روزنامه ملی انیس

محمد طاهر زهیر: ساحات باستانی بامیان نیاز جدی به بازسازی دارد

محمد طاهر زهیر، سرپرست و نامزد وزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ روزدوشنبه با روری استورات وزیر پیشین مهارت‌ها و انکشاف بریتانیا در حالی که رییس بنیاد فیروزکوه نیز حضورداشت، دیدار کرد.
در این دیدار سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در کنار ابراز علاقه‎مندی به بازسازی ساحات باستانی از سوی بنیاد فیروزکوه، وعدۀ هر نوع همکاری وزارت اطلاعات و فرهنگ را با این نهاد در تمام عرصه‌ها بیان کرد. همچنان در این ملاقات روی بازسازی ساحات تاریخی بامیان بحث شد.
نامزد وزیر و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که بامیان یکی از شهرهای تاریخی افغانستان است که ساحات تاریخی و کاروان سرای‌های زیادی در آن جا موقعیت دارد. وی همچنان بیان داشت که بامیان برای پیروان بودیزم نیز ارزش ویژه دارد. مردم جاپان، کوریا و سریلانکا زیاد علاقه‌مند اند که از ساحات باستانی این ولایت و به خصوص از مجسمه‌های بودا در بامیان که یادگار گذشته‌گان شان است، دیدار کنند. ترمیم و بازسازی این ساحات یک امر ضروری است و نیاز به تمویل دارد.
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ همچنان گفت که ۱۸۰۰ سال قبل که بودیزم در اوج ترقی بود، درآن زمان کنگرۀ پیروان بودیزم همه ساله در بامیان برگزار می‌شد. وی اضافه کرد: اکنون هم این ظرفیت را داریم که پیروان بودیزم به کشور ما بیایند و از ساحات باستانی و به خصوص مجسمه‌های بودا در بامیان دیدن کنند.
دراین دیدار، رییس بنیاد فیروزکوه پیشنهاد کرد که برای ایجاد سهولت و رسیدگی به کارها و بازدید کنندگان، یک شعبۀ بنیاد فیروزکوه در بامیان تاسیس شود.
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، با ابراز موافقه و تشویق با ایجاد این شعبه گفت: بنیاد فیروزکوه برای ایجاد این شعبه می‌تواند از کاروانسراهای شش پل بامیان استفاده کند.
دراین دیدار همچنان وزیر پیشین مهارت‌ها و انکشاف بریتانیا گفت که برای پیشبرد کارهای بازسازی ساحات باستانی بامیان ایجاب می‌کند که با نهادهای ذیربط دریک هماهنگی استراتیژیک، ماسترپلان آماده شود که مطابق آن از اعمار ساختمان‌های خودسر در ساحات باستانی این ولایت جلوگیری شود.
محمد طاهر زهیر با بیان این مطلب که در دوران مسوولیتش در ولایت بامیان از هرگونه اعمار ساختمان‌های خودسر دراین ساحات جلوگیری کرده است، بر جلوگیری از ساخت‌وسازهای خودسر تأکید کرد.
در ادامه وزیر پیشین مهارت‌های بریتانیا گفت که در نظر دارد، فابریکۀ مجهز قالین‌بافی در بامیان ایجاد شود که ظرفیت کار برای ۶۰-۷۰ زن را داشته باشد و صنایع دستی زنان بامیان به خصوص قالین بامیان که از کیفیت خوبی برخوردار است، حفظ شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید