روزنامه ملی انیس

مذاکرات را به یک پروسه ملی مبدل سازید

هیئت مذاکره کننده دولت جمهوری اسلامی افغانستان دیروز راهی دوحه شد و قرار است در جریان همین هفته تمامی اعضای هیئت مذاکره کننده عازم دوحه پایتخت قطر شوند تا مذاکرات صلح میان افغانان را از سر گیرند.
مذاکرات صلح دوحه در حدود دوماه پیش متوقف شد و قرار است در آینده نزدیک از سر گرفته شود که این حرکت هیئت های مذاکره کننده از سوی مردم افغانستان به فال نیک گرفته شده و انتظار دارند تا در این دور مذاکرات جناح های مذاکره کننده به توافق جامع دست یابند.
ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان دوشنبه دهم جوزا به رسانه ها گفت که بخشی از هیئت مذاکره کننده دولت جمهوری اسلامی افغانستان روز سه شنبه به قطر می رود و بقیه اعضای هیئت نیز به زودی با آن ها خواهد پیوست.
پیش از روزهای عید سعید فطر اعلام شد که دو طرف مذاکره کنند به زودی از تعطیلات عید برگشته و با یکدیگر دیدار خواهند کرد، اما هیچ تاریخی به دور بعدی مذاکرات مشخص و همگانی نگردید، حالا نیز تاریخ دقیق آغاز مذاکرات صلح میان افغانان مشخص و واضح نشده است.
هیئت های مذاکره کننده دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در حالی از آغاز مذاکرات صلح در آینده نزدیک در دوحه خبر می دهند که روز دوشنبه دهم جوزا شماری از چهره های سیاسی کشور در همایشی تحت عنوان( هم اندیشی صلح) گرد هم آمدند و در مورد روند صلح اظهار نظر نمودند.
حامد کرزی رئیس جمهور پشین کشور در این همایش از دولت افغانستان و طالبان خواست که مذاکرات صلح را از حالت پروژه یی خارج کنند و آن را به یک پروسه ملی مبدل سازند، همچنان این مقام ارشد حکومت پشین دلیل به نتیجه نرسیدن مذاکرات را پروژه یی بودن این روند دانست.
حالا پرسشی که در افکار عامه مطرح است، این است که چرا بعد از روزهای عید سعید فطر مذاکرات صلح در دوحه از سر گرفته نشد؛ اگر دلیل آن برگزاری نشست بین المللی استانبول بود، پس چرا این نشست برگزار نگردید و هنوز هم خبری از آغاز و یا هم تاریخ مشخص این نشست در رسانه ها درز نکرده، پرسش هایی که گذشت زمان به آن پاسخ خواهد داد.
روی این اساس نه تنها چهره های سیاسی، بلکه شهروندان عادی کشور نیز از ادامه مذاکرات و بی نتیجه بودن آن به ستوه آمده اند و از طرف های مذاکره کننده می خواهند تا این مذاکرات را در داخل و در حضور مردم افغانستان برگزار کنند، زیرا این مسئله واضح و روشن است که روند مذاکرات صلح بدون شک یک روند امتیاز دهی یکطرفه برای طالبان بوده است و حالا بعد از اعلام خروج نیروهای خارجی از افغانستان سیاست گران خارجی با یک عالم از نگرانی اظهار می کردند که بعد از خروج نیروهای خارجی افغانستان این کشور روزهای سخت را پیشرو خواهد داشت که این اظهارات غیر واقعبینانه سبب بلند رفتن روحیه طالبان شده و میز مذاکره صلح را ترک و به خشونت ها روی آورده اند که اگر بتوانند بخش های از کشور را به تصرف خود در آوردند، در حالی که این مسئله بر همه هویدا است که معضل افغانستان از راه فشار های نظامی و ادامه خشونت ها حل و فصل نمی گردد.
از این رو طالبان پس از روزهای عید و موج از تبلیغات به نفع این گروه به جای میز مذاکره، میدان جنگ را انتخاب کردند، اما علاوه بر این که هیچ دستاورد نداشتند بر عکس تلفات سنگینی را نیز متحمل شدند.
بناءً ادامه جنگ به ویژه در این هفته های اخیر نشان داد که جنگ راه حل معضل افغانستان نیست و این جنگ صرف زمینه را برای مداخله خارجی ها هموار و کشور را بیشتر به بحران می برد، اما هستند کشورهایی که از ادامه جنگ در افغانستان منفعت بزرگی به دست آورده و اهداف ستراتیژیک خود را دنبال می کنند، اما این مردم افغانستان اند که با ادامه جنگ زیان های جبران ناپذیر را متحمل می شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید