روزنامه ملی انیس

لوی څارنوالی: دوسیه تمیم شنسب تحت کار است

چندی قبل به اساس حکم محکمه، پولیس می‌خواست خانه یی را که در آن تمیم شنسب زندگی می‌کرد تخلیه کند اما شنسب در ابتدا این حکم را نپذیرفت و مقاومت مسلحانه کرد. تمیم با تعدادی از محافظان اش نزدیک به ۲۴ ساعت در برابر نیروهای امنیتی افغان در ساحۀ شهر نو کابل جنگید که در نتیجه درگیری، یک سرباز پولیس شهید و تعدادی به شمول یک خبرنگار زخم برداشتند، خبرنگار روزنامه ملی انیس روی این موضوع با جمشید رسولی سخنگوی اداره لوی څارنوالی افغانستان صحبتی انجام داده که نشر می گردد.

در نخست جمشید رسولی سخنگوی لوی څارنوالی گفت: قضیه تمیم شنسب از سوی ارگان های امنیتی و کشفی به لوی څارنوالی کشور مواصلت نموده که در پیوند به آن قضیه به شمول تمیم شنسب ۱۹ تن تحت توقیف قرار دارند.

اتهاماتی که نسبت به این افراد از سوی پولیس وارد شده، تمرد از حکم محکمه  تجاوز علیه موظفین خدمات عامه، اخلال نظم عامه و مجروحیت چند تن از سوی محافظان وی در جریان درگیری با نیروهای امنیتی می‎باشد.

لوی څارنوالی کشور جهت بررسی موضوع، مانند سایر قضیه ها یک پلان تحقیقاتی منظم و فراگیر را ترتیب کرده است و تحقیق از افراد مذکور ادامه دارد زمانی‌که تحقیقات همکاران ما تکمیل گردید بعداً فیصله آن با مردم شریک ساخته خواهد شد.

تحقیقات اداره لوی څارنوالی افغانستان به طور عادلانه و منصفانه به ارتباط قضیه پیش خواهد رفت ودرنهایت دوسیه به مسیر قانونی اش محول خواهد گردید.

آقای رسولی می گوید که به غیر از تمیم شنسب ۱۸ تنی که در پیوند به این قضیه بازداشت شده اند محافظین و دوستان وی هستند.

سخنگوی لوی څارنوالی گفت: قانون اساسی افغانستان صراحت دارد که باید قانون به طور یکسان بالای همه گان تطبیق شود لوی څارنوالی افغانستان برای تطبیق یکسان قانون بالای همه گان بدون تفکیک و بدون تبعیض متعهد است.

دیگر فرهنگ معافیت از پاسخگویی و معافیت از مجازات، پایان یافته است لوی څارنوالی افغاستان چندی قبل دستور گرفتاری افراد واشخاصی را که چند سال پیش،از طرف څارنوالی های مرکز و ولایات کشور،عنوانی مراجع امنیتی و کشفی صادر شده بود یکبار دیگر تقاضا کرد که آنعده افراد و اشخاص گرفتار شوند.

لوی څارنوالی افغانستان با مراجع دیگر که مسئولیت دارند در مساعی مشترک کار می کند تا قانون بالای همه‎گان یکسان تطبیق گردد.

وی یکبار دیگر تأکید کرد که معافیت از پاسخگویی و مجازات پایان یافته است شخصی که مرتکب عمل خلاف قانون شود در هر موقفی که باشد باید پاسخگو باشد .

بناءً خواهش ما این است که به قانون احترام گردد زیرا در  ساحه قانون زندگی بهتر است.

در حال حاضر تمیم شنسب با افرادش تحت توقیف قرار دارند و دوسیه تمیم شنسب در څارنوالی تحت کار قرار دارد.

قابل یاد آوریست که تمیم شنسب و محافظان وی که وزارت داخله آنان را افراد مسلح غیر مسئول می‌داند چندی قبل در شهر نو کابل ۲۴ ساعت با پولیس درگیری مسلحانه کردند که سرانجام با محافظانش بازداشت شد.

خواجه نصیر احمد صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید