روزنامه ملی انیس

معاون دوم رئیس جمهور: هویت تاریخی و فرهنگی و حقوق سیاسی و مذهبی تمام اقوام افغانستان مورد احترام دولت است

به مناسبت فرار رسیدن ماه محرم و گرامی داشت از عاشورای حسینی، جلسه‌ی بزرگی شام روز پنجشنبه با حضورصدهاتن از علما، امامان مساجد، اساتید و طلاب حوزات علمیه، نمایندگان دفاتر مراجع تقلید، مسئولان و اعضای شوراهای علمی و فرهنگی متشکل از علما و طلاب مدارس دینی، به هدف هماهنگی و چگونگی برگزاری مراسم عاشور از طرف استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری برگزار شد.

در این جلسه، استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، حجت الاسلام محمد سالم حسنی مشاور رئیس جمهور در امور فرهنگی و اجتماعی و حجت الاسلام  فیاض ارزگانی یکی از علما پیرامون موضوعات مرتبط به تجلیل از عاشورای حسینی، انتخابات و مذاکرات صلح سخنرانی کردند.

نخست حجت الاسلام محمد سالم حسنی مشاور رئیس جمهور در امور فرهنگی و اجتماعی، در سخنرانی خود اصلاح گری و مبارزه با ظلم و بی عدالتی را از اهداف اساسی و فلسفه عاشورای حسینی خوانده و بر مشارکت عموم مردم در انجام اصلاحات همه جانبه در جامعه تأکید کرد. وی تطبیق اصلاحات نظام مند و معیاری را نیازمند وضع قوانین معیاری خواند.

 حسنی افزود که در طول پنج‌سال گذشته قوانین و مقررات معیاری زیادی به منظور انجام‌اصلاحات همه جانبه در کشور، توسط استاد دانش تهیه و نهایی شده است که تطبیق آن حمایت و همکاری متقابل مردم و نهادهای اجرایی دولت را می طلبد.

حجت الاسلام محمد فیاض ارزگانی نیز در صحبت های خود به بیان تکلیف جامعه اسلامی در برابر بی‌عدالتی اجتماعی پرداخت. وی با اشاره به منشور قیام امام حسین(ع) تصریح کرد که اگر نمی توان عدالت را صد درصد مستقر ساخت ولی باید از عدالت سخن گفت و قاطعانه آن را مطرح کرد و بی‌ عدالتی را محکوم باید ساخت.

 ارزگانی با اشاره به اهمیت قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی افغانستان تاکید کرد که نفی قانون اساسی به مثابه نفی حقوق اجتماعی و مذهبی و نفی نظام جمهوری به مثابه نفی مشارکت سیاسی و اجتماعی مردم است.

وی تاکید کرد که برای صیانت از قانون اساسی و نظام جمهوری، علما به عنوان مبلغین و خطبای مساجد باید در ایام عاشورای حسینی از اهمیت و نقش حیاتی قانون اساسی به عنوان وثیقه ملی و نظم نوین سیاسی به مردم آگاهی داده و بدین طریق در جهت استحکام استوانه های نظام سیاسی و جمهوریت تلاش کنند.

سپس استاد سرور دانش معاون‌دوم‌ رئیس جمهور، فرارسیدن ایام عاشورای حسینی را به مردم مسلمان افغانستان تسلیت گفت و به روان شهدای کربلا، مرجع تقلید شیعیان آیت الله العظمی محقق کابلی فقید و آیت الله محسنی رئیس شورای علمای شیعه درود فرستاد.استاد دانش در صحبت های خود جایگاه و نقش علما را در جامعه اسلامی بسیار برجسته و تأثیرگذار عنوان کرد. وی با اشاره به آموزه های دینی افزود که مسئولیت های دینی علما در راستای اصلاحات و انسجام اجتماعی بسیار با اهمیت است و علما باید در ایام عاشورا راجع به سرنوشت جمعی، اتحاد و همبستگی ملی، تقریب مذاهب و پرهیز از افراط گرایی های قومی، مذهبی و سمتی توجه و دقت جدی داشته باشند.

استاد دانش مبارزه با افراط گرایی و تلاش برای گسترش اندیشه های معتدل و میانه را در جامعه، از اولویت ها و رسالت های اصلی علما در منابر و مساجد به خصوص در ایام عاشورای حسینی عنوان کرد و افزود امروز تنها راه معقول، تعامل مثبت بین همه اقوام کشور و پرهیز از هر نوع تندروی و افراطیت و دامن زدن به تعصبات قومی و مذهبی و ایجاد شکاف های اجتماعی و مذهبی است و بیشتر از هر کسی دیگر این وظیفه علما است که مردم را به اعتدال، وفاق و همدلی دعوت کنند.

معاون‌ دوم رئیس جمهور  با تشریح و ارائه معلومات راجع به پروسه انتخابات و پروسه صلح، تصریح کرد که هجده سال گذشته علیرغم مشکلات موجود، بزرگترین فرصت برای پایه گذاری عدالت اجتماعی و تحقق مطالبات شهروندی در کشور بود. استاد دانش تداوم این فرصت نسبی را برای مردم افغانستان حیاتی خواند و بر حمایت از تداوم این‌روند تأکید کرد و افزود که اکنون هویت تاریخی و فرهنگی و حقوق سیاسی و مذهبی تمام اقوام افغانستان مورد احترام دولت است و شهید وحدت ملی استاد مزاری از نگاه رئیس جمهور شخصیتی است که مسیر تاریخ را تغییر داد و این زیباترین تعریفی است که از شهید مزاری شده است و به همین جهت در ارگ ریاست جمهوری از شهید مزاری، فیض محمد کاتب هزاره، آیت الله محقق کابلی و آیت الله محسنی تجلیل به عمل می آید و این نشان دهنده احترام و ارجگذاری ریاست جمهوری به همه نمادها و افتخارات سیاسی و علمی ما است.

معاون دوم رئیس جمهور حفظ نظام و صیانت از قانون اساسی را یگانه ضمانت برای حفظ حقوق اساسی تمام شهروندان کشور خواند و آن را بعنوان خط سرخ حکومت و مردم افغانستان مطرح کرد.استاد دانش در خصوص تأمین امنیت عمومی و تأمین امنیت مساجد و مراکز دینی نیز گفت که برای تدابیر امنیتی در ایام عاشورا جلسه خاص سر قوماندانی اعلای قوای مسلح در این زمینه برگزار شد و تصمیم لازم در این راستا اتخاذ گردید.

وی به نقش موثر مردم نیز در تامین امنیت مساجد و تکیه خانه ها در روز های عاشورای حسینی تاکید ورزیده گفت که در کنار تدابیر و برنامه های اجرایی که از سوی ارگان های امنیتی روی دست گرفته می شود، مردم نیز می توانند در این مورد سهم فعال بگیرند.این جلسه با دعائیه  یعقوبی مسئول عمومی بنیاد سبز علما و‌متنفذین افغانستان پایان یافت.

ممکن است شما دوست داشته باشید