روزنامه ملی انیس

مصلای تاریخـی هـرات در انتظار مــرمت

ساحۀ مصلای تاریخی هرات که از قدامت بلندی برخوردار می باشد از بدو ساختش تا کنون روزگاران سختی را گذرانده است.

این مکان تاریخی از بدو ساختش تاکنون با بی‌رحمی‌ها و ناملایمت‌های شدیدی از سوی طبیعت و انسان‌ها مواجه گردیده که اکنون منجر به ایجاد ضعف دربنیاد این بناهای عظیم باستانی شده است.

این بنای بی‌نظیر تاریخی در طول عمر خود با کم‌مهری‌های زیادی از سوی دولت‌ها و حاکمان زمان قرار گرفته و کم‌تر برای حفظ و مرمت آن تلاش شده است، به شکلی که از مجموع ده مناره ساخته شده در این ساحه در حال حاضر پنج مناره آن باقی مانده است و سایر مناره‌ها به دلیل بی‌توجهی‌ها، جنگ‌ها و بعضاً به سبب حوادث طبیعی از بین رفته اند.

اکنون نیز یکی از مناره‌های باقی‌مانده از برخی قسمت‌هایش خمید‌گی پیدا کرده است که توسط سیم‌هایی از فرو غلتیدن آن جلوگیری و مهارشده است اما با این همه اکنون ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات با تلاش جدی با همکاری برخی اداره‌ها گام‌های عملی را برای مرمت این ساحه برداشته اند.

قرار است در آیندۀ نزدیک کارهای باستان‌شناسی در ساحۀ مصلای هرات آغاز شود و همزمان با آن کارهای ترمیماتی نیز در این ساحه شروع شود.

زلمی صفا مدیر عمومی حفظ و ترمیم آبدات تاریخی ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات می‌گوید: هیئتی که از کابل برای سروی و بررسی این ساحه آمده بود پس از انجام بررسی‌ها اکنون به کابل رفته است و به زودی برای آغاز کار به هرات برخواهند گشت.

صفا می‌گوید: پروژه‌هایی که برای مرمت این ساحه تطبیق می‌شود به همکاری دفتر شورای امنیت ملی و اداره امور ریاست جمهوری کشور خواهد بود.

مدیر عمومی حفظ و ترمیم آبدات تاریخی این اداره اما تاکید دارد که مرمت کامل و گسترده ساحۀ مصلای به بودجه هنگفتی نیازمند است تا چهرۀ زیبای گذشتۀآن رونمایی شود.

چندی قبل نیزکارهای سروی و بررسی مقدماتی این ساحه از سوی اداره امور ریاست جمهوری کشور به همکاری مدیریت آبدات تاریخی اداره اطلاعات وفرهنگ هرات انجام شده بود که به گفته صفا کارهای اداری آن برای تخصیص بودجه جهت تطبیق پروژه‌ها در جریان است.

مرمت اساسی و حفظ مقبرۀ سلطان حسین بایقراء، مرمت ساحات ترک خورده روی مناره‌ها، توجه جدی و آغاز کار بنیادی جهت مرمت و  حفظ منار کج‌ شده، مرمت کاشی‌های تزیینی روی مناره‌ها، سنگ‌کاری و عایق‌بندی جوی آب‌رو ساحۀ مصلای برای جلوگیری از آسیب رسیدن به زیرساخت‌های مناره‌ها، اعماردیوارهای باغ گوهرشاد و ایجاد موانع برای جلوگیری از عبور و مرور آزادانه مردم در بین ساحۀ مصلای و برخی اقدامات دیگر از جمله کارهایی است که دربرنامه عمل مرمت این ساحه قرار داشته و براساس اولویت‌ بندی‌ها تطبیق خواهد شد.    

               ا-ب

ممکن است شما دوست داشته باشید