روزنامه ملی انیس

فعالان سیاسی: طالبان بهانه جویی می کنند

گروه طالبان به ترکیب هیئت مذاکره صلح که از جانب دولت افغانستان مشخص شده است واکنش نشان داده است. طالبان می گویند که این هیئت فرا گیر نیست. ارگ ریاست جمهوری به تاریخ هفتم ماه حمل هیئت مذاکره‌کننده یی را از نام جمهوری اسلامی افغانستان به منظور پیشبرد مذاکرات صلح با گروه طالبان مشخص کرد.

ریاست این هیئت را که ۲۱ عضو دارد معصوم ستانکزی رئیس پیشین امنیت ملی به عهده دارد.

منابع نزدیک به ارگ ریاست جمهوری می گویند، این هیئت که پس از غور و مداقه و مشوره‌های لازم با تمام جناح‌ها و اقشار تاثیرگذار جامعه تعیین شده است وظیفه دارد تا از جمهوری اسلامی افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان نمایندگی کند.

با آن شماری از جریان های سیاسی از ترکیب هیئت انتقاد کرده اند مگر آگاهان سیاسی، از انتقاد تا مخالفت فرق قایل اند و می گویند که منتقدان نظام دیدگاه سلیقه‌یی دارند تا مخالفت با ترکیب هیئت و این در نظام های دموکراتیک یک امر عادی است، این آگاهان می گویند که در ترکیب هیئت منتقدان نظام نیز حضور دارند.

شماری ازمقام های بلندپایه کشورهای خارجی منجمله وزیر خارجه امریکا، سرمنشی ناتو، سازمان ملل متحد از ترکیب هیئت استقبال کرده اند و آن را همه شمول خوانده اند.

با این حال، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان که به تاریخ سوم حوت توافق نامه صلح امریکا با طالبان را امضا کرد گفته است که این هیئت فراگیر است و از همه اقشار نمایندگی می‌کند.

مگر طالبان برآن ایراد گرفته اند.

طالبان به روز شنبه (۹ حمل) گفتند که با هیئت حکومت افغانستان که به ‌گفتۀ آن‌ها از همه جهت‌ها نمایندگی نمی‌کند، گفت‌وگو نخواهند کرد.

ذبیح‌الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان می‌نامد در اعلامیه‌‌یی که در تویترش نشر کرد گفته ‌است که حکومت افغانستان در مذاکرات بین‌الافغانی در کنار سایر جهت‌ها، منحیث یک جهت می‌تواند اشتراک کند.

این گفته های ذبیح الله مجاهد به نوبه خود واکنش برانگیز شده است.

شماری از فعالان سیاسی گفته اند که طالبان بهانه جویی می کنند و در صدد دریافت موقعیت بهتر و گرفتن امتیاز بیشتر اند در حالی آنان باید آماده شوند تا در آینده بخشی از جامعه افغانی باشند و این با بهانه جویی امکان پذیر نیست. رولاند کوبیا نماینده خاص اتحادیه اروپا، به آدرس طالبان حرف صریع تر دارد او می گوید (طالبان که بر هیئت همه شمول دولت افغانستان انتقاد دارند بهتر است یک نظر سوی خود هم کنند). کوبیا از طالبان می پرسد، در هیئت شما نماینده‌های زنان و اقشار مدنی کجاست؟

هیئت شما چی اندازه همه شمول است؟

شما از چند فیصد نفوس افغانستان نمایندگی می‌کنید؟

رونالد کوبیا درادامه با مخاطب قرار دادن طالبان گفته است که در جنگ مانند صلح، شما حریف‌تان را بر نمی‌گزینید.

اگر می‌خواهید در ترکیب تیم مذاکره کنندۀ طرف دیگر حرفی بزنید، خوب است، اما باید بپذیرید که آ‌ن‌ها هم در مورد تیم شما حرفی برای گفتن دارند تا بررسی کنند آیا این کاملاً از جامعۀ شما نمایندگی می‌کند یا خیر. مثلاً، زنان کجا هستند؟

جواب منابع دولتی هم به طالبان واضح است آنان تاکید دارند اگر طالبان ارادۀ برای صلح دارند با هیئت که تازه از سوی حکومت اعلام شده مذاکره کنند. ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان، به یک رسانه آزاد گفته است (این هیئت بعد از رأی‌زنی و مشورۀ گسترده با اقشار بسیار مطرح و تأثیرگذار جامعۀ افغانستان ایجاد شده و مشارکت مردم و همه‌شمول بودن در آن کاملاً در نظر گرفته شده‌است. فهرست اعضای هیئت که از سوی جمهوری اسلامی افغانستان ترتیب شده است نهایی است و در آن دیگر تغییر نمی‌آید).

مردم از طالبان امید دارند که دیگر وقت کشی نکنند روند صلح را به روند ملی مبدل کنند و بگذارند تا افغانان خود به معضل کشور شان رسیدگی کنند تا دیگر مساله صلح و جنگ یک دستآویز برای خارجی ها نباشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید