و جامعه جهانی نمی خواهد که افغانستان بار دیگر به گذشته خود برگردد که در آن سازمان های هراس افگن جهانی در افغانستان حاکم ساخته شدند  واین کشورمبدل به  تهدیدی در برابر جامعه جهانی شده بود .

اجلاس اخیر ناتو واضح ساخت که در وجود انکشافات تازه در صحنه سیاسی افغانستان، که در آن برای برتر جلوه دادن طالبان تلاش شد افغانستان هنوز یک بحث محوری در  امنیت جهانی است.

ا-ب

ممکن است شما دوست داشته باشید