روزنامه ملی انیس

فواد حسینی: انحلال اردوی ملی را هیچ افغانی و وطن دوست نمی پذیرد

به دنبال تلاشهای زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان و ختم چهارمین دور مذاکرات با نمایندگان طالبان در دوحه موضع گیری ها و تلاشهای سیاسی در سطح منطقه و در میان سیاسیون و رهبری دولت و حکومت افغانستان اوج گرفته است همه رسیدن به صلح و تأمین ثبات در کشور را از نیازمندی های اساسی افغانستان عنوان می کنند، رهبری دولت افغانستان بیشتر از همه به صلح با تدبر و مدیریت بین الافغانی تأکید نموده و صلح به مدیریت مردم افغانستان را به عنوان اولویت های اساسی این پروسه بیان می کنند، ولی نمایندگان طالبان به صلح به جانب امریکا تأکید دارند درتازه ترین اظهارات شیر محمد عباس استانکزی رئیس هیئت مذاکره کننده و سخنگوی دفتر طالبان در قطر ضمن اعلام توافقات کلی این گروه با امریکا موضوع انحلال نیروهای امنیتی و اردو را مطرح نموده است گویا اردوی ملی و پولیس افغانستان با طرح و امکانات امریکا ساخته شده است و می بایست پس از توافقات صلح منحل شوند. این اظهارات با واکنش های تند شماری از احزاب سیاسی، جامعه مدنی و شهروندان مواجه شده همه تأکید دارند که صلح و گفتمان های پیرامون آن نباید در تضاد با ارزشهای دموکراسی و تجربه بیش از نیم دهه باشد عدم حفظ ارزشهای حقوقی و سیاسی در مذاکرات صلح ونا دیده گرفتن خون و فداکاری های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در واقع نقض و قربانی حقوق شهروندان مردم افغانستان است و ازجهت های مذاکره کننده ایالات متحده امریکا، کشور های منطقه و طالبان می خواهند. با دقت و تأمل سیاسی به منافع ملی، دستاورد های مهم مردم افغانستان، تمامیت ارضی، حقوق بشر، حقوق زنان، آزادی بیان، قانون اساسی و حفظ سکتور امنیتی و دفاعی کشور در این روند ارج نهند. چندتن از هموطنان ما طی مصاحبه با خبرنگار روزنامه ملی انیس دیدگاه و نظریات شانرا چنین بیان نمودند.

ضیأ الحق باشنده کابل: اظهارات ارائه شده انحلال اردو وسایر نیروهای امنیتی از سوی مسئول دفتر طالبان در قطر در واقع به چهار دیواری می ماند که دروازه نداشته باشد.

زیرا نیروهای امنیتی و دفاعی کشور اساس و پایه نظم و امن در کشور است. وقتی اردو نداشته باشیم در واقع کشور نداریم.

 بناءً کسانی که دریک کشور دومی و اجازه رفتن، آمدن و صلح و جنگ اش به دست اردو و استخبارات بیگانه باشد. طبعاً این خواست خصمانه را نیز به دستور بیگانگان صادر می نماید. درنبود اردوی ملی دفاع از کشور در برابر بیگانگان امکان پذیر نیست مردم افغانستان یک بار تجربه تلخ اضمحلال اردو و نیروهای دفاعی را در دهه هفتاد به دستور آی‌اس‎آی پاکستان در حافظه دارند. طالبان به مثابه سلف وفادار استخبارات منطقه بار دیگر یک چنین آرزو را در سردارند.

صلح با این بها خواست هیچ افغان نیست. اگر طالب خود را افغان می داند. به جای امریکا با مردم و رهبری حکومت که به خواست مردم تشکیل شده صلح نماید. ما هم طرفدار حضور نیروهای خارجی در کشور نیستیم، ولی اینرا هم نمی خواهیم که یکبار دیگر غلام همسایه ها شویم.

از سوی دیگر قرآن کریم کتاب و رهنمای مسلمانان در امر صلح و خیر بین برادران مؤمن و مسلمان تأکید نموده که به آن باید توجه گردد. حالا که فرصت فراهم شده به امر قرآن کریم صلح در کشور نیاز اساسی است.

رحیم الله صاحب زاده دکابل اوسیدونکی:

زمانظر د ملی وسله وال پوځ د انحلال طرحه چه دطالبانو لخوا مطرح شوی دادی: دیوه هېواد او نظام دپرمختګ لوی عامل اردو ده کله چې اردو ملی امنیت او پولیس نه وی نو ناشونی ده چې امنیت تأمین شی او دخلکو حقوق پکښی خوندیتوب ووینی نو اړینه ده چې دملی وسله وال پوځ د انحلال پرځای دهغی دپیاوړتیا او تجهیز لاری چاری ولټول شی ترڅو دهری ناوړه کړنی بهرنی او کورنی پکښی مخه ونیول کیږی د رامنځ ته کیدو په هکله وایم چې مونږ هغه سوله نه غواړو چه زموږ لاس ته راوړنی پکښی خوندی نه شی موږ سوله دهوساینی له پاره غواړو، دا ځکه چې په سوله کې خیردی هرهغه مؤمن مسلمان چې دبل مؤمن مسلمان ته خیر ورسیږی همدا سوله د مونږ د افغانانو ترمنځ سوله ده. غواړ او دپردیو په لمسون سوله نه شی رامڼځ ته کیدای نو هیله مو داده چې دیوی افغانی سولی په رامنځ ته کیدوکې هڅی وکړو له دولت نه غوښتنه لرو دسولی په خبرو اترو کې دملی وسله وال پوځ د ځواکونو قاطعانه حمایت کړی ځکه چې د افغانستان دبقا او امنیت دخوندیتوب یوازینی شتمنی ملی وسله وال پوځ ګڼل کیږی. سوله باید دټولو افغانانو په ګټه وی نه دپردی پالو په لمسون چې هېواد دیوځل بیا دناخوالو او ګډوډیو په ګرداب کې راګیرشی.

سمیع الله باشنده کابل:

ما از اردوی ملی مان حمایت می کنیم. ما تجربه دهه هفتاد را که نظام اردوی کشور را منحل ساخت نمی خواهیم. دشمنان خاک و کشور ما آرزوی دیرینه شان همین است که افغانستان مطیع و غلام شان باشد.

یکبار به دستور نواز شریف اردوی ما منحل شد. حالا به دستور عمران خان می خواهند به بهانه صلح اردوی ما را از بین ببرند تا کشور ما بی دروازه باشد. در رابطه به صلح باید گفت طالبان اگر خودرا افغان می دانند چرا علاقمند صلح با امریکا و شوروی می باشند معلومدار است که به امربیگانه ها قدرت طلب و چوکی طلب هستند تا چند روزی حکومت کنند. بناءً به عنوان یک شهروند افغانستان از آنان می خواهم اول با برادران دینی خود صلح کنند بعداً تقاضای خروج امریکا ودیگران را نمایند. درغیرآن هیچ افغانی از آنها حمایت نکرده و نخواهد کرد.

فواد حسینی باشنده کابل:

نظرم اینست باید قانون اساسی و حقوق مردم افغانستان خط سرخ در مذاکرات صلح با طالبان باشد. مسأله انحلال اردو را هیچ افغان وطن دوست نمی پذیرد زیرا در ۱۷ سال با مصرف 

میلیارد ها دالر نظام قوی و از هم پاشیده امنیتی کشور دوباره بازسازی شده است.

نمی خواهیم افغانستان بار دیگر به میدان بزکشی و مداخله کشور های منطقه و آزمند مبدل شود که گروه های گوش به فرمانشان در افغانستان حکومت کنند اردو و نظام وجود نداشته باشد.

اگر طالبان به صلح راضی هستند و می خواهند در قلب های مردم حکومت کنند با حفظ دستاوردها، رعایت حقوق بشری و شهروندی مردم افغانستان از تحمیل خواست های استخبارات منطقه و جهان گذشته صلح واقعی را در موجودیت قوت های امنیتی و دفاعی در کشور تأمین کنند و از راه انتخابات فرصت دهند مردم خود انتخاب کننده خوب از بد باشند، زیرا در آتش بس ایام عید فطر مردم با استقبال از طالبان ثابت کردند که می توانند گذشت داشته باشند برای تأمین امن و ثبات در افغانستان برای گروه های که با گذاشتن سلاح آرزوی آنان نیز افغانستان آباد آزاد و مستقل باشد آغوش باز کنند. به امید یک چنین روزی که تاریخ سیاه و تلخ تکرار ناشدنی باشد.

یکتن از منسوبان وزارت امور داخله:

به عنوان یک شهروند طرفدار مذاکرات صلح با مخالفان به شرطی هستیم که تقویت و حفظ اردو و نظام امنیتی از خواست های اساسی شان باشد.

تعهد ما صرف خدمت به خاک و ساختن افغانستان امن و با ثبات است. باید برای فرد فرد کشور منافع ملی و حاکمیت ملی اولویت اساسی باشد. وقتی در کشور ما صلح واقعی و پایدار تأمین شده می تواند که متحد یک دست و یک صدا همه در چارچوب نظام قوی برای آغاز یک زندگی مسالمت آمیز به صلح تن در دهیم خواست های گروهی و سیاسی خود را کنار گذاریم.

علی کریمی باشنده دایکندی:

با هم از اردو و نیروهای امنیتی کشور حمایت می کنیم، زیرا فرزندان همه اقوام در خدمت و تحت لوای افغانستان مصروف دفاع از کشور اند افغانستان زمانی از بدبختی های کنونی خلاص خواهد شد که همه به عنوان مالکان اصلی این خاک منافع ملی را احترام کرده و به اشاره بیگانه ها خانه خود را ویران نسازیم امروز اردوی با خون دل و پول به اصطلاح خیرات نظم و سامان یافته به کدام جرأت می توانیم بگویم منحل شود ما تجربه دودهه قبل را داریم که اردوی، به بسیار بی رحمی و کوتاه نظری منحل شد و آن انحلال جز اوج گرفتن خانه جنگی و مداخله بیرونی پیامدنداشت امروزیک بار دیگر استخبارات منطقه به بهانه مذاکرات صلح با طالبان انحلال اردو را دیکته می کند. باید حکومت و مردم ما بیدار باشند اینبار اردو و پولیس را قربانی صلح نسازند. ما صلحی را می خواهیم که حفظ دستاورد های یک دهه، خط سرخ آن باشد تقویت و حفظ اردو و نیروهای امنیتی و دفاعی آرزوی تمام مردم افغانستان بوده و است.

دگرمن متقاعد غلام حسین باشنده بغلان:

از مذاکرات صلح با طالبان وقتی خوب استقبال کرده می توانیم که باخواست های مردم افغانستان مطابقت داشته باشد یعنی صلح با آبرو و عزت می خواهیم. مشترکاً نظام قوی و نیرومند بسازند. نه اینکه اساس نظام را که اردو و پولیس است منحل سازند.

وقتی طالبان می آیند در تقویت آن تلاش کنند که قویتر و نیرومند تر شود در جهان اردو ها غیر سیاسی اند. وقتی که نظام ها می روند اردو ها در جای شان باقی می مانند نمی دانیم طالبان این رسم را از کجا آموخته اند. که نظام امنیتی و دفاعی باید لغو شود. یک چنین خواست را مردم افغانستان نمی پذیرند و خلیلزاد نیز نباید یک چنین اشتباه تاریخی را تکرار و در مذاکرات صلح معامله نماید.

آدم خان باشنده پلخمری:

ما طرفدار برقراری صلح سرتاسری در کشور هستیم، نه صلحی که قربانی بگیرد. از دولت می خواهیم در مذاکرات صلح شرط عمده اش این باشد که مداخله بیرونی کاملاً قطع گردد و نظام امنیتی سرجایش باقی بماند.

حاجی عبدالله باشنده ده سبز:

همه خواهان صلح پایدار هستیم. طالب اگر افغان است. با دولت مذاکره کند که نماینده مردم افغانستان است. باید اردو باشد. در غیر آن افغاسنتان دیگ بی سرپوش خواهد بود از جامعه جهانی می خواهیم از صلح در افغانستان حمایت کنند.

  پناهگاه هایی که مخالفان را برعلیه خاک و نظام تحریک کند بسته گردد. زیرا در طی ۴۰ سال رهبری جنگ بیشتر در بیرون از مرزهای افغانستان اداره شده است.

اگر طالب خود را افغان می داند. با افغانها صلح و مذاکره کند و باید بیاد داشته باشند که تاریخ در مورد خوبی و بدی هر نظام و گروه قضاوت خود را دارد نباید بدنام تاریخ بود.

حامده صدیقی ویس محمد

ممکن است شما دوست داشته باشید