روزنامه ملی انیس

محمد حنیف فرزان: در شرایطی فعلی نیازجدی به تولید دستگاه تنفس مصنوعی است

دستگاه تنفس مصنوعی یکی از وسایل مهم و حیاتی به ویژه برای مبتلایان به ویروس کرونا است که با فراگیری این ویروس، دستگاه تنفس مصنوعی حتا در بازارهای جهان کم‌یاب گردید، ولی خوشبختانه طوری که هموطنان در جریان هستند تیم تخنیکی کمیونتی کالج تکنالوژی و ترمیم تجهیزات طبی پوهنتون علوم طبی کابل موفق به ساخت دستگاه تنفس مصنوعی گردید؛ در زمینه خبرنگار روزنامه ملی انیس مصاحبه‌ای را با محمد حنیف فرزان معاون سخنگوی وزارت تحصیلات عالی انجام داده که به خوانش می‌گیریم:
فرزان در ابتدا گفت: تیم تخنیکی آمریت کمیونتی کالج تکنالوژی و ترمیم تجهیزات طبی پوهنتون علوم طبی کابل با استفاده از موادی که در مارکیت‌های کشور قابل دریافت است موفق شد، دستگاه تنفس مصنوعی بسازد که یک دستاورد در عرصه طبابت بشمار می‌رود، این کار براساس پالیسی مقام عالی ریاست جمهوری مبنی بر سهم‌گیری فعال تمام نهادهای تحصیلی در امر مبارزه با ویروس کرونا انجام شده است.
وی گفت: وزارت تحصیلات عالی به تمام پوهنتونها و نهادهای تحصیلی منجمله پوهنتون علوم طبی هدایت داد، تا در زمینه با استفاده از کادرهای علمی و امکانات صحی که به دسترس دارند در قسمت مبارزه با ویروس کرونا اقدامات لازم را روی‌دست گیرند، بنابرآن، همکاران ما موفق شدند به مبلغ ۳۰۰۰ افغانی یک دستگاه تنفسی مصنوعی بسازند، در حالی که یک دستگاه تنفس مصنوعی در بازارهای خارجی تا ۳۰۰۰ دالر امریکایی هزینه دارد، هرگاه امکانات بیشتر به دسترس شان قرار گیرد می‌توانند در تولید و توسعه آن اقدام کنند.
وی افزود: زمانی که این دستگاه ساخته شد مسئولین وزارت صحت عامه آن را بررسی و مورد تأیید قرار دادند و گفتند که می‌تواند به عنوان یک دستگاه ممد تنفس مصنوعی در شفاخانه‌ها از آن استفاده شود.
فرزان اضافه کرد: این مسئله در کابینه دولت جمهوری اسلامی افغانستان نیز مورد بحث قرار گرفت و ضمن تمجید از این دستاورد به وزارت صحت و وزارت تحصیلات عالی هدایت داده شد تا به صورت جدی به ساخت گسترده آن تلاش و توجه صورت گیرد. زیرا در شرایط کنونی این دستگاه یک دستاورد بسیار بزرگ در عرصه طبی در جامعه ما محسوب می‌شود، بناءً از نهادها و مردم کشور می‌خواهیم تا در این بخش همکاران ما را تشویق نموده امکانات بهتر و بیشتر را در اختیار شان قرار دهند، تا نیازمندی‌هایی که به دستگاه تنفس مصنوعی در افغانستان وجود دارد مرفوع سازند.
فرزان گفت: پوهنتون طبی کابل ضمن اینکه دستگاه تنفس مصنوعی را ساخته در بخش آگاهی‌دهی عامه و وقایه از ویروس کرونا ده‌ها پیام صوتی، تصویری و ویدیویی را نیز نشر نموده است. همچنان برای فراهم سازی ۵۰۰ بستر برای مبتلایان ویروس کرونا و عرضه خدمات صحی از مجرای شفاخانه‌های کادری خویش اقدام نموده است.
فرزان افزود: این دستگاه تنفس مصنوعی نه تنها در افغانستان بلکه در کشورهای دنیا قابل استفاده است و ما در شرایط فعلی به تولید و ساخت این گونه دستگاه‌ها نیاز شدید و جدی داریم، بناءً از ادارات و نهادهای ذیربط و مقامات ذیصلاح دولت خواهان کمک و توجه بیشتر به پوهنتون علوم طبی کابل هستیم.
محمد نعیم نوابی

ممکن است شما دوست داشته باشید