روزنامه ملی انیس

مردم ما بر هرتلاشی برای تأمین صلح که مالکیت افغان‌ها را احترام ‌گذارد تأکید می‌نمایند

زلمی خلیل‌زاد هنگامی که از سوی حکومت امریکا به حیث نماینده صلح افغانستان تعیین شد، تا حالا پنجمین  باراست که با نمایندگان طالبان دیدار کرده و پنجمین دورگفتگوهایش باطالبان وارد دوازدهمین روزش شده است اما نتایج این گفتگوها هنوزرسانه یی نشده است. هرچند طالبان گفتگوهای رو در رو با هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان را نپذیرفته اند، ولی یکی از سخنگویان وزارت خارجه امریکا گفته که مذاکرات در قطر بخشی از تلاش‌های است که زمینه را برای گفتگوهای مستقیم میان افغان‌ها فراهم می‌سازد.

  نگرانی‌های هم وجود دارد و آن این‌که مبادا مردم افغانستان در حاشیه قرار گیرند و با برخی از همسایه‌ها در پشت پرده معامله صورت گیرد که چنین معامله برای مردم افغانستان قابل پذیرش نخواهد بود. مردم ما به این باوراندکه هیچ شخص ویادولتی نمی تواند به جای مردم کشور درقبال سرنوشت شان تصمیم بگیرد.

 زیرامردم افغانستان درحالات پختگی شعورسیاسی رسیده اند تنهاراه تبادله قدرت رامتکی برآرای مردم خودمی دانند.  باید نمایندگان کشورهایی که درتسهیل روندصلح ومذاکره  تلاش می ورزند به این باوررسیده باشند که به جای مردم افغانستان نمی توانند تصمیم مستقلانه برای تغییرنظام این کشوربگیرند.

کشورهای منطقه باید درقبال صلح وثبات درافغانستان به یک اجماع برسند زیرا تأمین امنیت درافغانستان متضمن ثبات دراقصانقاط جهان است.

در نهایت زمینه رامهیابسازندتا افغان‌ها آماده شوند که از طریق مذاکرات بین‌الافغانی برای رفع اختلافات خودتصمیم اتخاذ نمایند.آگاهان امورسیاسی می گویند ایالات متحده در کنار طالبان باید به گفتگو و مذاکره با کشورهای منطقه بپردازد. چون طالبان از روابط و مناسبات نزدیک با این کشورها برخوردار هستند.

  امریکا بدون مشارکت ایران، روسیه و چین نمیتواند صلح را در افغانستان برقرار و در مبارزه با تروریزم پیروز شود.

  امریکا در نتیجۀ مذاکرات مستقیم با طالبان، به این نتیجه رسیده است که بدون همکاری کشورهای منطقه نمیتواند مذاکرات صلح را به هدف برساند. زیرا، طالبان به تنهایی نمیتوانند در مورد صلح تصمیم بگیرند.  بعضی راعقیده به این است، امریکایی‌ها بیشتر از این‌که به‌دنبال صلح و تامین امنیت در افغانستان باشند، نگران حضور رقیبان نظامی و سیاسی منطقه‌ای خود در این کشور اند. ایالات متحده امریکا پیش از این در زمان ریاست جمهوری بارک اوباما، بارها تاکید داشت که مساله جنگ افغانستان با طالبان یک مساله داخلی است، امریکا هیچ دخالتی در آن ندارد و باید توسط خود افغان‌ها حل شود.

این رویکرد امریکا زمانی تغییر کرد و خودرا در قبال جنگ افغانستان مسئول دانست که بازیگران جدیدی مانند روسیه، چین و ایران وارد این جنگ شدند.

 با وارد شدن رقبای ایالات متحده امریکا در جنگ افغانستان، واشنگتن به حدی به صلح درین کشور علاقه‌مند شد که حتی یک نماینده ویژه‌ای را در این عرصه به افغانستان فرستاد. چون واشنگتن فکر می‌کند که حضور رقبای آن‌ در افغانستان دو مشکل جدی را متوجه امریکا خواهندساخت؛ حضور امریکایی‌ها را در این کشور به‌چالش بکشاند و از نیروهای بنیادگرای افراطی علیه امریکایی‌ها استفاده کند. امروز همه خواستار صلح و آرامش در افغانستان هستند و برای رسیدن به این هدف، پاکستان نباید به پناهگاهی برای طالبان، شبکه حقانی و دیگر گروه‌های تروریستی تبدیل شود. راهبرد تازه امریکا همچنین بر اعمال فشار بر پاکستان برای از بین بردن پناهگاه‌های امن تروریستی در خاک این کشور و تشویق هند برای کمک به تامین امنیت در منطقه و همکاری با دولت افغانستان تاکید می‌کند.

رئیس جمهوری ایالات متحده‌ امریکا سال گذشته ستراتیژی جدید خود در قبال افغانستان و جنوب آسیا را اعلام کرد و در آن روی پاکستان فشار آورد تا پناهگاه‌های طالبان را از بین برده و دست از حمایت این گروه بردارد.کمک های میلیون دالری خودرا ظاهراً به پاکستان به حالت تعلیق درآورد.

 مشروط براین که پاکستان درقبال مبارزه باتروریزم یک اقدام عملی ازخودنشان دهد. پایگاه های دهشت افگنی که درخاک پاکستان وجوددارد رانابود سازد.درقبال تروریستان ازجمله طالبان،شبکه حقانی وشورای کویته که درمبارزه باآن درهمسویی باجامعه جهانی قرارداردبه تعهد خودوفانماید.دولت بریتانیا درین اواخر برای نخستین بارازدولت پاکستان خواسته است که برضدلانه های تروریستی بدون تفکیک درین کشورگام بردارد.ترزامی نخست وزیربریتانیادریک تماس تیلفونی باعمران خان تاکیدکرده است که پاکستان باید بدون تفکیک باپناگاه های تروریستی درخاک این کشور مبارزه کند.

 همزمان باتشدیدمذاکرات صلح میان امریکا وطالبان، جان بولتن مشاورامنیت ملی امریکا گفته است: نمی شودبه گروه طالبان اعتمادکرد.مقامهای امنیت ملی امریکا درگفتگوهای جاری باطالبان براین نقطه پافشاری دارندکه تابخشی ازنیروهای نظامی برای پیشبردمبارزه باهراس افگنی درافغانستان واطمینان ازین که افغانستان دوباره به لانه های امن هراس افگنان مبدل نشود،نگهداشته شود.آگاهان امورسیاسی به این باوراندکه پاکستان یقیناً توانایی این را دارد که شورشیان را برای گفتگو با امریکا و سایر بازی‌گران کلیدی وادار بسازد.

اما تأکیدمی ورزند ساده‌لوحانه خواهد بود اگر گمان کنیم که پاکستان بدون دریافت امتیازات بزرگ از امریکا، عربستان و روسیه، دست از حمایت طالبان بردارد و یا در پالیسی‌های خود تغییری بوجود بیاورد.مردم ما به این باور اند که طالبان در آن‌سوی خط دیورند پناهگاه دارند.

 تا زمانی‌که این پناهگاه‌ها از بین برده نشود و پاکستان برای برچیدن این پناهگاه‌ها اقدام نکند، تأمین صلح در کشورامکان پذیرنیست

حمایت از تروریزم و پناه‌دادن به طالبان همواره روابط افغانستان و پاکستان را تنش‌آلود کرده است. دو کشور روی همین منظورتا مرز تنش‌های لفظی در سطح رهبران کشورها پیش رفته‌اند.آمریکا پس از سالها تلاش برای مقابله با شورشیان، در سال ۲۰۱۸ در تلاش یافتن راه حل سیاسی شد.  به امید آغاز مذاکرات رسمی، با نمایندگان طالبان ملاقات نمودند. زلمی خلیلزاد، شخص مورد نظر ترامپ برای افغانستان به مخالفین گوشزد نمود که آمریکا هرگز ازحمایت دولت افغانستان دست نخواهد کشید، بنا بر این مذاکرات صلح تنها راه برای پایان دادن جنگ فعلی خواهد بود.به همین ترتیب حکومت وحدت ملی ازپاکستان خواهان مبارزه درمقابل تروریزم ودهشت افگنان گردید.وزیرخارجه ایالات متحده امریکادرین اواخرگفته است  هیات ما مشغول گفتگو  با تروریستان (طالبان) در افغانستان است و تلاش دارد نتیجه این مذاکرات به افغانستانی بیانجامد که در آن جنگ و خشونت پایان یافته باشد، تهدیدی به ایالات متحده نباشد و کشوری باشد که در آن حقوق اساسی هر شهروند افغانستان – زنان و کودکان – احترام شوداین مساله (مذاکره با طالبان) پیچیده اس ت و اگر بازیگران منطقهای را به آن بیفزایید – مثل افغانستان، پاکستان، هند، چین، روسیه و همه آنهاییکه در افغانستان منافع دارند – این مذاکرات فوقالعاده بغرنج است توافق با طالبان براساس “تفاهم در مورد منافع و انگیزههای متفاوت” انجام خواهد شد تا مواد توافق قابل اجرا باشد و دوام بیاورد.جان بولتون گفته است رئیسجمهور ترامپ تاکنون تصمیم گرفته بخشی از نیروهای امریکایی به عنوان مبارزه با هراسافگنی در افغانستان حضور خواهند داشت و این موضوع بسیار مهم است زیرا   کسی در دولت ترامپ به طالبان اعتماد ندارد.در این هفته نیز هیئت امریکایی به مذاکره با طالبان ادامه خواهد داد و هیئت امریکایی انرژی زیادی را دربارۀ چگونگی مبارزه با هراسافگنی در مذاکره با طالبان در حال صرف کردن است.  منابع آگاه از گفتگو های نمایندگان طالبان با امریکا، میگویند در پنجمین دورازگفتگوهای قطرکه بیشترازدوازده روز رادربرگرفته است ، دو طرف درباره چگونگی بیرونشدن نیروهای خارجی از افغانستان و تهدید نشدن کشورهای جهان از افغانستان وبرخی مسایل دیگر به توافق کلی  دست یافتهاند. اما جزئیات مذاکرات هنوزرسانه یی نشده وگفتگوهاجریان دارد. مردم ما از هرتلاش در داخل یا در بیرون افغانستان برای تشویق گفتگوها یا بازکردن راه برای شکل‌گیری یک روند با اعتبار و همه شمول حمایت و استقبال می‌کنند. اما بر مشوره‌های همه جانبه، هماهنگی و همکاری لازم میان طرف‌هایی‌که مالکیت افغان‌ها را احترام می‌گذارند تأکید می‌نمایند.

میم- نون

ممکن است شما دوست داشته باشید