روزنامه ملی انیس

مفتی شمس الرحمن فروتن: افراطیت و تعصب از دیدگاه اسلام حرام است

شورای نهاد اجتماعی جوانان ناحیه نهم شهر کابل روز پنجشنبه کنفرانسی را تحت عنوان نقش جوانان در مبارزه با تعصب و تبعیض تدویر نمود.

این کنفرانس که در هماهنگی با دفتر یوناما و شاروالی کابل راه‎اندازی گردیده بود. خانم گبریلا اربانی رئیس دفتر یوناما در کابل، انجنیر محمد فاضل شریفی معین شاروالی کابل، حنیفه گریوال معاون والی کابل، انجنیر محمد صدیق نوری رئیس ناحیه نهم، مفتی شمس الرحمن فروتن  محمد تواب امیری استاد دانشگاه و تعدادی از علما، استادان پوهنتونها  وکلا، رؤسای زون مکروریانها و جوانان ناحیه نهم در آن اشتراک ورزیده بودند در رابطه به پدیده شوم تعصب و تبعیض و راهکارهای مبارزه با آن صحبت و تبادل افکار نمودند.

خبرنگار روزنامه ملی انیس از جریان این کنفرانس گزارشی تهیه نموده است که نشر می گردد.

 در نخست فهیم عظیمی مسئول شورای اجتماعی جوانان ناحیه نهم در رابطه به فعالیت های نهاد معلومات داده گفت:

نهاد اجتماعی جوانان ناحیه نهم برنامه های متعدد را در راستای اشتغال زایی و تقویت روحیه کار آفرینی در بین جوانان، حمایت از حاکمیت قانون، برطرف نمودن نابرابری های اجتماعی و سیاسی، دفاع از حقوق شهروندی و تقویت روحیه مسئولیت پذیری در میان مردم به خصوص جوانان فراهم نموده و در کنار آن در تجلیل از مناسبت های ملی و بین المللی، همکاری با نهادهای کمک کننده در این راستا منابع و فرصت های لازم را در اختیار هموطنان ما قرار میدهد تا بتوانیم از این فرصت ها برای نسل جوان استفاده بهینه کرده در محو و کاهش پدیده تعصب و تبعیض مؤثر . مثمر واقع شویم.

بعد خانم گیریلا اربانی رئیس دفتر یوناما در کابل صحبت نموده گفت:

به نمایندگی از دفتر یوناما از برگزار کنندگان جلسه نهایتاً سپاسگزاریم. هدف از گردهمایی امروز مبارزه علیه تعصب و تعبیض و تقویت فضای صلح آمیز در میان مردم و اجتماع می باشد. جلوگیری از خشونت و افراطیت در این راستا امر حتمی و ضروری است تا با استفاده از راهکارهای دقیق بتوانیم اجتماع را از پدیده خشونت و تبعیض به دور نگهداریم، زیرا خشونت و افراطیت پدیده است که باعث کندی و مانع پیشرفت اجتماع و جامعه گردیده و تمام ابعاد زندگی جامعه را در مخاطره قرار می دهد.

وی اضافه نمود: خشونت و افراطیت از یک خلا به وجود نمی آید، بلکه عوامل مختلف در آن نهفته است که یکی از این عوامل بر حاشیه کشانیدن اقشار مردم و رویه دوگانه با آنان است، نبود پروگرام و برنامه های سازنده در جامعه و ناامنی باعث خشونت و افراطیت در جامعه می گردد. زیرا در یک جامعه وقتی امنیت نباشد در موجودیت ناامنی این پدیده قویتر بروز کرده و گسترش می یابد، باعث می شود تا مردم از پیشرفت ها و ارزش های اجتماعی شان به دور بمانند یوناما به مثابه یک نهاد کمک کننده از برگزاری همچو برنامه ها حمایت کرده از آن در جلوگیری جوانان اقشار مختلف جامعه که در محو این پدیده نقش مهم دارند باید بسیج گردند، زیرا هدف عمده آنان همانا محو کامل خشونت و افراطیت می باشد.

باید یادآور شد سازمان ملل متحد کشورهای عضو را تشویق می نماید تا با این پدیده شوم در سراسر جهان مبارزه و مجادله نمایند، دولت افغانستان نیز در زمینه ستراتیژی ملی را تحت عنوان مبارزه با خشونت و افراطیت تصویب نموده است. بدون شک مبارزه علیه این پدیده شوم بدون همبستگی و نیروی قوی جوانان ناممکن خواهد بود. بناءً نقش جوانان در ایجاد و احیای مجدد فرهنگ و بازسازی کشور مهم و خیلی ارزنده است.

بعداً حنیفه گریوال معاون والی کابل در زمینه صحبت نموده گفت:

معاونیت اجتماعی و کلتوری ولایت کابل همراه معاونیت کلتوری شاروالی کابل در یک هماهنگی کامل در قسمت بهبود وضعیت اجتماعی اقشار جامعه در تماس بوده و عملاً همکار هستیم و با همکاری نزدیک از جوانان  نوجوانان، محاسن سفیدان و زنان خواسته ایم تا در هر نوع مشکلات و چالش ها با ما همکار باشند.

وی با اشاره به مسأله تبعیض و تعصب افزود: متأسفانه این مسأله بیشتر ناشی از جنگ های چهل سال در کشور است که برای ما میراث مانده داشته های اجتماعی و فرهنگی ما را روز به روز متلاشی ساخته برای این که توانسته باشیم این وضعیت اسفبار و حساسیت برانگیز جامعه خود را تغییر دهیم نیاز به کار و تلاش بیشتر داریم هرچند حل این پدیده زمانگیر است اما برای این که نسل های آینده ما از گزند این در امان باشند مجبوریم تلاش نماییم تا حد اقل تغییر کوچک را در زمینه ایجاد نمایم.

متعاقباً مفتی شمس الرحمن فروتن یک تن از علمای جید کشور پیرامون افراط گرایی از دیدگاه اسلام و احادیث نبوی(ص) صحبت نموده گفت:

افراطیت و تعصب از دیدگاه اسلام حرام است حضرت محمد(ص) در رابطه به کسانی که تعصب می کنند یعنی به تعصب قومی، زبانی، عقیدتی و جنسیتی دامن می زنند منع کرده و فرموده اند: «از جمله امت من نیست کسی که به تعصب دعوت می کند و همچنان در زیر بیرق تعصب به شکل کورکورانه می جنگد اگر کشته می شود مرگ آن جاهلانه است.» بناءً از مردم و در کل از جوانان می خواهم تا با روحیه ملی و اسلامی آراسته باشند و نگذارند این پدیده اخوت و یکپارچگی ملت مسلمان ما را خدشه دار نماید.

بعداً محمد تواب امیری استاد در یکی از پوهنتون ها در رابطه به موضوع صحبت نموده گفت: برای اینکه ما بتوانیم چطور جامعه عاری از تعصب و تبعیض داشته باشیم یگانه راه رسیدن به آن مردم سالاری و همدیگر پذیری است که باید آنرا ترویج نماییم تا به یک جامعه شگوفا برسیم همچنان تأمین عدالت اجتماعی به صورت واقعی آن و تطبیق قوانین به طور یکسان و از همه مهمتر عیار شدن به آموزه های دینی و اسلامی است زیرا اگر ما یک بخش کوچک هدایات پیامبر(ص) را در اجتماع تجربه و تطبیق نماییم یقیناً که هیچ نوع تعصب و تبعیض نمی تواند ما را از مسیر اصلی مان منحرف نماید. متأسفانه امروز جوانان ما مورد تهاجم فرهنگی بیگانه گان قرار گرفته و این تهاجم جوانان ما را از فرهنگ مطالعه به دور نگهداشته است به باور من پابندی به هدایات قرآن عظیم الشأن و احادیث نبوی(ص) وسیله مهم مبارزه علیه پدیده تعصب و تبعیض خواهد بود.

گفتنیست که در ختم این کنفرانس پرسشهایی از مسئولان در بخش های اجتماعی، دینی و فرهنگی مطرح گردید که از سوی نمایندگان و مسئولان جوابات قناعت بخش ارائه شد.

مسعود نوابی

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید