روزنامه ملی انیس

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری: ما با دشمن منحوس مواجه هستیم که هیچگونه حد و مرز اخلاقی را مراعات نمی کند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان روز شنبه  در نشستی با علمای شیعۀ افغانستان در خصوص برنامه امنیتی دهۀ محرم صحبت کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این نشست که در قصر سلام خانۀ ارگ انجام شد، در آن معاون دوم رئیس جمهور، مشاور امنیت ملی  مسوولان نهادهای امنیتی، رئیس شورای سرتاسری علمای افغانستان و شماری از علمای اهل تسنن نیز حضور داشتند.

نخست استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری صحبت کرد و با ابراز تسلیت به خاطر دهۀ محرم  گفت: محبت اهل بیت پیامبر(ص) یکی از نقاط مشترک تشیع و تسنن است و در افغانستان ما شاهد وفاق شیعه و سنی هستیم.

استاد دانش بر مشارکت، همکاری و همیاری بین دولت و مردم تاکید کرده، گفت که باید  از تندروی و تحریک احساسات مردم جلوگیری شود تا مراسم محرم در فضای امن و آرامش برگزار شود.

بعد شجاع حسین محسنی منشی کمیسیون عالی هماهنگی امنیتی مراسم دینی، نعمت الله غفاری رئیس دارالانشای شورای عالی تنظیم امور دینی و استاد محمد فیاض عضو ارشد شورای علمای شیعۀ افغانستان در خصوص اخوت اسلامی و وفاق ملی صحبت کردند و پیشنهاد های شان را در مورد تامین امنیت هرچه بهتر دهۀ محرم بیان کردند.

آنان از اهتمام رئیس جمهوری و مسئولان امنیتی به خاطر برگزاری مراسم عاشورا در فضای امن تشکر کردند و گفتند که نظام جمهوریت، مشارکت سیاسی است که خواست تمام مردم افغانستان است.

سپس تورن جنرال رازمحمد اوریاخیل قوماندان عمومی گارنیزیون کابل، برنامه مشترک امنیتی تیم کابل را در خصوص تامین امنیت ایام عاشورا و هفتۀ شهید تشریح کرد.

وی گفت که تامین امنیت شهر و ولسوالی های کابل، مساجد و تکایا، ساحات آسیب پذیر، نقاط کلیدی و ساحات پرجمعیت شامل این برنامه می باشند و هیچ منسوب امنیتی حق ندارد که تصاویری در وسایط شان نصب کنند و از امکانات دولتی استفاده شخصی کنند و همچنان از فیرهای هوایی جلوگیر می شود و با متخلفان برخورد قانونی صورت می گیرد.

متعاقباٌ دگرجنرال سید محمد روشندل قومندان امنیه  کابل صحبت کرد و از تشریک مساعی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در راستای تامین امنیت دهۀ محرم و هفتۀ شهید به رئیس جمهوری، اطمینان داد.

رئیس جمهور پس از استماع صحبت های آنان، یکبار دیگربا ابراز تسلیت به خاطر وفات آیت الله محقق کابلی و آیت الله محسنی  گفت: ضرورت است که از قیام امام حسین  درس های استقامت و پایداری را بیاموزیم.

وی افزود: ما باید تاریخ اسلام را به صورت اساسی بدانیم و درس های لازم از آن بگیریم و قربانی های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را نیز ارج بگذاریم.

رئیس جمهوری گفت: در عقب تطبیق این برنامه های امنیتی، فرزندان شما قرار دارند و این ها اند که شب و روز گزمه ها و عملیات های تصفیه یی را در دورترین و مرتفع ترین نقاط انجام می دهند.

رئیس جمهوری، ایجاد فضای اخوت  هماهنگی و احترام متقابل از سوی علمای اهل تسنن و تشیع را قابل قدر خواند و گفت: ما با دشمن منحوس مواجه هستیم که هیچگونه حد و مرز اخلاقی را مراعات نمی کند، بناً تهدید ها باید نادیده گرفته نشود.

رئیس جمهوری کشور تاکید کرد که باید افراد مخرب، فتنه گر و نفاق افگن تشخیص شوند و پیشنهاد های نهاد های امنیتی و دفاعی در خصوص تامین امنیت مراسم عاشورا  تطبیق شود و همچنان با نیروهای امنیتی و دفاعی به گونه همه جانبه همکاری مردمی صورت گیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید