روزنامه ملی انیس

مولانا سیدعبدالهادی هدایت: آنانی که امکانات مالی دارند باید به نیازمندان کمک نمایند

پیامبر اسلام«ص» ماه رمضان را با سه دهه چنین توصیف نموده اند که دهه اول رمضان رحمت، دهه دوم مغفرت و دهه سوم نجات از آتش جهنم است. از اینکه در دهه دوم ماه مبارک رمضان قرار داریم خبرنگار روزنامه ملی انیس مصاحبه‌ای را با مولانا سید عبدالهادی هدایت رئیس بنیاد دعوت اسلامی علمای افغانستان در رابطه به فضایل دهه دوم این ماه انجام داده است که باهم می‌خوانیم:

سیدعبدالهادی هدایت پیرامون فضایل ماه مبارک رمضان گفت: پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد«ص» رمضان را به سه بخش تقسیم کرده فرمودند که دهه اول آن رحمت، دهه دوم مغفرت و دهه سوم آن رهایی از آتش دوزخ است. وقتی ما خواسته باشیم از فیوضات دهه مغفرت رمضان بهره‌مند شویم طلب استغفار و ندامت از تخطی‌هایی که در زندگی خود داشته‌ایم نماییم تا مطابق وعده خدا و پیامبرش«ص» مورد مغفرت و بخشش الهی قرار گیریم.
بناءً انسان‌های مسلمان و روزه‌دار که مجهز با نیروی ایمان و محاسبه نفس، رمضان مبارک را روزه می‌گیرند. در این ماه برای آمرزش گناهان و معصیت‌های شان باید بیشتر از پیش با خدا و فرمایشات پیامبر«ص» خود را نزدیک بسازند. تا از این فیوضات و برکات برخوردار گردند.
همچنان رمضان ماه قرآن است در الگوگیری از پیامبر اکرم«ص» بیشتر با قرآن باشیم، تلاوت نموده به آیاتش تدبر کرده و به معانی آن پی‌ببریم از همه مهم‌تر بدان عمل نماییم تا شفاعت آن نصیب مان شود.
در حدیثی از ابوهریره«رض» روایت است رسول خدا«ص» فرمود: روزه سپر است پس روزه دار سخن بد نگوید، جدال نکند اگر شخصی با وی جنگید و با او دشنام داد باید بگوید. من روزه دارم قسم بذاتی که جان من به دست اوست بوی دهن روزه دار نزد خداوند تعالی از مشک خوشبوتر است. روزه‌داری که خوردن، نوشیدن و اشیاع غریزه جنسی خود را به خاطر خدا ترک می‌نماید خداوند«ج» پاداش آن را برایش می‌دهد.
مولانا هدایت افزود: اعتقاد مسلمانان بر این است در یک چنین ماه پر از فیوضات و برکات و در سه دهه آن همه کمی و کاستی و معصیت‌هایی که یازده ماه گذشته از ما سر زده است باید با گرفتن روزه و ادای طاعات و عبادات آن را جبران کنیم. زیرا پاداش روزه را خداوند«ج» می‌پردازد. بناءً با همه امیدواری‌هایی که از بخشش الهی داریم و فیوضاتی که در ماه مبارک رمضان وجود دارد. با تلاوت قرآن، شب زنده‌داری و روزه گرفتن با آنچه که شایسته و بایسته این نوع عبادت است خود را آراسته بسازیم و از اعمالی که برای دین‌داری ما آسیب می‌رساند از آن دوری نماییم تا در این ماه مبارک خاصتاَ دهه مغفرت مورد و بخشش الهی قرار بگیریم.
مولانا هدایت در ادامه افزود: وقتی خواسته باشیم در ماه رمضان از اجر و پاداش بیشتر برخورار شویم باید در دست‌گیری از نیازمندان و فقرا اقدام نماییم. چون در شرایط حاضر که جهان و افغانستان با مرض واگیر کرونا روبه رو است. دقیقاً ما می‌توانیم مسلمانان و هموطنان خود را که تهی دست و نیازمند اند با خیرات و صدقات و فراهم ساختن امکانات ابتدایی برای معیشت شان، آنان معاونت کنیم؛ زیرا صدقه در واقع رد بسیاری از مصایب است. بناءً با پرداخت صدقات و زکات که خاصه این ماه است باید همانند روزه‌داران سخی و سخاوتمند باشیم باید به دست گیری از هموطنان نیازمند خویش سعی و تلاش بیشتر نماییم.
مسلمانانی که امکانات مالی دارند باید به نیازمندان و فقرا ترحم و مساعدت نمایند. همچنان دست از جنگ، نفاق و اختلاف برداشته به خصوص در این ماه مبارک رمضان باید به خاطر فلاح افغانستان و جهان تلاش نماییم.
حامده صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید