روزنامه ملی انیس

مذاکرات صلح افغانستان به زودی آغاز می‌شود

خبر گزاری فرانس پرس روز جمعه ۳۰ عقرب گزارش داد که نکات اساسی اختلاف‌ها که منجر به توقف مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان شده بود، حل شده و راه برای پیشبرد مذاکرات باز شده است.
مذاکرات بین‌الافغانی به تاریخ ۲۲ سنبله به گونۀ رسمی در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد، اما به دلیل اختلاف نظر در مورد اصول مذاکرات، چارچوب اساسی بحث‌ها و تفاسیر مذهبی، دچار اختلاف شد.
با این حال پس از روزهای بحث حاشیه‌ای ، به نظر می رسد مذاکره کنندگان اکنون راه را برای گفتگوهای کامل صلح باز کرده اند.
یک رهبر بلند پایهٔ طالبان مستقر در پاکستان که نخواست نامش فاش شود، به فرانس پرس گفته است که “پیشرفت های کافی” در زمینه صورت گرفته است.
این عضو طالبان گفته است: “ما نزدیک به (نشر) یک اعلامیه و آغاز رسمی گفتگو ها استیم. یک اعلامیه مشترک در ظرف چند روز نشر خواهد شد.”
دو منبع دیگر طالبان در پاکستان نیز تایید کرده اند که هر دو طرف مذاکره کننده روی دستورالعمل های اساسی برای آغاز گفتگوها رسماً توافق کرده اند.
در همین حال یک مقام نزدیک به مذاکره کنندگان دولت افغانستان در دوحه نیز از حل موارد اختلافی میان دو طرف به خبرگزاری فرانس پرس خبر داد.
به گفتهٔ این مقام دولتی اخیراً چند تن از اعضای تیم مذاکره کننده دولت افغانستان برای رایزنی های نهایی به کابل بازگشته اند و انتظار می رود که محمد اشرف غنی، رییس جمهور و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی افغانستان این پیشرفت را اعلام کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید