روزنامه ملی انیس

مروری بر رویداد های مهم کشور

قنسولگری پاکستان در شهرمزار شریف بسته شد

قنسولگری پاکستان در شهرمزار شریف مرکز ولایت بلخ به دلیل نبود امنیت به روی مردم بسته شد.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، به گفته سرفراز خان قنسول پاکستان در بلخ، علت بسته شدن قنسولگری آن کشور در مزار شریف انتقال یک بمب دستی توسط یک دختر به آن قنسولگری می باشد.

وی افزود، در صورتیکه از تامین امنیت آن قنسولگری اطمینان داده شود، دو باره قسنولگری باز می شود.

همچنان منیر احمد فرهاد سخنگوی والی بلخ نیز این رخداد را تایید کرد و گفت که تلاش ها برای باز شدن دو باره قنسولگری جریان دارد. 

افزایش  حاصلات هنگ  دربغلان

درسال روان  حاصلات هنگ درولسوالی های  تاله وبرفک  و دوشی ولایت بغلان افزایش  یافته است .

سید نور آقا سادات مسوول بخش خبری ریاست زراعت  مالداری و آبیاری بغلان به خبرنگار آژانس باختر گفت که درسال روان از اجاره منابع طبیعی  هنگ بیشتر از دوملیون افغانی عواید به دست آمد و به حساب واردات دولت انتقال  یافته است.

او گفت  که به  منظور  بلند بردن سطح عواید دولت وجلوگیری از انقراض منابع طبیعی  دربغلان اقدامات لازم در راستای حفاظت  وانکشاف منابع طبیعی ده هکتار زمین کوهستانی  به خاطررشد وانشکاف هنگ از جانب ریاست زراعت  درولسوالی خنجان تخم هنگ  کشت شده است .

وی گفت که عامل عمده انقراض  منابع طبیعی  دربغلان همانا قطع بی رویه  هنگ به گونه  غیر فنی  وغیر مسلکی توسط افراد واز  جانبی هم سرازیر شدن سیلاب ها درآن ولایت بوده است که با درنظرداشت  اهمیت اقتصادی منابع طبیعی  ریاست زراعت بغلان تصمیم گرفت تاساحات هنگ زار راتحت قرنطین  قرار دهد و از انقراض آن جلوگیری کند.

او گفت  که از باشنده های مناطق  هنگ خیز خواست تا از قطع  غیر فنی هنگ خود داری نمایند درصورت مشاهده با متخلفان برخورد جدی وقانونی صورت خواهد گرفت.

ساختمان بازرسی میدان هوایی هرات بهره برداری شد

ساختمانِ بازرسی میدان هوایی بین‌المللی هرات  ازسوی محی الدین نوری معاون ولایت هرات به بهره برداری
 رسید.

این ساختمان به‌ منظور تسریع امور و خدمت‌ رسانیِ هرچه بهتر به مسافران و باهمکاری بنیاد لیان امیری به صورت میعاری و مجهز با امکانات امنیتی اعمار شده است.

سمونمل محمد ناصر نیکنام قومندان پولیس سرحدی میدان هوایی هرات میگوید:” این ساختمان دارای مساحت زیربنایی یک صدوهفتاد مترمربع بوده است و به شکل مدرن و با میعار های جهانی در مدت سه ماه اعمار شده است .

بنیاد لیان امیری که موسس آن سید اسماعیل امیری بوده است یک بنیاد مستقل و بدون وابستگی مالی به کدام دونر و موسسات میباشد و بودجه مصرفی آن توسط موسس آن انجینیر سید اسماعیل امیری تمویل می شود.

این ساختمان از اثر پیشنهاد قومندان مید ان هوایی بین الملی هرات غرض فراهم آوری تسهیلات به مسافران و همشهریان به گونه تحفه از سوی بنیاد لیان امیری ساخته شده است.

یک هزار وپنجصد خانواده درپروان کمک غذایی دریافت کردند

برای یکهزار و پنجصد خانواده بی بضاعت درولایت پروان موادغذایی توزیع شد.

به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، این کمک ها ازسوی نهادخیریه توسعه و انکشاف بین المللی عربستان سعودی به بازماندگان شهدا و خانواده های بی بضاعت درولسوالی های جبل السراج و بگرام توزیع شد.

یک مسوول محلی ولایت پروان گفت که این کمک ها شامل بسته های بیست و چار کیلو یی مواد غذایی بوده که به خانواده های بی بضاعت درشهرک مهاجران دربگرام وبازماندگان شهدا درولسوالی جبل السراج توزیع شد.

فضل الدین عیار والی پروان از کمک های این نهاد برای نیاز مندان درولایت پروان قدردانی کرد و برکمک های بیشتر آن نهاد تاکید کرد.

مسوول نهاد کمک رسانی عربستان گفت که آنان درتلاش کمک رسانی بیشتر به آسیب دیدگان حوادث طبیعی و بازماندگان شهدا دراین ولایت هستند. 

ممکن است شما دوست داشته باشید