روزنامه ملی انیس

مشاور فرهنگی رئیس جمهور غنی:به نهادهای مربوطه یک هفته فرصت دهید

شاه حسین مرتضوی، مشاور ارشد رئیس جمهور در امور فرهنگی، در مورد تخریب سینما پارک گفته که نگرانی تعدادی از فرهنگیان، هنرمندان و روشنفکران کشور را درک می‌کند.
او در توییتی نوشته است که این موضوع را با مقامات رسمی مطرح کرده و پیشنهاد داده تا به وزارت اطلاعات و فرهنگ، شاروالی کابل و افغان فیلم یک هفته فرصت داده شود.
مرتضوی افزود: “نهادهای یاد شده در مشورت با فرهنگیان، سینماگران و هنرمندان روی بازسازی و نوسازی یا طرح های بدیل مشورت و طرح های مکتوب ارائه دهند.”
مشاور فرهنگی رئیس جمهور گفت: “حمایت جمعی مردم از میراث فرهنگی و تاریخی ستودنی است.”
این در حالی است که شاروالی کابل گفته است که تخریب ساختمان سینما پارک از روز روز دوشنبه (۱۹ عقرب) آغاز می‌شود در حالی که روز یکشنبه بخش هایی از این سینما تخریب شده است.
تخریب سینما پارک با واکنش های گسترده‌ و عمدتا منفی رو به رو شده است.
در پی این واکنش‌ها فرهاد دریا، هنرمند و آواز خوان مشهور افغانستان تخریب این سینما را با تخریب بودای بامیان مقایسه کرده است.
او در نامه‌ایی سرگشاده به امرالله صالح نوشته که از او انتظار دارد تا به جای تخریب این خانه فرهنگی دستور ترمیم و احیای آن را بدهد.
این در حالی است که امرالله صالح بار دیگر بر تخریب آن تاکید کرده و گفته است: “در جای سینما پارک، یک محل فرهنگی که در آن نشست‌های فرهنگی برگزار شود، ساخته خواهد شد تا همه به آن جا بروند و از حضور در آن لذت معنوی ببرند و همه سهولت های شهری و مدنی را داشته باشد. اکنون اما این سینما محلی متروک و به مکانی برای فروش مواد مخدر و استراحت گاه معتادان مبدل شده است.”

ممکن است شما دوست داشته باشید