روزنامه ملی انیس

مشکلات عدیده کنونی، کار خستگی ناپذیر می خواهد

بعد از سپری شدن چندین ماه تنش میان سیاسیون کشور، اکنون گزارش ها حاکی از آنست که احتمالاً با توافق سیاسی میان طرف ها این تنش به پایان خواهد رسید.
پیری مایدون سفیر اتحادیه اروپا برای افغانستان نیز گفته است که پایان تنش میان محمد اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله برای بهبود وضعیت افغانستان یک ضرورت جدی است و این دو سیاست مدار به یک توافق نزدیک شده اند، همچنان منابع ارگ ریاست جمهوری اسلامی افغانستان نیز از پیشرفت ها در این مذاکرات خبر داده است.
بعد از این که کمیسیون مستقل انتخابات اواخر ماه جدی محمد اشرف غنی را پیروز انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد، داکتر عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی وی در واکنش به این اعلام آنرا غیر قانونی خواند و از تشکیل دولت دیگری خبر داد که این تنش نه تنها سبب نگرانی مردم افغانستان و جامعه جهانی گردید، بلکه روند نیم بند صلح را نیز خدشه دار ساخت.
بعد از امضای توافقنامه صلح میان ایالات متحده امریکا و طالبان انتظار می رفت تا در روند گفتگوهای صلح پیشرفت قابل ملاحظه به وجود آید، اما تنش های سیاسی در کشور باعث تأخیر روند گفتگو های صلح گردید، علیرغم اینکه تلاش های مضاعفی بخاطر اعتماد سازی بین طرف های درگیر جنگ از طریق آزاد سازی تعدادی از زندانیان طالب و نیروهای امنیتی افغانستان صورت گرفت، اما این امر آنچنانی که انتظار می رفت، تغییری را در رفتار و سیاست جنگی گروه طالبان به وجود نیاورد، بلکه با گذشت هر روز جنگ و خشونت دامنه خود را وسعت بخشید.
از این رو دیدگاه تحلیلگران کشور های غربی، کشورهایی که اکثر شان تمویل کنندگان افغانستان اند نیز این بود که نقشه صلح امریکا در مورد صلح و حل منازعه با گروه طالبان، بدون حل تنش های سیاسی میان محمد اشرف غنی رئیس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله امکان پذیر نیست.
هرچند مردم افغانستان از حکومت های مشارکتی به دلیل عملکرد منفی این حکومت ها در زمینه توسعه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و تقویت دموکراسی خاطره خوشی ندارند، اما وضعیت آشفته کنونی و نارسایی های انتخاباتی مواردی اند که زمینه را برای ایجاد حکومت مشارکتی مساعد ساخته است، با وجود این همه معضلات تا رسیدن به موفقیت های بیشتر در عرصه دولت سازی مدرن، ناگزیر هستیم تا بخاطر مهار تنش های سیاسی، برقراری صلح عادلانه، ختم جنگ و مقابله با ویروس کرونا حکومتی با حضور تمامی اقشار جامعه ایجاد کنیم، تا اینکه بتوانیم با مشکلات عدیده یی که امروز دامنگیر ملت و دولت است، مبارزه همه جانبه و صادقانه نمائیم.
بناءً مردم افغانستان از بزرگان سیاسی کشور انتظار دارند تا اختلاف ها را کنار گذارند و دریک هماهنگی و انسجام ملی با مقدم شمردن منافع ملی و مصالح علیای کشور در محوریت واحد بنام دولت جمهوری اسلامی افغانستان جمع شوند، متفقاً به حل مشکلات کنونی کشور بپردازند.

ممکن است شما دوست داشته باشید