روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

محمد طاهر زهیر، در مراسم افتتاح جشنوارۀ ملی فلم لاجورد:سینما می تواند جای تبلیغ فرهنگ و فرهنگ سازی باشد

به حضورداشت محمد طاهر زهیر نامزد وزیر و سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ روز شنبه، جشنوارۀ ملی فلم لاجورد، در تالارخانۀ علم و فرهنگ روسیه درکابل، افتتاح شد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر؛ این جشنواره را ریاست افغان فلم وزارت اطلاعات و فرهنگ به همکاری شماری از نهاد های خصوصی برگزار کرده است.
در این جشنواره، فلم سازان کشور، ۲۱۰ فلم را ارسال کرده اند که از این جمله، هیئت گزینش ۵۵ فلم را انتخاب کرده وبه رقابت گذاشته است. این فلم ها در سینما های آریانا، نما رسانه و آی خانم و همچنان در پوهنتون های کابل، دنیا و غالب، لیسه عالی معرفت، رستورانت تاج بیگم و باغ زنانه، تا دهم قوس به نمایش گذاشته می شود.
در مراسم افتتاح این جشنواره نخست پیام بانوی اول کشورپخش شد که بانوی اول، برگزاری نخستین جشنوارۀ ملی فلم لاجورد، به ابتکار ریاست افغان فلم وزارت اطلاعات وفرهنگ را برای سینماگران و هنرمندان تبریک گفت.
همچنان بانوی اول کشور از تلاش های سینماگران در راستای رشد سینما و فرهنگ، به قدردانی یاد کرد و ابراز امیدواری کرد که سینماگران کشور در ترویج فرهنگ اصیل کشور از طریق فلم های شان بکوشند.
بعد، محمد طاهر زهیر نامزد وزیر و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در صحبتی برگزاری این جشنواره را گام میمون و نیک دانست و به جامعۀ سینمای کشور مبارک گفت.
وی از جنگ و نا بسامانی های ۴۰ ساله که صدمه های زیادی به سایر بخش ها به خصوص دربخش فرهنگی زده است، یاد کرد و خاطرنشان کرد که فرهنگ وضعیت مناسب ندارد و به حاشیه رفته است.
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در رابطه به وضعیت سینما در افغانستان معلومات داد و از فلم سازان خواست که در راستای رونق و رشد صنعت فلم سازی و سینما سرمایه گذاری کنند و همچنان حمایت وزارت اطلاعات و فرهنگ را با آنان ابراز کرد.
او خاطر نشان کرد که سینما روح یک شهر است و سینما می تواند جای تبلیغ فرهنگ و فرهنگ ساز باشد و باید روی این بخش سرمایه گذاری شود.
سپس مریم جهانبین، مدیر جشنوارۀ ملی فلم لاجورد در رابطه به این جشنواره معلومات داد و گفت که این جشنواره فرصت خوبی برای معرفی فلم سازان کشور است.
در جریان این مراسم صحنه های کوتاه فلم های انتخابی این جشنواره و همچنان فلم کوتاه از تصاویر هنرپیشه های سابقه دار کشور به نمایش گذاشته شد.
به همین ترتیب، رییس خانۀ علم و فرهنگ روسیه در کابل، در صحبت هایش همکاری این نهاد را با فلم سازان و هنرپیشگان کشور ابراز کرد.
وی گفت که سالانه تا ۴۵۰ تن ازهنرمندان افغان ازطریق این نهاد فرهنگی، غرض تحصیلات عالی به روسیه فرستاده می شوند و از همکاری های بیشتر شان اطمینان داد.
دراین مراسم، صحرا کریمی رییس افغان فلم در سخنانش برگزاری این جشنواره را در راستای رشد صنعت فلم و سینما در کشور ارزشمند دانست و از همکاری نهاد ها و کسانی که در برگزاری این جشنواره با ریاست افغان فلم همکاری کرده اند، تشکر کرد.
در اخیر مراسم افتتاح این جشنواره، محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ، پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر این وزارت و رویا سادات فلم ساز موفق کشور، تقدیرنامه ها و تندیس های تهیه شده را برای زبیده سحر و نمایندگان سعید اورکزی ونور هاشم ابیر، اعطا کردند.

ممکن است شما دوست داشته باشید