روزنامه ملی انیس

محمداشرف غنی: هرات در محراق توجه دولت قرار دارد؛ همکاری مردم ضروری است

به سلسله نشست ها در خصوص مبارزه با ویروس کرونا در هرات، نشستی به ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به اشتراک والی و سایر مسئولان ادارات ولایت هرات، روزیکشنبه از طریق ویدیو کنفرانس تدویر یافت.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر: در این ویدیو کنفرانس که معاونین ریاست جمهوری، نمایندۀ فوق العادۀ رئیس جمهور در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر، وزرای بخش امنیتی و مسئولان ادارۀ ارگان محلی نیز حضور داشتند، ابتدا عبدالقیوم رحیمی والی هرات صحبت کرد و گفت که مطابق هدایات قبلی شما، کارها در حال انجام شدن است و بودجه هرات را نظر به ضرورت و استعجالیت مطابق به اصول و ساختارهای نظارتی به واحدها و بخش‌های مشخص در نظرگرفته ایم.

وی افزود که حالت اضطرار و قرنطین شهر هرات را بررسی کردیم، توافق بر این شد که در شرایط موجود ما تراکم را در شهر محدود کنیم.

والی هرات گفت که کار روی مراکز صحی و تدارک تجهیزات صحی ادامه دارد، در مجموع ۸۰۰ بستر را برای مبتلایان احتمالی ویروس کرونا فراهم کرده ایم و لابراتوارهای تشخیصه کاملاً فعال اند و ۱۲۵ داکتر و نرس استخدام شده اند.

رحیمی با اشاره بر این که اکنون هیچ مبتلا به ویروس کرونا از هرات به کابل نمی آید، گفت: در گمرکات اموال ما متوقف نیست و هرات ظرفیت ذخیره کردن ۲۲ هزار تُن مواد اولیه را دارد.

در ادامۀ نشست، امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری صحبت کرد و درکنار خرسندی از اقدامات لازم و اساسی انجام شده جهت مبارزه باویروس کرونا در هرات، گفت که خوشبختانه تاکنون آمار وفیات گزارش نشده است.

امرالله صالح افزود: روزیکشنبه اولین جلسۀ کابینه برگزارشد و آجندای اساسی آن مبارزه با ویروس کرونا بود و اقدامات جدی در این مورد روی دست گرفته شد. وی همچنان گفت که در اطلاع رسانی اقدامات وحید عمر مشاور ارشد رئیس جمهوری و رئیس کمیتۀ دولتی ارتباطات عامه جهت وقایه و جلوگیری از شیوع ویروس کوید-۱۹ را دنبال کنید، زیرا اقدامات مسلکی را در این راستا انجام داده است.

معاون اول رئیس جمهوری در مورد ذخایر ستراتیژیک گفت: تمام موادی که نزد مردم وجود دارد، شامل ذخایر استراتیژیک می‌شود، بناً لازم نیست که جهت ذخیره سازی از بازار هرات خریداری صورت گیرد. بگذارید بازار به گونه عادی به پیش رود.

بعداً استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، با تایید نظر والی هرات در مورد حالت اضطراری، گفت که قرنطین دو نوع است؛ اختیاری و اجباری، اما نظر متخصصان این است که قرنطین می‌تواند یکی از راه های موثر برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا باشد. استاد دانش در مورد عودت کنندگان گفت که سه نوع عودت کننده داریم؛ افراد سالم، مشکوک و مبتلا به ویروس کرونا. او همچنان بر جلوگیری از تجمعات و عدم استفاده از ترانسپورت‌های جمعی تاکید ورزید.

در این نشست محمدیوسف غضنفر نمایندۀ فوق العاده رئیس جمهوری در امور توسعه اقتصادی و تجارتی و کاهش فقر، گفت که دیدارهای با تاجران و مسئولان بخش خصوصی داشته است که آنها آمادگی های لازم را نشان داده اند تا در بخش های مختلف به خصوص فراهم کردن مواد غذایی، همکاری های لازم را انجام دهند.

در ادامه نشست، عبدالوحید قتالی معاون شورای امنیت ملی صحبت کرد و گفت که از جملۀ ۸۰ اتحادیه در هرات، ۳۶ اتحادیه می تواند برای مردم درخانه ها زمینۀ کار را فراهم کند.

رئیس جمهوری پس از شنیدن صحبت های آنان، درکنار تشکر از اقدامات مسئولان حکومت محلی و مردم هرات در امر مبارزه با شیوع ویروس کرونا، گفت که فعالیت ها و اقدامات تان در راستای مبارزه با این ویروس باید دوامدار باشد.

رئیس جمهوری گفت که تنها وارد کردن گندم از هندوستان می تواند ذخایر را پر کند، خریداری از بازارها هم راه‌حل نیست و در حال حاضر برای دو ماه ذخیره داریم.

رئیس جمهوری کشور در مورد خریداری تجهیزات طبی، گفت: خریداری این وسایل از شرکت زیمنس آلمان صورت می گیرد. یک فهرست اساسی زیر کار است، ما اجناس باکیفیت می خواهیم، استعجالیت با کیفیت باید ارتباط داشته باشد.

رئیس جمهوری گفت: از نظر اقتصادی با کشورهای منطقه رابطه خوب داریم و هیچ نگرانی در قسمت خریداری و وارد کردن مواد اولیه وجود ندارد.

رئیس جمهور در مورد وضعیت زندان ها و زندانیان در هرات، گفت: هرچند قوانین نافذۀ کشور در خصوص زندانیان صراحت دارد، اما باید به اساس یک ارزیابی و شرایط موجود، اقدامات قانونی صورت گیرد.

رئیس جمهوری در بخشی از صحبت هایش، گفت که از روحیه نیک و همکاری بخش خصوصی تشکر می کنم و به محمد یوسف غضنفر هدایت داد تا یک آدرس مشخص را جهت هماهنگی با بخش خصوصی در راستای مبارزه با ویروس کرونا ایجاد کند.

محمداشرف غنی گفت که تمام خریداری ها شفاف و دقیق صورت گیرد، باید حساب دهی به عنوان یک اصل و مبتنی بر اسناد وجود داشته باشد.

رئیس جمهوری در اخیر سخنانش، گفت که وحیدعمر مشاور ارشد رئیس جمهور و رئیس کمیتۀ دولتی ارتباطات عامه جهت وقایه و جلوگیری از شیوع ویروس کوید-۱۹، اقدامات مسلکی را در زمینۀ پیام رسانی انجام داده است و در صورت ضرورت با شما همکاری خواهد کرد. وی همچنان به وحیدعمر وظیفه داد که تجارب جهانیان را در امر مبارزه با ویروس کرونا با مسئولان محلی و مردم هرات، شریک کند. 

ممکن است شما دوست داشته باشید