روزنامه ملی انیس

معاون دوم رئیس جمهور: انتخابات ریاست جمهوری پیش رو ضامن تداوم دست آوردهای ۱۸ سال گذشته افغانستان است

گفتمان علمی بندر چابهار به مناسبت صدمین سالروز استقلال افغانستان”، قبل از ظهر روز پنجشنبه با حضور استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور و با اشتراک شماری از اعضای کابینه، رئیس دانشگاه کابل، وزیر تحصیلات عالی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، شماری از مقامات دولتی، رؤسا و اساتید دانشگاه کابل، دانشجویان و رسانه ها در دانشگاه کابل برگزار شد.

استاد دانش در سخنرانی اش، نخست اعلام نتایج کنکور سال ۱۳۹۸ را برای مردم افغانستان تبریک گفت و بیان داشت که برگزاری کانکور در سال های اخیر نسبت به سال های گذشته دارای شفافیت و نظم قابل ستایش است.

وی همچنین اعطای سند اعتبار دهی از جانب وزارت تحصیلات عالی کشور را به شماری از دانشگاه های دولتی و خصوصی یک گام مهم و با ارزش در راستای تضمین کیفیت نهاد های اکادمیک کشور خواند و گفت که این اقدام هم به نهادهای علمی کشور اعتبار می دهد و هم میان نهادهای علمی برای رشد و توسعه بیشتر رقابت مثبت ایجاد می کند.

معاون دوم رئیس جمهور با اشاره به جایگاه مهم و درخشان دانشگاه کابل از استادان و نخبگان علمی این نهاد علمی معتبر خواست که با استدلال و منطق در برابر جریان های افراطی بایستند و اجازه ندهند که ذهن های پاک جوانان کشور شکار انحرافات و افراط گرایی گردد. استاد دانش هشدار داد که اگر در پوهنتون های کشور یک بار دیگر رویکرد های افراطی جاگزین گردد، کشور باردیگر به بحران کشیده خواهد شد.

معاون دوم رئیس جمهور در خصوص یک صدمین سالروز استرداد استقلال کشور، تأکید کرد که شایسته است از صدمین سالگرد استقلال، باشکوه لازم استقبال و گرامی داشت صورت بگیرد. وی با بیان اینکه پایه های نهادهای آموزشی مدرن و بنیاد تحصیلات اکادمیک باکوشش امان الله خان تأسیس شد، گفت که سزاوار اینست که نهادهای اکادمیک و دانشگاهیان کشور از صدمین سالگرد کشور آنگونه که مناسب است تجلیل کنند.

استاد سرور دانش تأکید کرد که تنها تجلیل از کار کرد امان الله خان و استقلال کشور کافی و رهگشانیست، بلکه سده استقلال باید به صورت اکادمیک تحلیل شود تا به نیکی دریابیم که در طی این یک صد سال چه اقدمات عملی برای حفظ استقلال و پیشرفت افغانستان برداشته شده است.

 معاون دوم رئیس جمهور تأکید کرد که:” اکنون این رسالت ماست که فصل نا تمام اصلاحات امان الله خان را تکمیل کنیم.”

استاد دانش، تهداب گذاری معارف و مطبوعات، ایجاد نظم حقوقی و تدوین قانون اساسی، تأسیس سلطنت مشروطه و تصویب تأسیس پارلمان را بخشی از اصلاحات ماندگار امان الله عنوان کرد و تأکید ورزید که بینش و روش امان الله خان باید در افغانستان تداوم داشته باشد.

معاون دوم رئیس جمهور گفت که یک صدمین سالروز استرداد استقلال کشور، امسال با یک مناسبت مهم و سرنوشت ساز مصادف شده است که همانا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیش رو می باشد. وی افزود که انتخابات ریاست جمهوری تمثیل کننده اراده ملی، ثبات سیاسی و تداوم دست آورد های ۱۸ سال گذشته افغانستان است که باید با شور و اشتیاق تمام از آن استقبال شود.

معاون دوم رئیس جمهور در بخشی از سخنرانی اش در خصوص توسعه اقتصادی کشور گفت هرچند که آغاز حکومت وحدت ملی با چالش های فراوان از جمله پروسه انتقال مسؤلیت های امنیتی به نیروهای داخلی کشور و در نتیجه تهاجم گسترده تروریستان در افغانستان همراه بود، ولی دولت توانست در کنار تلاش مضاعف برای تأمین امنیت کشور، گام های مهم و مؤثر را برای توسعه اقتصادی کشور نیز بردارد.

استاد دانش افزایش مصرفه بودجه انکشافی کشور در سال های اخیر، انجام اصلاحات در بهبودی فضای کسب و کار و در یافت رتبه از جانب بانک جهانی در سال ۲۰۱۸، تطبیق طرح برنامه میثاق شهروندی، تولید و توزیع انرژی برق داخلی از طریق بند سلما و دیگر بندهای آبی کشور و فعال سازی نیروهای برق آفتابی و ادامه کار عملی اعمار ۲۵ بند آبی و چندین نیروگاه برق آفتابی را در سراسر کشور از جمله فعالیت های مؤثر حکومت وحدت ملی در راستای توسعه اقتصادی کشور عنوان کرد.

معاون دوم رئیس جمهور همچنین گفت که در کنار کارهای زیر بنایی برای ترانزیت کشور مانند پروژه سرک قیصار لامان، سرک گردن دیوال، سرک دره صوف یکاولنگ و سرک دوشی بامیان، در بخش ارتباطات مخابراتی نیز گام های مهمی برداشته شده است. وی گفت که تاکنون ۸۹ در صد از مناطق کشور تحت پوشش مخابراتی قرار گرفته است و ۲۵ ولایت نیز تحت پوشش فایبر نوری قرار گرفته که در متباقی ولایات کار اتصال فایبر نوری جریان دارد.

استاد دانش، راجع به اتصال منطقه ی افغانستان نیز گفت که دولت افغانستان تاکنون پالیسی های موفقی را برای ارتقای جایگاه کشور در راستای تجارت و سرمایه گذاری خارجی برداشته است.

معاون دوم رئیس جمهور موافقت نامه بندر چابهار، خط تاپی، پروژه کاسا یک هزار، تفاهم نامه یک کمربند و یک راه از جانب دولت چین، موافقت نامه راه لاجورد و آغاز به کار دهلیز های هوایی افغانستان به هند، چین، ترکیه و عربستان را از جمله اقدمات مؤثر دولت وحدت ملی برای اتصال افغانستان به منطقه و کشورهای بین المللی عنوان کرد.

در این گفتمان علمی همچنین، پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل نیز صحبت کرد. وی گفت که تحولات مدنی افغانستان ریشه در اقدامات امان الله خان دارد و باید از طریق گفتمان های علمی به صورت اکادمیک تحلیل شود. وی با تأکید بر تداوم اصلاحات امانی گفت که وقت آن رسیده است که دیگر توسط اقدامات خودخواهانه منابع ملی کشور بار دیگر به هدر نرود.  همچنین پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی کشور نیز در صحبت های خود بر ضرورت رشد و توسعه گفتمان های اکادمیک در دانشگاه های کشور تأکید کرد و افزود که وزارت تحصیلات عالی برآنست که بیشتر روی پالیسی و نظارت بر نهادهای تحصیلات عالی و اکادمیک کشور تمرکز کند و کارهای علمی و اجرایی را به نهادهای اکادمیک کشور واگذار کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید