روزنامه ملی انیس

مروری بر رویداد های مهم کشور

گرد همایی  باشندگان غو ر به خاطر حمایت از روند صلح در کشور

هزاران  باشنده ولایت نیمروز  با حضور گسترده در یک گردهمایی در شهر زرنج حمایت شان را از روند صلح  دایمی در کشور  اعلام کردند.

د ر این گردهمایی علاوه بر مسئولان ولایت ، رئیس ، اعضای شورای ولایتی  ، رئیس امنیت ملی ، قوماندان امنیه ، روسای دوایر  ملکی  علمای‎کرام ، متنفذان  فعالان مدنی  زنان وجوانان حضور داشتند.

در این گردهمایی قطعنامه یی به خوانش  گر فته شد که در قسمتی از آن آمده است .

ملت افغانستان از جنگ و برادر کشی بیزار ند وخواهان صلح دایمی  در کشور می باشند.

ما باشندگان ولایت نیمروز  از تمام طرف های در گیر جنگ مطالبه می کنیم  درمطابقت با ار ادات دین مقدس اسلام ، ندا وخواست مردم برای قطع جنگ وبرادر کشی راه مفاهمه ومذاکره را در پیش گیرند .

سرک شهر فیروز کوه ترمیم شد

کار ترمیم سرک شهر فیروز کوه الی شاه تیغ غلمین آن شهر تکمیل شد.

انجینیر محفوظ الله فکور ریئس احیا وانکشاف دهات غور به خبرنگار آژانس باختر گفت که بیست وهشت کیلومتر سرک به شمول جویچه  های کنار آن به هزینه بیش از نه میلیون افغانی از طریق برنامه ملی راه سازی روستایی وزارت احیا وانکشاف دهات تکمیل و به بهره برداری سپرده شد.

وی افزود، تر میم این سرک برای باشندگان قریه های کاسی ، مناطق غلمین مرغاب و ولسوالی چهار سده سهولت های ترانسپورتی را به وجود آورده است.

همچنان کار احداث و جغل اندازی بیست وشش کیلو مترسرک قریه قنده سنگ الی بیدان ولسوالی شهرک  آن ولایت نیز به هزینه بیش از چهل و پنج میلیون  افغانی از بودجه برنامه ملی راه سازی روستایی وزارت  احیا وانکشاف دهات تکمیل وبه بهره برداری سپرده شد.

استقرار صدها نظامی دربخش هایی از جنوب کشور

صدها نظامی تازه تعلیم یافته اردوی ملی بربخش هایی از جنوب کشور استقراریافتند.

این نظامیان برای شش ماه در مرکز تعلیمی شورآبک هلمند آموزش نظامی دیده اند.

یک قوماندان ارشد اردوی ملی درجنوب کشور به آژانس باخترگفت که دراین دور پنج صد نظامی اردو از تعلیمات نظامی فارغ شدند .

اوگفت این نظامیان در واحد های مختلف نظامی درجنوب کشور مستقر شدند تا دربرابر هراس افگنان به نبرد بپردازند.

ثبت یک صدو هفتاد مورد خشونت علیه زنان درهرات

مسئولان در محکمه ابتدایی رسیدگی به جرایم خشونت علیه زنان، از ثبت بیش از یک صدو هفتاد پرونده در آن محکمه خبر می دهند.

قضاوتیار عبدالرحمن اخلاص رئیس محکمه اختصاصی ابتدایی خشونت علیه زن به خبرنگار آژانس اطلاعاتی باختر گفت:” از زمان ایجاد این محکمه تا اکنون تعداد ۱۷۸قضیه ثبت دیوان آن محکمه شده است.

اخلاص از افزایش ثبت قضایای تجاوز جنسی دراین محکمه خبر داد و گفت که همچنان دوسیه هایی که دراین محکمه مواصلت می ورزد از نوع اتهام لت و کوبی و آزار واذیت میباشد.

فارم های پرورش ماهی در هلمند گسترش می یابد

از فارم های تولید و پرورش ماهی در هلمند سالانه یک هزار وسه صد و پنجاه تن ماهی به دست می آید .

زلمی الکو رئیس زراعت ، آبیاری و مالداری هلمند گفت که از دوصدو شصت فارم پرورش ماهی سالانه یک هزار و سه صدو پنجاه تن ماهی جمع آوری شده است.

او گفت که ریاست زراغت هلمند در نظر دارد تا فارم های پرورش ماهی را در آن ولایت گسترش بدهد و برنامه های تخنیکی و علمی را به منظور ارتقای سطح دانش کارکنان فارم ها ایجاد کند.

سی و پنج کشمش خانه‌ در کندز ساخته شد

کار ساخت سی و پنج کشمش خانه‌ در کندز تکمیل و به بهره برداری سپرده شد.

محمد منیر «نیازی» سرپرست زراعت، آبیاری و مالداری کندز به آژانس باختر گفت که این کشمش‌خانه ها به هزینه بیش از پانزده میلیون افعانی از سوی برنامه ملی باغداری و مال‌داری وزارت زراعت در ولسوالی‌های علی‌آباد، خان‌آباد، امام‌صاحب، چهاردره، دشت‌ ارچی، گل‌تپه و مرکز کندز ساخته شده است.

در جریان افتتاح این کشمش خانه‌ها محمد غلام «ملاخیل» مشاور وزارت زراعت کشور و همآهنگ کننده برنامۀ ملی باغداری و مالداری در زون شمال شرق، شماری از مسئولان اداراتمحلی و باغداران حضور داشتند.

این کشمش خانه‌ها به درازای ده متر، پهنا و ارتفاع پنچ متر می باشد که هر کدام آن در یک وقت گنجایش تبدیل کردن ۵ الی ۷ تن انگور به کشمش را دارا می‌باشد.

برای مالداران در پنجشیر مواد خوراکی حیوانی توزیع شد

برای مالداران در ولایت پنجشیر مواد خوراکی حیوانی
توزیع شد
.

محمد رووف یعقوبی رئیس زراعت پنجشیر به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که دو هزار و یکصد کیلو گرام مواد خوراکی حیوانی از سوی کشور هالند توسط ریاست زراعت و مالداری پنجشیر برای هفتاد تن از دهقانان و مالداران مستحق در ولسوالی عنابه آن ولایت توزیع شد.

یعقوبی افزود که این مواد خوراکی حیوانی شامل دانه مرغ، ادویه پرازیت کش و بسته های حفظ الصحه می باشد که در حضور هیئت مقام ولایت و متنفذان قومی توزیع شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید