روزنامه ملی انیس

معاون دوم رئیس جمهور از جامعه جهانی خواهان ایجاد شغل برای عودت کنندگان شد

نشست بین المللی ” چهل سال میزبانی مهاجران و آینده بهتر در پاکستان” دیروز به منظور بررسی وضعیت مهاجران افغان دراسلام آباد پاکستان برگزار شد.

به اساس خبرنامه وزارت مهاجرین و عودت کنندگان به آژانس باختر، سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری، سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان و هارون چخانسوری سرپرست وزارت امور خارجه‌ به نمایندگی از افغانستان دراین نشست اشتراک کرده
اند
.  

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری به نمایندگی از افغانستان درنشست مذکورصحبت کرد و گفت که افغانستان ازعودت داوطلبانه‌ میلیون ها افغان مهاجرطیسالهای گذشته استقبال کرده است.

دانش با اشاره به با سواد بودن شمار زیادی از مهاجران افغان گفت ،در میان مهاجران یک گروه بزرگی افرادی هستند که صاحب دانش و تخصص و سرمایه هستند باید به آنان اجازه داده شود که به صورت قانونی ٬دانش و سرمایه و کسب و کار خود را به افغانستان انتقال دهند .

وی از کشورهای میزبان و خصوصأ ازپاکستان خواست تا به مهاجران اجازه‌ انتقال اسناد تحصیلی شان را به وطن شان بدهندو از جامعه‌ جهانی خواهان ایجاد شغل برای عودت کنندگان شد.

سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان در حاشیه‌ این نشست‌ به رسانه‌ها گفت که مردم افغانستان به دلیل جنگ و نا امنی به پاکستان پناه بردند وما امید واریم که کشور پاکستان از اخراج اجباری مهاجران خود داری کند.

همچنان بلخی بر فراهم کردن امکانات برای مهاجران و نیز برگشت داوطلبا نه مهاجران تاکید کرد.

همچنان در این نشست آنتونیو گوتریش دبیرکل سازمان ملل متحد صحبت کرد و با ابراز خرسندی از میزبانی چهل ساله پاکستان از مهاجران افغان یک بار دیگراز این کشور خواست تا امکانات لازم را برای مهاجران افغان فراهم کند.

وی همچنان از کشورهای منطقه خواسته است تا در زمینه بازگشت داوطلبانه‌ مهاجران افغان با سازمان ملل متحد همکار باشند.

در این نشست برعلاوه عمران خان صدر اعظم پاکستان ، نمایندگان ۳۰ کشور و ۳۳ سازمان بین المللی ، فلیپو گراندی رئیس کمیساری های عالی پناهندگان ملل متحد، یاماماتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان نیز حضور داشتند و روی فراهم آوری تسهیلات و حل مشکلات مهاجران در اسلام آباد پاکستان صحبت و گفتگو کردند.

این نشست در حالی در اسلام آبا برگزار می شود که در حال حاضر پاکستان میزبان کم از کم ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار پناهجوی افغان است و این کشور از سوی سازمان ملل متحد دومین کشور بزرگ پناه دهنده مهاجران شناخته شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید