روزنامه ملی انیس

محبوبیت و اقتدار اردوی ملی کشور در حال افزایش است

نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان نسبت به هر زمان دیگر در بین مردم از محبوبیت خاصی برخوردار اند و از حمایت بی پیشینه مردم افغانستان نیز برخوردار اند. مردم افغانستان بویژه جوانان این سرزمین از ارتش  هویت و غرور ملی تعریف میکنند و در هر شرایط  بودن در کنار این نیرو را بسا افتخار و مباهات ملی افغانستان میدانند.

اکنون که نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان توانمند تر از هر زمان دیگر بگونه مستقل عمل میکنند و جهت هدف قرار دادن دشمنان مردم افغانستان آماده جانبازی و فداکاری اند، این بحث به هر افغان حایز اهمیت است و افغانها در هرگوشه از دنیا تحقق این رویا را اکنون از ارزش های ملی و خواب های نیاکان شان عنوان نموده ارج گذاری و حفاظت از این دستاورد را مکلفیت و وجیبه ملی میدانند.

بیشترین مردم افغانستان  معتقد اند که عمده ترین شاخصه این ارتش که آن را از ارتش های ماقبل متمایز می‌سازد این‌ است که توسط نظام مشروع  و همه سیاستگران افغانستان و با ترکیب همه اقوام به وجود آمده است

جوانان و فعالین مدنی این کشور باورمند اند  که از لحاظ ماهیت، این ارتش متحد باقی خواهد ماند؛ زیرا تبدیل به مظهر، نماد، وحدت و هویت ملی شده است. افسران ارتش فارغ از این که به کدام قوم وابسته و ملحق اند  با روحیه ملی آموزش دیده اند و باگذشت هر روز در برابر دشمن مجرب‎تر و مجهز تر میشوند.

از اینکه طالبان فاقد یک ستراتژی ملی هستند و از اعتبار مردم برخوردار نیستند، ارتش در مقابله با آنها ثابت قدم باقی خواهد ماند و از روحیه مردم هم برمی آید که طالبان و بقیه گروه‌های تروریستی با گذشت زمان، منفور تر میشوند و به اذهان عامه نیز جایگاه شان را دارند از دست میدهند. عملیات های مؤفقانه این نیروها پس از چهل سال گذشته از طریق هوا برای سرکوب دشمن، رها سازی مردم از چنگ اختطاف گران و کشف و هدف قراردادن مخفیگاه های تروریستان با موفقیت کامل مواردیست که، ارتش کنونی افغانستان را در مقایسه با ارتش های گذشته متمایز و قدرت شان را بیشتر ثابت میسازد.

نظامیان افغانستان تحت نظارت و آموزش نیروهای ناتو در افغانستان تعلیم دیدند و بدین ملحوظ سبک ارتش و نظامیان این کشور متناسب با تاکتیک‌های غربی می‌باشد و از نگاه تکتیک جنگی نسبت به ارتش پاکستان مؤفق و مدرن تر اند.

ارتش افغانستان که از قدیم از استفاده کنندگان تسلیحات روسی به شمار می‎رفت، در حال حاضر به سمت تسلیحات غربی متمایل شده و ارتش این کشور با استانداردهای کشورهای ناتو بلدیت دارند و در حال همآهنگی بیشتراند. قبلاً نیز محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان اعلام کرده بود که امریکا برای تجهیز نیروی هوایی افغانستان ۸۶۰ میلیون دالر کمک کرده و تا سال ۲۰۱۸ ارتش افغانستان به هواپیماهای امریکایی مجهز خواهد شد.

وی گفت که دلیل تأخیر در روند تجهیز نیروهای هوایی ارتش افغانستان این بوده که تمام خلبانان افغان با سیستم هواپیماهای روسی آشنایی داشتند و بعد از وضع تحریم‌ها علیه روسیه، افغانستان قادر به خریداری هواپیماهای روسی نبوده‌است.

رئیس جمهور غنی میگوید که صدها خلبان افغان اکنون در حال آموزش در امریکا هستند.

براساس اعلام وزارت دفاع افغانستان اکنون تمام تجهیزات ارتش ملی افغانستان از قبیل تانک و سلاح سبک امریکایی است. مهجز شدن نیروهای ارتش با هواپیماهای امریکایی نیز می‌تواند در همآهنگی میان این نیروها کمک کند.

از جانب دیگر برای اولین بار است که ارتش افغانستان با هلیکوپترهای بلک هاوک مجهز اند و برای هدف قرار دادن دشمن، پیلوتان افغان در کنار سایر جنگندهای مدرن  از این هیلکوپتر ها نیز بگونه مستقلانه استفاده نموده همواره به سراغ دشمن میروند.

از همه مهمتر مردم افغانستان با تمام قوت در کنار ارتش کنونی در هرشرایط اعلام ایستادگی داشتند و نیروی کنونی افغانستان را نیروی مقتدر و با روحیه دانسته، تأکید دارند که با وجود همه تلاشهای کشور های همسایه برای ازبین بردن این نیرو، ارتش افغانستان مؤفق بدر آمده و سالانه صدها تن از گروه های تروریستی مجهز با جنگ افزار ها را در گوشه و کنار این کشور ازبین میبرند و به گرفتاری شان نیز همواره مؤفقانه عمل کرده اند. ارتش کنونی با وجود دادن تلفات با گذشت هر روز با روحیه بلند و میهن دوستی این صف را مقدس میدانند، احساس و غرور شان بی نظیر بوده و عملیات های موفقانه هوایی شب هنگام و مسایل دیگر این نیرو مواردیست که ارتش کنونی را با ارتش هر زمان دیگر متمایز، مقتدر و در میان مردم محبوب تر ساخته است.

این در حالیست که نهم حوت روز سرباز از سوی حکومت نیز نامگذاری شده و همه ساله مردم افغانستان از این روز با اهدای خوشه های گل و رفتن در سنگر ها از نیروهای امنیتی افغانستان قدردانی و تجلیل بعمل میاورند.

سنت الله تیمور

ممکن است شما دوست داشته باشید