روزنامه ملی انیس

ما هرگز به سالهای بربادی برنمی گردیم

قصر تاریخی دارالامان که در عصر شاه امان الله خان، اعمار گردیده بود، بعد از تهاجم اتحاد شوروی وقت به افغانستان و درگیری های ذات البینی میان گروه های مسلح در کشور به مخروبه مبدل شده، اما خوشبختانه از اثر سعی و تلاش اراکین دولتی به ویژه رئیس جمهور غنی به مناسبت صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور این قصر به شکل اساسی با دیزاین قبلی اش بازسازی و شام روز چهارشنبه طی محفل با شکوهی توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان رسماً افتتاح شد. رئیس جمهور طی سخنرانی تاریخی ای خطاب به ملت افغانستان، گفت: امروز هدف ما از افتتاح قصر دارالامان این است که ملت فقیر ما به کاخ نیاز دارد؟ نه! این به خاطریست که نشان بدهیم هر قدر فقیر شویم، هویت فروش نیستیم، هرقدر گرسنه بمانیم، تسلیم نمی شویم، با بازوان خود  هم هویت خود را حفظ می کنیم و هم استحکام می بخشیم. همچنان رئیس جمهور غنی در رابطه به تخریب مکان های تاریخی توسط دشمنان افغانستان در این چهار دهه پسین، چنین گفت:

 دشمنان افغانستان بسیار تلاش کردند که نمادهای تاریخی ما را از بین ببرند، اصلاً هدف از بین بردن عمارت ها نبود، هدف اساسی این بود که با تمسخر و ویرانی این عمارت ها، افغانستان را از تاریخ اش از گذشته اش- از غرور و وقاراش جدا سازند، زیرا یک جامعه تجرید شده از تاریخ و هویت، با آسانی نرم و فرمانبردار می شود.

وی در رابطه به برپایی جشن با شکوه صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور، گفت که این تجلیل از هویت بزرگ ملی ما است که نگذاشته است، هیچ یوغ استعمار چه پنهان و چه آشکار به شانه هایش گذاشته شود، تجلیل از این روز به خاطری مهم است که برای تروریستان و دشمنان افغانستان این پیام را بفرستیم که این ملت عظیم، بارها و بارها از خاکستر ویرانه ها سر بلند کرده و به پیروزی رسیده اند.

رئیس جمهور غنی در این سخنرانی به موضوع بسیار مهم و سرنوشت ساز « موضوعی که مردم افغانستان را نگران ساخته که گویا حاصل گفتگوهای صلح، ایجاد حکومت مؤقت خواهد بود» اشاره کرده، گفت: صلح می آید، انتخابات صورت می گیرد، ما هرگز به سالهای بربادی برنمی گردیم.

رئیس جمهور غنی در حالی در بیانیه تاریخی اش علاوه بر اهمیت بناهای تاریخی، انتخابات، صلح و دوره های مختلف تاریخی از اهمیت ولایات و شخصیت های نامدار آن یادآوری نمود که این کشور در یک آزمون بزرگ دیگری قرار گرفته، آنهم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و روند گفتگوهای صلح با مخالفان مسلح دولت، اما حکومت افغانستان با همه معضلات و دشواری های کنونی توانست با تدویر جشن صد سالگی استرداد استقلال کشور که یقیناً نماد ملی و هویت تمام مردم افغانستان است، این را ثابت سازد که این ملت عظیم می تواند بارها از خاکستر ویرانه ها، سربلند کند، قدرت و عظمت خود را به نمایش بگذارد که هیچگاهی تسلیم زور نخواهد شد و با مشکلات دست وپنجه نرم می کنند تا اینکه به پیروزی برسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید