روزنامه ملی انیس

محبوبه بابکرخیل: برای غنامندی فرهنگ اصیل مردم ویژه نامه فولکلوریک زیر چاپ است

رئیس فرهنگ مردم به ارتباط فعالیت های انجام شده این اداره گفت: ریاست فرهنگ مردم با مسئولیت پذیری و اجرای وظایف محوله خود از آغاز سال ۱۳۹۷ تا حال فعالیت های چون برگزاری هفته های فرهنگی سیمینار ها، تدویر جشنواره ها و… انجام داده است.

ریاست فرهنگ هفته فرهنگی را که یکی از فعالیت های پلان شده سال ۱۳۹۷ این ریاست است به خاطر مستحکم ساختن رابطه میان ریاست های ولایتی به راه انداخته است و هدف آن ساختن پل ارتباطی میان فرهنگیان و هنرمندان مرکز و ولایت های کشور می باشد تا بابرگزاری سیمینار ها، جشنواره ها نمایشگاه ها محافل فرهنگی ادبی روابط فرهنگیان و هنرمندان تقویت یابد و راه حل های مناسب برای ازمیان برداشتن مشکلات چالشهای و نابسامانی های فرهنگی کشور جستجو شود.

وی افزود: در ادامه برگزاری هفته های فرهنگی ولایت ها در ماه حمل ۱۳۹۷ دوبرنامه از هفته های فرهنگی در ولایت های غزنی وخوست برگزار گردید که در هفته فرهنگی ولایت غزنی برنامه های فرهنگی و هنری شامل پنجمین جشنواره نامگذاری، غزنی به حیث مرکز فرهنگی اسلام نمایشگاه آثار هنری و فرهنگی اجرای نمایشهای تیاتری و موسیقی بود که محل برگزاری آن را مرکز پایتخت تمدن اسلام در شهر غزنی با اشتراک مقامات دولتی استادان، فرهنگیان و هنرمندان کابل و ولایت غزنی انجام یافت.

وی اضافه کرد: هفته فرهنگی خوست نیز در هفته اخیر ماه حمل در شهر خوست با برگزاری سیمینار زیرنام رسم و رواج های ناپسند و راه حل های آن همراه با نمایش و اجرای پارچه های هنری تیاتر موسیقی و نمایشگاه نقاشی و صنایع دستی برگزار گردید و مشاعره عنعنوی (دچنار گل مشاعره) نیز شامل برنامه های فرهنگی ولایت خوست بود. ادامه هفته فرهنگی با برگزاری سیمینار زیرنام معرفی ساحات ولایت کاپیسا همراه با نمایشگاه فرهنگی و هنری و اجرای مختلف هنری در ولایت باستانی کاپیسا با فضای همپذیری با اشتراک مهمانانی از کابل و ولایت کاپیسا نیز برگزار گردید.

وی اضافه کرد: به اساس حکم رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان تحت ریاست وزیر اطلاعات و فرهنگ و ۲۳ ارگان دولتی ذیربط جشن ملی . وباستانی نوروز مثل سال های گذشته به تاریخ اول حمل ۱۳۹۷ با داشتن برنامه متنوع فرهنگی و عنعنوی در شهر کابل برگزار گردید.

در این جشن صنایع دستی اصیل کشور اجرا های زنده تیاتر موسقی فلم های کوتاه و آثار هنری به نمایش گذاشته شد. که با بهترین وجهه در باغ بابر کابل برگزار گردید. در این جریان مجله چاپ شده ویژه نامه پکتیکا دیروز، امروز و فردا در برنامه های برگزار شده توزیع شد و همچنان برای غنامندی فرهنگ اصیل مردم و فولکلور ویژه نامه فولکلوریک نیز تهیه گردیده در حال حاضر زیر چاپ می باشد.

بابکرخیل افزود: در قسمت توزیع و صدور جواز نامه های فرهنگی و هنری مطابق قوانین ومقررات  نافذه تلاش صورت گرفته و برای اشتراک داشتن این نهاد ها برنامه های فرهنگی همآهنگی لازم در نظر گرفته شده است.      غزاله

ممکن است شما دوست داشته باشید