روزنامه ملی انیس

محمد اشرف غنی : کمک های ارزشمند هند باعث تغییرات مثبت و رفاه در زندگی افغانها خواهد شد

محمداشرف غنی رئیس‌ جمهوری اسلامی افغانستان روزچهارشنبه در قصر حیدرآباد دهلی از سوی نریندرا‏مودی صدراعظم هند مورد استقبال گرم قرار گرفت. موصوف از رئیس‌جمهور کشور به‌خاطر قبولی این دعوت و سفر رسمی به هند، تشکر کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این دیدار رئیس‌جمهور کشور از دعوت رسمی صدراعظم هند و همچنان مهمان‌نوازی گرم مردم آن کشور تشکر کرد و به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان به‌خاطر زیان‌های واردشده از اثر سیلاب‌ها به مردم هند، ابراز غمشریکی کرد و افزود که مناسبات دوستانه و دوجانبه میان افغانستان و هند، هر روز توسعه می‌یابد.

در این دیدار، سران دوکشور درخصوص تقویت روابط دوستانه و همکاری‌های دوجانبه میان افغانستان و هند، مبارزه مشترک با تروریزم، توسعۀ همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی، اتصال منطقه‏یی انکشاف دهلیز هوایی افغانستان-هند تحصیلات عالی و حرفه‌یی و آنلاین و همچنان روی سرمایه‌گذاری مشترک  بالای بخش های مختلف افغانستان، بحث و تبادل نظر کردند.

 صدراعظم هند گفت: کشورش آماده است که حکومت و مردم افغانستان را در عرصه‌های مختلف، به خصوص اعمار بند شاه‌توت و کانال‌ها، انرژی آفتابی و واترپمپ‌ها، آب آشامیدنی و تطبیق ۱۶۰ پروژه در روستاها، سیستم ترانسپورتی، ترمیم۳۵۰  عراده ملیبس شهری و عطای ۱۰۰۰ هزار عراده ملی بس‌جدید و همچنان پروسس مواد غذایی، هرنوع کمک مالی و تخنیکی نماید. در این دیدار، روی این توافق شد که تیم‌های تخنیکی دو کشور، هرچه زودتر زمینۀ آغاز کار عملی را فراهم سازند.

در این دیدار، رئیس‌جمهور کشور و صدراعظم مودی توافق کردند که به منظور انکشاف دهلیز هوایی میان افغانستان و هند، تعداد پروازها افزایش یابد و همچنان به‌شمول هرات-امرتسر، این پروازها به شهرهای دیگر آغاز گردد.

 سران دو کشور متعهد شدند که به‌خاطر بسته بندی سنگ‌های قیمتی، صادرات و تولید دوا، تیم‌های  تخنیکی افغانستان و هند مشترکاً کار نمایند. مودی اضافه کرد که برنامه همکاری در قسمت بورسیه‌های تحصیلی با افغانستان تا ۵ سال دیگر نیز تمدید گردیده است و نیز مامورین افغان در عرصۀ مهارتهای مختلف آموزش خواهند یافت. صدراعظم هند گفت که در آیندۀ نزدیک وزیر خارجۀ هند به افغانستان سفر خواهد کرد و دردیدار با مقامات این کشور، در خصوص روابط ستراتیژیک میان هند و افغانستان بحث و تبادل نظر خواهند نمود.

محمداشرف غنی نمایشگاه مشترک تجار و سرمایه‌گذاران افغان- هند را در شهر ممبی هند برای رشد اقتصاد دو کشور مهم و مفید خواند و از همکاری‌های آن کشور در بخش‌های مختلف، به ویژه تطبیق پروژه‌های زیربنایی با افغانستان، قدردانی نمود. وی اضافه کرد که کمک‌های ارزشمند هند باعث تغییرات مثبت و رفاه در زندگی افغان‌ها خواهدشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید