روزنامه ملی انیس

مسئله مهاجران افغان در پاکستان، ایران و یا هر جای دیگری نباید به یک موضوع سیاسی مبدل شود

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌ جمهوری، ازکشور های همسایه خواسته است که  نسبت به مهاجران دید سیاسی نداشته باشندنشست بین‌المللی زیر نام چهل سال میزبانی مهاجران و آینده‌ بهتر در پاکستان روز دوشنبه در اسلام آباد مرکز پاکستان گشایش یافت که در آن سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری اسلامی افغانستان،  آنتونیو گوتریش سر منشی سازمان ملل متحد، عمران خان صدراعظم پاکستان، فلیپو گراندی رئیس کمیساری عالی پناهندگان ملل متحد، تدامیچی یاماماتو نماینده‌ ویژه‌ سازمان ملل متحد در افغانستان ونمایندگان ۳۰ کشور و ۳۳ سازمان بین‌المللی حضور داشتند.

دراین نشست وضعیت مهاجران افغانستان در پاکستان بررسی شد.

این نشست در حالی برگزار شد که مهاجران افغان در پاکستان و ایران مشکلات و چالش های معین دارند و بسا فرصت ها از آنان گرفته شده است و برخورد با آنان،  بیشترسیاسی و ابزاری است.

سرور دانش در این نشست دیدگاه و موضع دولت افغانستان را در خصوص مهاجران مطرح کرد .

او واضح ساخت که مسئله مهاجران افغان در پاکستان، ایران و یا هر جای دیگری، نباید به یک موضوع سیاسی مبدل شود و از آن، به عنوان ابزار فشار بر دولت افغانستان استفاده شود.

مهاجران افغانستان، نباید به خاطر موضوع سیاسی، مورد فشار و بی‌مهری بی‌جا قرار گیرند زیرا مسئله مهاجرت یک مسئله عاطفی است.

به گفته‌ دانش، از سال ۲۰۰۱ میلادی به این طرف، گروه‌هایی از مخالفان دولت افغانستان در پاکستان، از مهاجران سربازگیری کردند و از کمپ‌های آنان برای خود پناه‌گاه و آموزش‌گاه ساختند و جنگ را علیه دولت افغانستان راه‌اندازی کردند. او ادامه داد که این وضعیت، سبب شد که خشونت‌ها در افغانستان، تا اکنون ادامه یابد.

معاون دوم ریاست‌جمهوری به پیشرفت های تازه سیاسی در مورد افغانستان هم تماس گرفت  و تأکید کرد :دولت افغانستان از مذاکره و امضای توافق‌نامه میان طالبان وامریکا استقبال می‌کند، اما انتظار داریم که امضای این توافق‌نامه، زمینه را برای آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی فراهم کند،  صلح و مذاکره باید در مالکیت و رهبری دولت افغانستان باشد.

او تأکید کرد که اگر طالبان پناه‌گاه و روابط خود را با گروه‌های تروریستی حفظ کند، حتا با برقراری آتش‌بس هم در افغانستان صلح دایمی تأمین
نخواهد شد.

به باور آگاهان سیاسی افغان،  کشور های همسایه افغانستان به خصوص پاکستان همیشه مسئله  مهاجرت و تجارت را با افغانستان با دید سیاسی دنبال کرده است و تلاش داشته است که  از این دو مسئله به عنوان حربه و وسیله فشار علیه دولت و مردم افغانستان کار گیرد.

در هر اتفاق سیاسی  یی که پاکستان منافع خود را در آن نیافته است مسئله اخراج اجباری مهاجران را مطرح کرده است و یا هم از مسئله ترانزیت سؤ استفاده کرده است، سطح مالیه و تعرفه بر صادرات افغانستان را بالا برده است.

زشت تر از همه ، این کشور تلاش کرده است که از میان مهاجران افغان و طلاب مدارس دینی در پاکستان که شماری زیادی آنان را فرزندان مهاجران افغان تشکیل می دهند برای گروه های تروریستی و افراطی سرباز گیری کند.

در ایران نیز مهاجران افغان روز گار خوش ندارند،  شمار زیادی از افغانان به عناوین گوناگون به جنگ هایی فرستاده شده اند که در نیابت از ایران و برای منافع آن کشور جنگیده اند و کشته شده اند.

برخورد سیاسی،  ابزاری و منفعت جویانه از مهاجران،  خود عدول از ارزش های انسانی و کنوانسیون های جهانی است.

حقوق و مصئونیت هایی که یک مهاجر باید داشته باشد دارد از سوی سازمان ملل تعریف شده است و کشور های عضو مکلف به رعایت آن اند مگر با تأسف ما در کشور های بیرونی به خصوص پاکستان و ایران شاهد برخورد اسفبار با مهاجران افغان هستیم که نشان می دهد این کشورها دید مقطعی و سلیقه یی با مهاجران دارند و ازاین مسیر،  اهداف مشخص شده شان را دنبال می کنند.

اگر حرف بالای هزینه و مصارف مهاجران در کشور ها باشد در اکثر کشور های جهان به خصوص کشور های همجوار افغانستان هزینه مالی مهاجران از سوی سازمان ملل و سازمان های دیگر خیریه تمویل می شود.

مسئله مهاجران برای شماری از کشورها منجمله پاکستان به مسئله پر درآمد مبدل شده است و این کشور هر بار با سر دادن مسئله مهاجران و یااخراج آنان،  از موسسات بین المللی پول هنگفت را به جیب زده اند امید داریم  که نشست اخیر در اسلام آبادتلاشی  برای دریافت پول نباشد.

بل زمینه یی باشد برای  یک بحث صادقانه روی حل مشکلات مهاجران افغان در آن کشور .

باید گفت آنانی که ادعای بلندی از دین،  شریعت،  حقوق انسانی و رعایت حقوق همسایه را مطرح می کنند نباید آنانی را وسیله رسیدن به مقاصد  سیاسی سازند که از درد و رنج و غربت و جنگ خانه و کاشانه شان را رها کرده اند و تن به زندگی یی داده اند که مملو  از مشکلات و نارسایی ها است .

ا-ب

ممکن است شما دوست داشته باشید