روزنامه ملی انیس

مردم خسته از جنگ افغانستان، تشنه صلح و ثبات دایمی اند

درین اواخر مسئله صلح و ثبات و ختم جنگ و برادر کشی در افغانستان بیشتر از هر زمان دیگر خبر ساز گردیده است رسانه های صوتی، تصویری و چاپی گزارشات و تبصره های گونه گونی را به گوشهای مخاطبین شان می رسانند.

یک تعداد کشور ها بخاطر حسن نیت و تعدادی هم جهت حفظ منافع ملی شان سعی دارند تا این پروسه هر چند زودتر به اتمام برسد و مردم افغانستان بتوانند در فضای امن که حق مسلم مردم مظلوم ما می باشد زندگی نمایند. ایالات متحده امریکا و برخی از کشور های دیگر مانند روسیه، ایران، قطر عربستان سعودی، پاکستان چین، امارات متحده عرب و … هرکدام به نحوی از انحا درین پروسه تلاش می نمایند. شیخ محمد بن عبدالرحمان الثانی وزیر خارجه قطر در دیداری با مایک پامپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا گفته است که دوحه یکجا با واشنگتن در روند صلح و ثبات افغانستان کار می کند و وجود دفتر سیاسی طالبان در قطر یکی از نمونه های تلاشهای حکومت قطر در روند صلح افغانستان است. در همین حال مایک پامپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا گفته است که ایالات متحده امریکا برای رسیدگی به چالشهای امنیتی منطقه یی به شمول افغانستان و عراق یکجا با قطر کار می کند. در نشست وزرای خارجه کشور های آسیا در تاشکند پایتخت ازبکستان نیز از طالبان خواستند که باید با حکومت وحدت ملی افغانستان جهت حل معضل کشور باهم رو برو ملاقات نمایند. درین نشست وزیر خارجه ازبکستان عزیز کاملوف، اجماع منطقوی در رابطه به ختم جنگ و برقراری صلح و ثبات در افغانستان در حال گسترش خوانده خاطر نشان نمود که کشور ازبکستان به رهبری و مالکیت حکومت و مردم افغانستان از پروسه صلح حمایت می کند. وی از مخالفین مسلح«گروه طالبان» خواست که باید در نشست بین الافغانی با حکومت افغانستان حاضر به مذاکره شوند. از جانب دیگر وزیر خارجه هند سوشما سوراج صلح وثبات در افغانستان را جهت صلح و ثبات در منطقه مهم دانسته گفته است که هند نه تنها صلح به رهبری ومالکیت حکومت وحدت ملی افغانستان‎را حمایت می کند، بلکه صلح و ثبات افغاسنتان را ثبات منطقه می داند، زیرا ثبات افغانستان تأثیر مستقیم به ثبات منطقه دارد.

این در حالیست که رسانه ها از سفر ملاعبدالغنی برادریک تن از رهبران این گروه به قطر گزارشاتی را به نشر رسانیدند. وی تقریباً دو ماه قبل از امروز همزمان با آغاز تلاشهای ایالات متحده امریکا برای کشانیدن گروه مخالفین مسلح«طالبان» به پای میز مذاکره بین الافغانی و سفر زلمی خلیل زاد نماینده وزارت خارجهایالات متحده امریکا بخاطر پروسه صلح وثبات افغانستان به کشور همسایه پاکستان از زندان آن کشور آزاد شده است تا باشد روند گفتگو صلح بین الافغانی بیشتر از هر زمان دیگر را تسهیل کرده بتواند. شورای عالی صلح افغانستان نیز نقش ملا عبدالغنی برادر را در گفتگو های صلح بسیار مهم دانسته از طالبان  می خواهد که هرچه زودتر هیئت گفتگو کننده شانرا با حکومت وحدت ملی افغانستان مشخص نمایند وبرادرکشی را خاتمه دهند.

کنون زلمی خلیل زاد و مد‎الله محب مشاور امنیت ملی کشور به ممالک متعددی ذیدخل در پروسه صلح افغانستان سفر های جداگانه نمودند تا طی دیدار و گفتگو های شان با رهبران کشور های فوق الذکر صحبت های لازم انجام داده تا به پروسه صلح و ثبات وطن آبایی ما شدت بیشتر بخشند. آنان جهت بدست آوردن حمایت های بیشتر کشور های منطقه بخصوص چین، قطر و پاکستان ملاقات های همه جانبه نموده حمایت شان را بدست آوردند.

حمد الله محب مشاور امنیت ملی حکومت وحدت ملی نیز طی دیدار و گفتگو های صلح بین الافغانی با رهبران کشور های منطقه از جمله چین  عربستان سعودی، قطر و… حمایت آنانرا از گفتگو های بین‎الافغانی بدست آورده است. فعلاً افغانهای مهاجر مقیم در پاکستان وسایر افغانها به وعده های عمران خان نخست وزیر پاکستان دل بسته انتظار عملی شدن آنرا دارند. امید میرود این بار کشور یاد شده از سیاست های دوبعدی خویش صرف نظر نموده منافع ملی افغانستان و کشور خود را در همزیستی مسالمت آمیز وصلح در وطن ما جستجو نمایند. مردم خسته از جنگ افغانستان تشنه صلح و ثبات دایمی می‎باشند همچنان رهبری حکومت وحدت ملی مشتاقانه در برقراری صلح کشور از هیچ قربانی دریغ نمی کنند طوریکه رئیس جمهور کشور محمد اشرف غنی گفته است «به هر قیمتی که باشد، ولواگر به قیمت خون من هم تمام شود، جهت بقراری صلح عادلانه در کشور حاضر می باشم.»

این در حالیست که شرایط کنونی منطقه و فرامنطقه طوری است که اکثریت مردمان منطقه وفرامنطقه بخاطر صلح و ثبات دوامدار در کشور عزیزو ویران شده ما جهت حفظ منافع ملی خو دشان سعی و تلاش دارند، ولی گروه طالبان با سرکشی ازین تقاضای مردم ما به ادامه جنگ و خواست های غیر عملی تأکید دارند بناءً لازم و ضروری پنداشته می شود که رهبری گروه طالبان ازیک طرف حفظ منافع ملی کشور را که خود آنان نیز در آن شریک می باشند مدنظر داشته و از جانب دیگر طبق هدایت قرآن کریم که صلح را خیر گفته است و طبق عملکرد سردار انبیا حضرت محمد«ص» کارهای شانرا سازماندی کنند و از جنگ و برادرکشی دست بردار شوند. حضرت محمد«ص» در طول حیات پربرکست شان تازمانی که از طرف دشمنان بالای شان حمله صورت نمی گرفت، جنگ نمی کردند. رهبری گروه طالبان که همه آنان خود شانرا عالمان دین مقدس اسلام می دانند باید طبق هدایت دین مقدس اسلام و پیروی از قرآن کریم دست از برادرکشی کشیده به صلح و ثبات این وطن ویران شده که خانه مشترک همه افغانها می باشد سر از نوفکر نمایند تا خرابه های آنرا دوباره سازی نماییم و نگذاریم دشمنان مردم ما بیشتر ازین در انهدام آن از ما استفاده نمایندو خود شان جهت رشد و ترقی کشور شان از مردم ما چون مواد سوخت استفاده نمایند.

تمیم احمد احمدی

ممکن است شما دوست داشته باشید