روزنامه ملی انیس

مرزبانان ایرانی با گلوله‌باری مانع پاک‌کاری سواحل دریای هلمند شدند

منابع محلی نیمروز به سلام‌وطندار می‌گویند که مرزبانان ایرانی با گلوله‌باری مانع پاک‌کاری سواحل دریای هلمند در نوار مرز این ولایت شده‌اند.
نعمت‌الله صدیقی، عضو شورای ولایتی نیمروز به سلام‌وطندار می‌گوید که بر بنیاد برنامۀ/پلان سالانۀ ریاست عمومی تنظیم امور آب، روز دوشنبه، یازدهم حوت کارگران این ریاست در منطقۀ «گودر عبدالرحمن» در غرب شهر زرنج، مرکز این ولایت در حال تحکیم‌کاری و پاک‌کاری سواحل دریای هلمند بودند که این اقدام کارگران افغان، به گلوله‌باری مرزبانان ایرانی روبه‌رو شده است.
به گفتۀ صدیقی، مرزبانان افغان نیز به‌خاطر دفاع از خاک خود و پاسخ به مرزبانان ایرانی، به‌سوی آنان شلیک کرده‌اند. این عضو شورای ولایتی نیمروز می‌افزاید که مرزبانان ایرانی از سلاح‌های سبک‌وسنگین بر شهر زرنج و خانه‌های مسکونی استفاده کرده‌اند؛ تا جایی که گلوله‌های مرزبانان ایرانی به توقف‌گاه فرماندهی پولیس نیمروز هم اصابت کرده است.
صدیقی هم‌چنان می‌گوید که این گلوله‌باریِ دو طرف تلفات جانی نداشته؛ اما خسارت‌هایی به باشند‌گان و دکان‌های شهر زرنج وارد شده است. به گفتۀ نعمت‌الله صدیقی، تحکیم‌کاری دریای هلمند در محدودۀ خاک افغانستان و مطابق به قانون انجام می‌شد؛ اما این‌کار با واکنش مرزبانان ایرانی روبه‌رو شده است. او می‌افزاید، از زمانی که حکومت افغانستان در راستای بندسازی و مدیریت آب‌هایش تلاش می‌کند و آب‌گیری بند کمال‌خان را آغاز کرده است، مرزبانان ایرانی حساسیت نشان می‌دهند.
صدیقی نیز می‌گوید که با گلوله‌باری مرزبانان ایرانی اکنون پاک‌کاری و تحکیم‌کاری دریای هلمند متوقف شده است و حکومت افغانستان از طریق کمیساری ولایت نیمروز، علت این اقدام مرزبانان ایرانی را پی‌گیری می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید