روزنامه ملی انیس

مشارکت اندک همراه با موج پیروزی سبزها

انتخابات دور دوم شوراهای شهر و روستا در فرانسه با رکوردی از میزان اندک مشارکت همراه بود. با این حال نخست وزیر فرانسه برنده انتخابات در شهر «لوآور» شناخته شد. از سوی دیگر نامزدهای سبزها نیز توانستند خوش بدرخشند.
سه ماه پس از برگزاری دور نخست انتخابات شوراهای شهر و روستا در فرانسه که در بحبوحه شیوع ویروس کرونا انجام شد، اینبار پس از فروکش کردن موج نخست کووید-۱۹، دور دوم این انتخابات برگزار شد. میزان مشارکت در این انتخابات پایین گزارش شده است به ‌طوری که طبق برآوردهای اولیه بین ۴۰ تا ۴۱ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کردند. این درحالی است که میزان مشارکت در دور دوم انتخابات محلی سال ۲۰۱۴، ۶۲.۱ درصد بود.
از مهمترین اتفاق‌های این انتخابات، پیروزی آسان ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه در شهر لوآور بود. وی نزدیک به ۵۹ درصد آرا را کسب کرد. او پیش از این نیز در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ به عنوان شهردار لو آور در شمال فرانسه انتخاب شده بود.
اما دور دوم انتخابات محلی فرانسه با موجی سبز همراه بود. در چند شهر مهم فرانسه سبزها با حزب «اروپا، اکولوژی، سبزها» توانستند بیشترین آرا را کسب کنند.
گرچه هنوز نتایج قطعی انتخابات اعلام نشده است اما پیش‌بینی می‌شود سبزها در شهرهای لیون، استراسبورگ، بوردو، بزانسون، انسی پیروز این انتخابات باشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید