روزنامه ملی انیس

ملل متحد به ادامۀ کمک به حکومت آینده افغانستان تأکید کرد

تدامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ منشی عمومی ملل متحد برای افغانستان به ادامۀ کمک به حکومت آیندۀ افغانستان تأکید کرد تا به گفتۀ وی برنامه‌هایی که برای “دهۀ تحول تا پایان ۲۰۲۴” برای افغانستان در نظر گرفته شده است  عملی شود.

یاماموتو پس از چاشت دوشنبه ۱۶ دسمبر (۲۵ قوس) در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وضاحت داد و آن را از رهگذر تخنیکی و کاربرد تکنالوژی بایومتریک که به گفتۀ وی تقلب را تشخیص و از آن جلوگیری میکند، بهتر از انتخابات گذشته خواند، اما گفت که این انتخابات خالی از چالش و مشکلات نبوده است.

نمایندۀ ویژۀ منشی عمومی ملل متحد برای افغانستان ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر نتایج ابتدایی انتخابات افغانستان اعلام شود ونامزدان ریاست جمهوری نیز نتایج آن را بپذیرند.

یاماموتو با ابراز نگرانی از تلفات غیرنظامیان افغان گفت که ربع سوم سال روان میلادی در مقایسه با عین محدودۀ زمانی در یک دهۀ گذشته، مرگبارترین بوده است. او با اشاره به کشته شدن تتسو ناکامورا امدادرسان جاپانی در افغانستان از حملات بر امدادرسانان در افغانستان ابراز نگرانی کرد و آن را “غیرقابل توجیه” خواند.

ماموریت معاونت ملل متحد برای افغانستان (یوناما) گزارش داده است که در ربع سوم سال روان میلادی ۲۵۶۳ غیرنظامی در افغانستان کشته و ۵۶۷۶ غیرنظامی دیگر زخمی شده‎اند.

تدامیچی یاماموتو مذاکرات صلح را از اولویت‌های نهایت مهم برای افغانستان خواند و بر ضرورت آتش بس و کاهش خشونت تأکید کرد. او گفت که روند صلح افغانستان باید به ملکیت افغان‌ها باشد اما از کشورهای منطقه نیز خواستار اجماع منطقه‌ای در زمینۀ تأمین صلح در افغانستان شد.

با این حال او تأکید کرد که حکومت آیندۀ افغانستان باید برنامۀ مدون برای صلح داشته باشد تا دستاوردهای دو دهۀ اخیر به ویژه در زمینۀ حقوق بشر و حقوق زنان حفظ و تقویت شود.

عایشه خرم، نمایندۀ جوانان افغان در سازمان ملل متحد نیز در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد صحبت کرد و در مورد تلفات غیرنظامیان به ویژه کودکان و جوانان در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

بانو خرم از جامعۀ جهانی خواست تا راه حل صلح آمیز را برای پایان جنگ در افغانستان دریابند.

عادله راز، نمایندۀ دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد نیز در این نشست صحبت کرد و در مورد برنامۀ صلح محمد اشرف غنی  رئیس جمهور افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل متحد معلومات داد.

خانم راز در مورد شورشگری و فعالیت گروه‌های دهشت افگن القاعده و داعش در افغانستان معلومات داد و طالبان را به ایجاد وضعیتی مقصر خواند که زمینه ساز حضور این گروه ها در افغانستان شده است.

تاکید بر تقویت و پیشبرد روند صلح افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که مذاکرات صلح امریکا و طالبان که پس از یک وقفۀ سه ماهه از سرگرفته شده بود، به دنبال حملۀ اخیر طالبان بر پایگاه بگرام موقتاً متوقف شده است.

تدامیچی یاماموتو نماینده ویژه سرمنشی عمومی ملل متحد برای افغانستان درحالی به ادامه کمک به حکومت افغانستان تأکید می کند که روز دوشنبه لیندسی گراهام سناتور حزب جمهوری خواه امریکا و هیئت همراهش به کابل آمد و با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور به طور جداگانه دیدار نمود، در دیداری که در ارگ ریاست جمهوری با رئیس جمهور غنی داشت با ستایش از نیروهای امنیتی افغانستان که بیشترین مسئولیت تأمین امنیت و مبارزه با تروریزم را به عهده گرفته‌اند، گفت که امیدوار است تا پروسه صلح بدون قربانی دستاوردهای هجده سال مردم افغانستان به ویژه حقوق زنان نتیجه بدهد، همچنان گراهام تأکید کرد که چگونگی پایان جنگ در افغانستان برای دولت امریکا مهم است و هدف اصلی سفر وی به کابل نیز ارزیابی وضعیت افغانستان بوده تا روی چگونگی کاهش مسئولانه نیروهای امریکایی در افغانستان بحث کند.

همچنان سناتور گراهام و هیئت همراهش در دیدار با داکتر عبدالله عبدالله نیز تأکید کرد که ایالات متحده امریکا به استقرار صلح و ثبات و دفع تهدید دهشت افگنی در افغانستان متعهد است و به همکاری های خود برای این کشور ادامه می دهد.

سناتور گراهام در بخش دیگر از صحبت های خود نیز گفت که صلح مورد قبول افغان ها از اولویت های حکومت امریکا است و در این مسیر زلمی خلیلزاد به تلاش های خود ادامه می دهد.

به همین طور گراهام ابراز امیدواری کرد که مذاکرات بین الافغانی با کاهش خشونت و امضای توافق میان امریکا وطالبان آغاز گردد و یک هیئت همه شمول و فراگیر به نمایندگی از افغانستان در این مذاکرات اشتراک نماید.

تأکید سازمان ملل بر ادامه کمک به حکومت آینده افغانستان و حمایت امریکا از دستاورد های هجده سال پسین مردم این کشور در گفتگوهای صلح، همچنان تعهد این کشور بر ادامه همکاری در عرصه های مختلف در افغانستان نشانگر آنست که دولت افغانستان هنوز هم در نزد جامعه جهانی از اهمیت و حمایت گسترده برخوردار است واین کشورها و جامعه ملل دولت افغانستان را تنها نمی گذارند، پس در این صورت برای مردم افغانستان لازم است تا در تفاهم با هم تمام مشکلات، دشواری ها و نابسامانی های سیاسی واجتماعی را حل و فصل کنند از شرایط مساعد شده استفاده موثر ببرند.           احمد نوید

ممکن است شما دوست داشته باشید