روزنامه ملی انیس

مطیع الله بهرام رهیاب: مردم افغانستان نمی خواهند که با مداخلات کشور های خارجی،جنگ  در کشور شان ادامه داشته باشد

باوجودی که چند دور مذاکرات صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در شهر دوحه پایتخت کشور قطر انجام شد. اما حدود دو ماه پیش این مذاکرات پس از حمله انتحاری در منطقه شش درک شهر کابل که منجر به کشته شدن یک سرباز امریکایی شد از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا  متوقف گردید. اکنون گفته می شود زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در برخی از کشور ها جهت از سرگیری مذاکرات سفر نموده است همچنان قرار است در آینده نشستی در مورد صلح افغانستان در بیجنگ پایتخت چین برگزار گردد و فهرست نمایندگان افغانستان برای شرکت در نشست یاد شده آماده شده است. خبرنگار روزنامه ملی انیس صحبتی را در مورد پروسه صلح با چند تن از شهروندان کابل انجام داده که نشر می گردد.

مطیع الله بهرام رهیاب، یک تن از محصلین پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون تابش به ارتباط تلاش ها صلح در افغانستان گفت:

حرکتی را که امریکا به خاطر صلح در افغانستان آغاز نموده به فال نیک می گیریم اما مردم افغانستان به روند صلحی که جریان دارد بی باور شده اند چرا که این روند را به شیوه های مختلف می خواهند متوقف بسازند.

اگر واقعاً می خواهند صلح در افغانستان برقرار گردد باید این روند متوقف نشود.

اما این سوال بر انگیز است که چرا تا به حال تصمیم قاطع در مورد صلح افغانستان گرفته نشده است در حالی که امریکا ابر قدرت دنیا است و مشکلات کشور های جهان را حل کرده می تواند.

صلح و ثبات در افغانستان یگانه خواست و آرزوی مردم رنج دیده این کشور است و نمی خواهند که دیگر با مداخلات کشور های خارجی جنگ در کشور شان ادامه داشته باشد.

باید هر تیم انتخاباتی که در افغانستان برنده اعلام می شود به طور جدی و قاطع پروسه صلح را بدون مداخله خارجی به پیش ببرد تا مردم افغانستان به یک صلح پایدار دست یابند.

من به باور کامل گفته می‎توانم که اگر امریکا بخواهد صلح در افغانستان بیاید در ظرف سه روز صلح را در کشور تأمین کرده می تواند اما متأسفانه خواست امریکا نیست که در افغانستان صلح بیاید.

من از گروه های درگیر به خصوص طالبان مسلح می‎خواهم اجازه ندهند کشور های خارجی از آنها استفاده سوء کنند و مشکلات را درافغانستان ایجاد کنند.

ساحل امیری، یک تن ازباشندگان شهر کابل گفت:

 تا حال مذاکرات صلح افغانستان میان امریکا و طالبان در کشور های خارجی از جمله قطر انجام شده از دیدگاه من برای آوردن صلح در این کشور اثر گذار نمی باشد.

وی ضمن قدردانی ازهمکاری کشور های بیرونی در روند صلح افغانستان میگوید:

تا زمانی که افغان ها دست به دست هم ندهند رسیدن به صلح در افغانستان ممکن نیست.

باز هم تأکید می کنم مذاکراتی که بدون حضور نمایندگان دولت افغانستان در خارج افغانستان صورت می گیرد فکر نکنم که نتیجه بدهد به نظر من باید هرچه زودتر مذاکرات بین الافغانی میان دولت افغانستان و گروه طالبان انجام شود تا نمایندگان دولت افغانستان و طالبان مسلح روی یک میز در مورد صلح افغانستان تصمیم بگیرند در غیر آن هیچ کشور خارجی نمی تواند صلح را در افغانستان بوجود بیاورد.

وی از طالبان مسلح میخواهد که از کشتار مردم بی گناه در کشور دست بکشند و سلاح های خود را به زمین بگذارند و از طریق مذاکره با دولت افغانستان به تفاهم برسند تا کشور ما را آباد سازیم و دشمنان بیگانه خود را نابود کنیم.

همچنان وی از دولت افغانستان می خواهد که باید در مذاکرات بین الافغانی با گروه طالبان مسلح حفظ دست آورد های هجده سال گذشته به ویژه در بخش جوانان و زنان را در نظر داشته باشد. 

حسینا کوهستانی یک تن از فعالان سیاسی، در مورد مذاکرات صلح افغانستان چنین  گفت: سفرهای دوباره زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان برای از سرگیری مذاکرات میان طالبان و امریکا و آمادگی ها برای نشست صلح میان افغانها و طالبان در کشور چین نسبتٲ امیدوار کننده است .

حال که تلاش های رئیس جمهور محمد اشرف غنی برای آوردن صلح چشم گیر است و تدویر لویه جرگه مشورتی صلح خود ثبوت این مسئله است.

به نظر من صلحی که پاکستان (حامی حقیقی تروریزم در افغانستان)دخیل باشد به مراتب بدتر از جنگیست که امروز جریان دارد تازمانیکه پاکستان نیت خود را در قبال افغانستان تغییر ندهد صلح در افغانستان به میان نخواهد آمد.

خواست ما از حکومت، امریکا و طالبان مسلح این است که دست آورد های افغان ها را در طول هجده سال گذشته که نقش امریکایی ها در این دوره چشم گیر و قابل ستایش است از جمله حقوق زنان در افغانستان، آزادی بیان و(رسانه ها)، حفظ دموکراسی نسبی در افغانستان. و بَسا مواردی دیگر را درنظرداشته باشند.

خواجه نصیر احمد صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید