روزنامه ملی انیس

عملۀ کشتی طیاره بردار «روزولت» گرفتار کرونا شده است

کپتان کشتی طیاره بردار روزولت امریکا که با ۴۰۰۰ خدمه در گوآم پهلو گرفته است، از واشنگتن درخواست کمک کرده و گفته است؛ پس از مثبت شدن آزمایش حدود ۱۰۰کشتی‌ران این کشتی، بیم آن می‌رود که همه‌گیری به سرعت در این کشتی غول‌پیکر نظامی‌گسترده شود.

کپتان برت کروزیر در نامه‌یی به پنتاگون، وزارت دفاع امریکا پیشنهاد داده است که کل کشتی‌رانان و خدمه این کشتی قرنطین شوند و تاکید کرده است: «ما در حال جنگ نیستیم و نیازی نیست که کشتی‌رانان من بمیرند.»

نامه این قومندان اردوی امریکا نخستین بار در نشریه ساتنانسیسکو کرونیکل منتشر شد و سپس سایر رسانه‌های امریکا صحت آن را تأیید کردند.

این نشریه امریکایی گزارش کرده است که نتایج تست کرونای دست کم ۱۰۰ تن از کشتی‌رانان کشتی طیاره بردار تئودور روزولت مثبت است.

کپتان کروزیر در نامه خود به پنتاگون نوشته است؛ همه‌گیری در این کشتی جنگی قابل اداره نیست و هم اکنون با شتاب در حال گسترش است.

به گفته او مشخصات فزیکی عرشه و فضای داخلی این کشتی و شرایط ویژه فعالیت‌های روزانه کشتی‌رانان که در حال انجام وظایف نظامی روزانه استند اجازه فاصله گذاری فزیکی میان آنان را نمی‌دهد و به همین علت شکستن حلقه انتقال بین فردی ویروس کرونا را «بسیار بسیار مشکل» کرده است.

کپتان کروزیر نوشته است پیاده کردن اکثر کشتی رانان این کشتی هسته‌‌یی و قرنطین کردن آنان دست کم برای دو هفته در یک منطقه مشخص، احتمالا «راه حل فوق العاده‌‌یی» برای مهار شیوع کرونا در میان ۴۰۰۰ کشتی‌ران و خدمه کشتی روزولت خواهد بود.

در واکنش به این گزارش یک سخنگوی نیروهای بحری امریکا به رویترز گفته است: «همه اقدامات ضروری برای اطمینان از صحت و سلامت خدمه کشتی تئودور روزولت فوراً در حال انجام است».

کشتی طیاره بردار روزولت هم اکنون در سواحل گوآم در بحیره فلیپین واقع در آب‌های جنوب جاپان و کوریای جنوبی مستقر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید