روزنامه ملی انیس

متن سخنرانی رئیس جمهور محمد اشرف غنی در جشن صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور و افتتاح قصر بازسازی شدۀ دارالامان

بسم الله الرحمن الرحیم

بانوی اول کشور، شاهدخت هندیه، شاهدخت ناجیه نخبه گان کشور، اعضای محترم ولسی جرگه و مشرانو جرگه، اعضای محترم ستره محکمه و رهبری ستره محکمه، ولسی جرگه و مشرانو جرگه، 

جناب لوی درستیز صاحب و جنرالان محترم اردو و افسران اردو، اعضای محترم کابینه، علمای کرام، خواهران، برادران، تمام هموطنان در داخل و خارج کشور، مهمانان عزیز!

ځورېدلو خو با غروره وطنوالو!

نن موږ د دارالامان له ورانې او ویجاړې ماڼۍ څخه بیا دارالامان جوړ کړ. مبارک مو شه! مبارک مو شه! په هماغه پخوانی عظمت سره د دارالامان ماڼۍ بیا راپورته کېدل زموږ د ملت د بیا راپورته کېدو سره عجیب شباهت لری.

زموږ ملت هم زخمونه وخوړل. ګران افغانستان ټپی ټپی شو. خو نن بیا په پښو درېږی، کټ مټ لکه د دارالامان ماڼۍ.

د دارالامان ماڼۍ د کابل د غرونو په منځ کې د سلګونو سمبولونو څخه یو سمبول دی چې زموږ د تاریخ په زړه کې ځای لری.  

دا ماڼۍ د تاریخ یوه داسې بېلګه ده چې ښیی موږ د دولت خاوندان و، د عزت او وقار خاوندان و. د غازی
امان الله خان یاد به تازه ساتو او په افتخار به یې یادوو، خو اصلی هدف مو د استقلال یادول او نمانځل دی
.

هموطنان عزیز!

تروریستان توانستند که با ریختاندن خون هموطنان بی گناه ما، تجلیل از این روز را به تعویق بیاندازند، اما آنان هرگز موفق نخواهند شد تا ما را از مسیر ترقی، تحول، پیشرفت و آزادی خواهی منحرف کنند. ملت عظیم افغانستان با اراده آهنین این مسیر را انتخاب نموده و آن را طی خواهد کرد.

به خاطر احترام به خون شهدای حادثه دلخراش سه روز گذشته کابل و تمام شهدای راه آزادی کشور چند لحظه سکوت اختیار می کنیم.   

تجلیل از این روز بخاطری مهم است که؛ این روز فرصتی است برای تحـکیم وحدت ملی، همبستگی ملی و تجدید تعهد برای یک تحول و آینده بهتر.

تجلیل از این روز بخاطری مهم است که برای تروریستان و دشمنان افغانستان این پیام را بفرستیم که، این ملت عظیم بارها و بارها از خاکستر و ویرانه ها سر بلند کرده و به پیروزی رسیده اند.

ما به این جد و جهد خود ادامه خواهیم داد. هرگز تسلیم یک اقلیت کوچک که دشمن نمادهای ملی و تاریخی، دشمن آزادی، پیشرفت و ترقی ما هستند نخواهیم شد

این تجلیل از هویت بزرگ ملی ما است، که نگذاشته است هیچ یوغ استعمار چه پنهان و چه آشکار بر شانه هایش گذاشته شود.

دشمنان افغانستان بسیار تلاش کردند که نمادهای تاریخی ما را از بین ببرند. اصلاً هدف از بین بردن عمارت ها نبود. هدف اساسی این بود که با تمسخر و ویرانی این عمارت ها، افغانستان را از تاریخ اش از گذشته اش از غرور و وقارش جدا سازند، زیرا یک جامعه تجرید شده از تاریخ و هویت به آسانی نرم و فرمانبردار می شود. اما، این تلاش صد ها سال است که به ناکامی
می انجامد و ما از خاک و خاکستر تهاجم و تجاوز بر می خیزیم، برمی خیزیم و برمی خیزیم
.

هرات را چنگیز به خاک و خون نشاند. پس از تهاجم چنگیز تنها چند تن هراتی باقی ماند. همان چند تن یکی را ملک خواندند و با بازوان خود بیل زدند و نهرهای هرات به شمول نهر شاهی هرات را ساختند. هرات باقی ماند و امروز یکی از نگین های هویت ملی ماست.

خبر دارید که چندی قبل تلاش صورت گرفت که آرامگاه سلطان نامدار تاریخ ما محمود غزنوی را انفجار دهند. غافل از اینکه محمود غزنوی یک قبر نیست بلکه پایه ای از هویت تاریخی ماست.

روایتی از بودن ما در تاریخ است که در دل هر افغان حک شده است و تا یک قلب هم در افغانستان در تپش است، اسم غزنی و سلطان نامدار تاریخ اش در تپش های قلب ما تکرار می شود.

تندیس های بودا را با باروت های هدیه  شده از دشمنان مضطرب و شیطان خوی و حسود این خاک ویران ساختند تا ما را با انفجار از تمدن کهن ما جدا سازند. اما ناکام شدند.

بودای ساخته شده از خاک ویران شد ولی بودای که نشان می دهد ما هیچگاه بی معرفت و بی علم نبوده ایم قابل ویرانی و انفجار نیست. هیچ باورتی
نمی تواند هویت ملی افغانستان را انفجار دهد

امروز نیز اسم بامیان عجین است با بودای بامیان و تاریخ کهن این سرزمین که هیچگاهی تنها خاک نبوده بلکه علم و معرفت را در دل کوه ها و افق وادی هایش پرورش داده است.

 زموږ د ننګرهار او د پکتیا د میرزکې او هډې تاریخی آثار یې ټول چور کړل او په پنجاب کې یې په خپلو کورونو کې نندارې ته وړاندې کړل، دوی ځکه دا کار وکړ چې ننګرهار او پکتیا له خپل عظیم تاریخ څخه لرې وساتی او دا دوه ولایتونه د خپل قلمرو برخه وګڼی.

نن د ننګرهار ځوانان د خپل تاریخ او هویت څخه په دفاع کې د امنیتی او دفاعی ځواکونو په صفوفو کې تر ټولو زیاته قربانی ورکوی، دا قربانی د خپل ملی بیرغ د اوچت ساتلو او ملی وقار لپاره ورکوی. دوی نه غواړی تاریخ یې بیا چور شی

بلخ بامی، بدخشان، بغلان، تخار، کندز سمنگان، جوزجان، فاریاب، بادغیس غور، فراه، هلمند، زابل، کندهار، همه و همه ولایات ما مهد تمدن و جای های پرافتخار و ارزشمند افغانستان است.

 لوی کندهار لوی دی. کندهار خپله غېږ کې خرقې مبارکې ته ځای ورکړی دی. کله چې د دین تر نقاب لاندې په کندهار یرغل وشو، دوی کوښښ وکړ چې لوی او با وقاره کندهار د تفرقې په مرکز بدل کړی. څه وشول؟ ناکام شول.

زموږ د ستر او ځوان امپراطور احمدشاه بابا ټاټوبی د تحمل او تاریخی زغم مرکز هم زخمی شو. خو د دغه ټاټوبی او هویت څخه د دفاع مینه او محبت د لوی کندهار د احمد شاه بابا او میرویس نیکه د لمسیانو په رګ رګ کې جاری ده.

پروان سرسبزتر از گذشته و مستحکم تر از گذشته ایستاده است. این خطه ای باستان که در طول هزاران سال یا متن تمدن ها بوده و یا مسیر آن، خواستند به سرزمین سوخته تبدیل نمایند.

نتوانستند و نخواهند توانست. پروان مانند پروانۀ افسانوی باز از خاکستر بلند شد وباز پرواز کرد.

این قصه دراز است.

این روایت با جذبه است، اما دردناک.

پس امروز افتتاح قصر دارالامان این نیست که ملت فقیر ما به کاخ نیاز دارد. نه،  این بخاطریست که نشان بدهیم هرقدر فقیر شویم هویت فروش نیستیم. هرقدر گرسنه بمانیم تسلیم نمی شویم. با بازوان خود هم هویت خود را حفظ می کنیم و استحکام می بخشیم.

استقلال به عنوان یک ارزش پرورش یافته در خاک و خون ما به یک گفتمان همیشه و ابدی سرزمین ما باشد دارالامان نه تنها نمونۀ استقلال فکری ما در پاسداری استقلال سیاسی ما، بلکه نهاد آزادی و خود ایستادگی اقتصادی ما هم خواهد بود. افغانستان هیچ وسیلۀ بزرگ و مؤثرتر از هویت ملی اش در برابر تهاجم نداشته است و امروز هم همین هویت است که برای سرباز شجاع ما انگیزۀ ایستادن در برابر تهاجم را داده است.

افغانستان در طی دو قرن اخیر، دچار تلاطم زیاد گردید و امروز با همت شما ملت سرفراز ما از این تلاطم ها در حال عبور هستیم و تهداب دولت پایدار را گذاشته ایم و انشاءالله آن را این ملت تحکیم خواهد داد. دولتی که از شرف و عزت فرد فرد این سرزمین، از هر زن و مرد افغان، از هر عالم و دهقان افغان، از هر طفل افغان زیر یک بیرق حراست نماید و از احساس آتشین ملی ما نمایندگی کرده بتواند.

به ننگ تاریخی این سرزمین که دولت قوی نداشته است، باید پایان بدهیم، و قصۀ انقطاع را خاتمه دهیم.

ملت شرافتمند افغانستان!

جمهوریت عصارۀ است از هر چیزی که ما به آن باور داریم، جمهوریت است که در زیر چتر آن، ما از خاک، از باورها، از هویت، از تاریخ، از میراث مادی و معنوی، از عزت و شرف ملی ما با همدلی دفاع کرده می توانیم. چون تنها در چهارچوب جمهوریت است که مساوات هر افغان با هر افغان تأمین
می شود
.

جمهوریت گم شدۀ تاریخ ملت ماست که آنرا بازیافته ایم. بیرق افغانستان تنها یک پارچه تکه با سه رنگ نیست. این پرچم نماد اجماع ما برای بودن زیر یک چتر واحد ملی است. از این چتر شرف دفاع می شود و هیچگاه دشمن آشکار و پنهان اجازه نخواهد یافت که آنرا زیر پا اندازد و بی عزت سازد.

از یما پادشاه که بلخ دارای بیرق های بلند را ساخت، تا امان الله خان این پرچم، پرچم افتخار ما بوده و تا ابد پرچم افتخار ما خواهد بود.

مانند هر مناسبت دیگر، من از رشادت قوای مسلح افغانستان فخر می کنم و از رهبری قوای امنیتی و دفاعی ما تشکر می کنم. خانواده های که فرزندان و عزیزان شان در این قوا داخل خدمت اند، نگین های جامعه ما هستند. برای شان درود و حرمت می فرستم، شهدای قوای مسلح ما هر یک با خون خود حماسۀ را برای دفاع از معنویت ملی ما ثبت کردند.

این حماسه ها باید چشمۀ انگیزه برای نسل امروز و فردای ما باشد. آنچه داریم از برکت آنهاییست که امروز در میان ما نیستند، اما داستان شان در قلب ها و خاطره های فردی و ملی زنده است و زنده باقی خواهد ماند.

هموطنان گرامی!

امروز بازهم زیر تهدید قرار داریم
می خواهند بخاطر تسلط بر خاک ما همه چیز را از ما بگیرند. جان مردم ما برای دشمنان ما که جزء شبکه های تروریستی هستند، ارزش ندارد. به همین خاطر است که از کشتار دسته جمعی در هیچ جا دریغ نمی کنند. تلاش شان این است که ارادۀ مارا بشکنند. تا امروز نتوانسته اند و به همت قوای امنیتی و دفاعی و غرور ملی ما هیچ وقت نخواهند توانست
.

آنها از کشتار مردم در محفل عروسی
در فاتحه، در مسیر راه، در کودکستان و مسجد ابا نکردند. این کردار شان هیچ رابطۀ با دین مقدس اسلام ندارد، بلکه در اصل تلاش دارند که موقعیت ما را تسخیر کنند. حتی اگر این تسخیر به قیمت جان همۀ این ملت می شود. ما این تلاش خونین و فاجعه بار دشمن را ناکام خواهیم ساخت. با همت شما مردم خویش، دشمنان خویش را ناکام خواهیم ساخت
.

با اتکا به تاریخ خویش، آنها را ناکام خواهیم ساخت. با اتکا به دین و دیانت بی لکه و سچۀ خویش، آنها را ناکام خواهیم ساخت.

دشمن در شبکه های تروریستی تنها تئوری تخریب را می دانند و بعد از سال ها سال تخریب و کشتار، یک صفحه پیام برای سازندگی و رفاه برای جهان اسلام و افغانستان ندارند.

هموطنان گرامی!

دولت مستحکم و پابرجا خواهد بود.

انتخابات کېږی. ټاکنې ځکه کېږی چې د اساسی قانون اصل او د ولس غوښتنه ده. انتخابات ځکه کېږی، چې دولت په ټولیزه اراده او ملی شعور باور لری. ملت باید تصمیم ونیسی چې په ارګ کې څوک وی چې د دوی استازیتوب وکړی.

عصر این که در پس‌خانه های استخبارات سرنوشت ارگ کابل را تعیین کنند، گذشته است. مبارزین راه استقلال، مجاهدین عزیز که در برابر قشون سرخ ایستادند، همه و همه بخاطر همین آرمان سرهای خود را در کف گرفتند که ملت سرنوشت اش را خودش تعیین کند.

ما با خون آزادی خواهان و مجاهدین عزیز خویش هیچگاه تمسخر نخواهیم کرد و آرمان معنوی آن ها را گرامی خواهیم داشت. مطمئن باشید.

ما صلح را میآوریم. من افتخار دارم که بانی پروسۀ صلح هستم. ما صلحی میاوریم که در آن وقار ما تحکیم یابد.
ما صلحی میاوریم که در آن ملت ما
بی صدا و گنگ نشود
.

موږ داسې سوله راولو چې زموږ جینکۍ پرته له ډاره ښوونځیو ته ولاړې شی او زموږ پرافتخاره خویندې په دولت اقتصاد او ټولنه کې عظیم مشارکت ولری. موږ داسې سوله راولو چې ټول افغانان د همدې درې رنګه بیرغ لاندې واوسی. موږ داسې سوله راولو چې د افغانانو د بې وطنۍ او اجباری کډوالۍ مخنیوی وشی او کډوال بېرته په عزت او احترام وطن ته راشی.

ما صلحی میاوریم که در آن نیروی جوان ما در ساختن وطن مصروف باشد نه در بلند ساختن عمارت های دیگران. ما صلحی میاوریم که دسترخوان افغان ما با محصولات خود ما پر شود.
ما صلحی میاوریم که اقوام افغانستان مانند گل های یک باغ در یک باغ به اسم افغانستان، موجب صفا و زیبایی باشد. ما صلحی میاوریم که در آن تمام زبان های رایج در کشورما، مانند دوره های دور و دوران تاریخ ما موجب شکوفایی ما باشد، نه موجب اختلاف
.

در این سرزمین جلال الدین رومی تولد شده است، در این سرزمین سال ها قبل از فردوسی شهنامه ها سروده شده است. شهنامه و مثنوی ملکیت معنوی ملت افغانستان است. ما نمی گذاریم که صلح ربط ما را با مثنوی و شهنامه قطع کند. ما صلحی میاوریم که از عظمت غوری ها، غزنوی، ابدالی ها تا امروز نمایندگی و حراست کند. ما به هیچ نیروی اجازه باروت گذاشتن در تهداب هویت زیبای تاریخی خویش را
نمی دهیم
.

دارالامان تنها عمارت باز، به پا ایستاده نیست. در هر ولایت افغانستان نمادهای تاریخی ما یا بازسازی شده اند، یا
می شوند و در سال های آینده انشاء الله و تعالی این ملت این سلسله را دوامدار خواهد دید
.

واحد عملیاتی اسم ادارۀ است که این کارهای بزرگ را انجام می دهد. اما
در حقیقت اسم اصلی ادارۀ که این کارها را می  کند، ارادۀ ملی و دولتی ماست. آنهای که فکر می کردند که ما نمی توانیم و سال های سال را در تردید گذشتاندند، امروز دوباره فکر کنند، که آیا بالای اراده مردم افغانستان شک داشته می باشند که در هجده ماه قصر دارالامان را دوباره احیا می کند
.

این قصر را که فکر می شد با مصرف دوصد میلیون دالر بازسازی خواهد شد، تنها با حدود ده میلیون دالر بازسازی گردید. دلیل این که قیمت پایین آمد و کیفیت نهایت بالا است، بسیار واضح و ساده است. ما تنها با دست های ما کار نکردیم، اینجا از احساس، از ایمان، از هویت، از تاریخ، و از هرچه اسمش معنویت است، یکجا کارگرفتیم تا ثابت سازیم، ظرفیت افغانی تخیل نیست، بلکه یک واقعیت است.

از واحد عملیاتی، خاصتاً از جانب
وفی امین و عطاش صاحب از جهت
حب الوطن شان سپاس می نمایم. تشکر جناب امین صاحب و جناب عطاش صاحب. امروز نشان غازی امان الله خان به جناب امین صاحب داده شد و مدال غازی وزیر محمد اکبرخان به عطاش صاحب داده شد. مبارک تان باشد
.

ملت شرافتمند افغانستان!

اضطراب را به خود راه ندهید. صلح میاید، انتخابات صورت می گیرد، نه ما به سال های دکتور نجیب الله
برمی گردیم، و نه سالهای حکومت مجاهدین هرگز نه و هرگز نه
.

دشمنان ما به این ملت تمکین کرده صلح خواهند کرد، ورنه با ارادۀ آهنین ما مصادف خواهند بود.

دارالامان و دارالامان های دیگر هیچگاه زیر پای ملیشه ها تخریب نخواهد شد. هیچگاه. ما تهداب خودکفایی را گذاشته ایم، افغانستان قرار است حیثیت دیرینه اش را به عنوان نقطۀ وصل منطقه و نقطه آشتی فرهنگ ها، بدست آورد. انشاء الله این کار شدنیست و شما آثار و علایم پیشرفت را با وضاحت می بینید.

ما به این جد و جهد خود دوام خواهیم داد، تا صلح باعزت و پایدار را بدست آوریم.

افغان ولس دغو تجربو ته په کتو، نه غواړی شاته لاړ شی.  ولس هوښیار دی او بیا په آوازو او دسیسو نه غولیږی او د افغانستان د اسلامی جمهوریت تر چتر لاندې ژوند او سوله غواړی.

سوله راتلونکې ده. د سولې د راتلو لپاره موږ کلکه اراده لرو. دا موږ وو چې د افغانستان سوله مو په یو ملی
منطقوی او بین المللی بحث بدله کړه. موږ د یوې باعزته سولې لپاره ټول شرایط اماده کړی دی او دا مو په عمل کې ثابته کړې ده
.

دا اوس چې د سولې په هکله د امریکا او طالبانو تر منځ کومې خبرې روانې دی، موږ دا هر څه څارو خو په دې اړه موږ ځکه خاموشه یوو، چې تر اوسه پورې د افغانستان د اسلامی جمهوریت او طالبانو ترمنځ مخامخ مذاکرات
نه دی پیل شوی
.

 کله چې امریکا او طالبان یو تفاهم ته سره ورسیږې او زموږ او طالبانو ترمنځ مذاکرات پیل شی، موږ به د دغې پروسې ټول جزئیات له ملت سره شریکوو.

سوله لکه غل د شپې نه راځی، په رڼا ورځ راځی او د ملت په خوښه به راځی. د ملت استازیتوب څوک کولی شی؟

 یو منتخب حکومت! یو منتخب حکومت یوازې په انتخاباتو راتللی شی.

انتخابات به کېږی او د جمهوریت د بقا لپاره شفاف انتخابات ډېر مهم دی. دشفافو انتخاباتو د ترسره کولو لپاره
بې سابقې چمتووالی نیول شوی دی
.

د انتخاباتو کمېسیون د وروستیو تخنیکی اقداماتو څخه خبر شوم. د انتخاباتو کمېسیون د شفافو، آزادو او عادلانه انتخاباتو د ترسره کولو لپاره ګټور تخنیکی ګامونه پورته کړی دی، هیله ده د کمیسیون مسئولین په دې اړه ملت سره نور جزئیات هم شریک کړی. ترڅو ملت مطمین شی، چې د دوی رایه د دوی سرنوشت ټاکی او راتلونکی زعامت یواځې او یواځې د دوی په رایه ټاکل کېدای شی.

در اخیر می خواهم از کمیسیون برگزاری، قتالی صاحب و تمام همکاران شان، که صدها برنامه را در سرتاسر کشور اجرا نموده اند، ابراز امتنان کنم. پنج سال بود که منتظر یک شادباش(آفرین) بودم، امروز از شاهدخت هندیه تشکر می کنم که برایم شادباشی داد.

زنده باد افغانستان

یشه سین افغانستان

ژوندی دې وی افغانستان

تل دې وی د افغانستان امنیتی او دفاعی قوا

ممکن است شما دوست داشته باشید