روزنامه ملی انیس

قانونگذار امریکایی: خلیلزاد باید استعفا بدهد

مایک والتز، قانونگذار جمهوری خواه امریکایی می‌گوید که زلمی‎خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان باید استعفا بدهد.
والتز در مصاحبه با صدای امریکا گفت: “من فکر می‌کنم که خلیلزاد باید استعفا بدهد. واضح است استراتیژی وی برای مذاکرات ناکام ماند. طالبان هرگز علاقمند به صلح نبوده اند.”
این نمایندۀ جمهوری خواه کانگرس ایالات متحده گفت: “برخی در واشنگتن و جامعه بین‌المللی، کوشش کردند تا مردم را قناعت بدهند که طالبان تغییر کرده اند، طالبان یک گروه ولگرد اند که فقط علاقمند کسب قدرت استند و نه صلح… آنان هیچ وقت در بخش مذاکرات جدی نبوده اند.”
زلمی‎خلیلزاد در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده امریکا به صفت نمایندۀ ویژه در امور مصالحۀ افغانستان گماشته شد. پس از رویکار آمدن حکومت به رهبری جو بایدن نیز خلیلزاد در این سمت باقی‌ماند. او هم اکنون در دوحه و سرگرم بحث‌ها در مورد صلح افغانستان با طرف‌های مختلف است.
والتز همچنان گفت که خواستار وضع تحریم بر طالبان و آن مقام‌های اردوی پاکستان است که از طالبان حمایت می‎کنند. او گفت که سال‌هاست پاکستان “بازی دوگانه” را در پیش گرفته است.
والتز همچنان از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده مبنی بر خروج کامل نظامیان امریکایی از افغانستان انتقاد کرد و گفت که بایدن می‌تواند هم اکنون در استراتیژی خود در قبال افغانستان تغییراتی بیاورد.

ممکن است شما دوست داشته باشید