روزنامه ملی انیس

محمد اشرف غنی رئیس جمهور: مسجد خانۀ خدا(ج) و مرکز اجتماع مسلمانان است و در این شک نداشته باشید که وظیفه رئیس جمهور و تمام دولت است تا مساجد را اعمار و مرمت کنند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان عصر روزگذشته در مراسمی که به مناسبت آغاز کار مرمت مسجد جامع شاه دوشمشیره(علیه رحمه) در قصر چهاچنار ارگ برگزار گردید، اشتراک و سخنرانی کرد.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این مراسم که شاهدخت هندیه و شاهدخت ناجیه دختران شاه امان الله غازی و شماری از علمای دین و شهروندان کابل نیز حضور داشتند، ابتدا جواد پیکار سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی صحبت کردو گفت که براساس حکم رئیس جمهوری، کار مرمت مسجد شاه دوشمشیره (علیه رحمه) از سوی آمریت ترمیم و بازسازی آبدات تاریخی و مساجد وزارت شهرسازی و اراضی آغاز می شود.

وی افزود که این پروژه بعد از طی مراحل تدارکاتی با دستگاه ساختمانی افغانی به ارزش ۲۳ میلیون و ۶۳۱ هزار افغانی قرارداد شده است و به تاریخ ۱۵ میزان سال آینده به پایه اکمال می رسد.

سپس علی فرهاد بیات رئیس پروژه آبدات تاریخی و مساجد وزارت شهرسازی و اراضی در خصوص پروژه مذکور از جمله مراحل مختلف ساخت و ترمیم مسجد شاه دو شمشیره که در سال ۱۳۰۶ توسط والدۀ شاه امان الله خان غازی دو منزله شده بود، معلومات مفصل ارائه کرد.

وی در مورد تاریخچۀ مسجد مذکور، آسیب شناسی، نقشه برداری، تزئینات گنبد و سقف، نماها، مناره ها، وضو خانه و مطالعات و مشورت های که با مردم محل به خاطر مرمت مسجد شاه دوشمشیره (علیه رحمه) انجام شده بود، ، صحبت کرد.

بعداً مولوی عبدالحکیم منیب سرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف صحبت کرد و از توجه رئیس جمهوری به خاطر اعمار مساجد به ویژه مسجد جامع عیدگاه و مسجد جامع پل خشتی و مساجد نمونه یی  که در تمام ولایت های افغانستان اعمار می شود، تشکر کرد و آن را قدم خیر دانست.

مولوی منیب گفت که وزارت ارشاد، حج و اوقاف به مناسبت استقلال کشور در تمام افغانستان مجالس دینی پررنگ دارد و از یک ماه گذشته بدینسو همه روزه در دارالحفاظ ها ختم های قرآن عظیم الشان صورت می گیرد و به روح شهدای استقلال کشور اتحاف دعا می شود.رئیس جمهور پس از استماع صحبت های آنان، گفت: جای افتخار است که در مراسم آغاز کار مرمت مسجد شاه دو شمشیره علیه رحمه دختران شاه امان الله خان غازی حضور دارند. مادرکلان این ها از جملۀ زنان نامدار تاریخ کشور بود که نه تنها این مسجد، بلکه مساجد و آرامگاه های دیگری فضلای کشور را نیز  ترمیم و بازسازی کرده است.

وی افزود که مسجد خانۀ خدا(ج) و مرکز اجتماع مسلمانان است و در این شک نداشته باشید که وظیفه رئیس جمهور و تمام دولت است تا مساجد را اعمار و مرمت کنند رئیس جمهوری با تشکر از وزارت های شهرسازی و اراضی و اطلاعات و فرهنگ، گفت: ارادۀ محکم داریم تا تمام آبدات تاریخی افغانستان را ترمیم و مرمت نماییم و بعد از ترمیم مساجد، خانقاه های عمده نیز ترمیم می شوند و خانقاه پدر مولانا و خانقاه چشتیه از جمله آن ها است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه مساجد ما بحیث نمونه فرهنگ اسلامی ما باقی بماند، گفت که ترمیم نمونه یی یک تعداد از کاروان سراها نیز آغاز می‌شود و سایر مساجد تاریخی کابل و تعمیرات دو طرف دریای کابل نیز سروی شوند.

در پایان این مراسم رئیس جمهور کشور در حالیکه از سوی سرپرست وزرای شهرسازی و اراضی، ارشاد حج و اوقاف و اطلاعات و فرهنگ و سایر اشتراک کنندگان این مراسم همراهی می شد، به مسجد شاه دوشمشیره(علیه رحمه) تشریف برد و پس از افتتاح کار مرمت مسجد مذکور، از بخش های مختلف آن دیدن نمود و نماز عصر را در آنجا ادا کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید