روزنامه ملی انیس

علمای دینی کشورهای اسلامی: جنگ و برادرکشی در کشوراسلامی افغانستان حرام و ریختاندن خون برادر مسلمان گناه بزرگ و نابخشودنی می باشد

شرکت کنندگان نشست های بین المللی علمای مسلمین جهان پیرامون صلح و ثبات در افغانستان طی مباحثات دینی صلح جویانه خود که در کشور اندونیزیا و عربستان سعودی تدویر یافته بود با صدور فیصله نامه های جداگانه و همه جانبه در مطابق به شریعت اسلامی و رعایت اصول قرآنی تداوم جنگ در کشور اسلامی افغانستان را حرام و ریختاندن خون برادر مسلمان را گناه بزرگ دانستند.

محتوای اعلامیه های صادره نشست های علمای دینی جهان در عربستان سعودی و اندونیزیا حاوی نکاتی می باشد که در رابطه به کشور اسلامی افغانستان تأکید مبنی بر اینکه افغانستان کشور اسلامی و مردم آن مسلمان و آرزومند صلح و ثبات و امنیت هستند. ولی آنچه که در این کشور خلاف موازین و مقررات اسلامی و قرآنی جریان دارد و در طول چهاردهه زندگی مردم این سرزمین را به مخاطره انداخته است، کشتار مردم بیگناه است که این موضوع یعنی جنگ و کشتار افراد بیگناه حرام و اصلاً با مبادی و موازین دین مبین اسلام در تضاد بوده اصل وحدت و همبستگی و حفظ یکپارچگی جامعه اسلامی را نقص می کند می باشد.

در نشست های علمای دینی کشورهای اسلامی چه در عربستان سعودی و چه در اندونیزیا در مطابقت به آنچه که اصول دین حکم می کند اشتراک کننده گان از کشورهای اسلامی تقاضا نمودند تا با استفاده از توانایی های بشری و علمی خود، به خاطر برقراری و تأمین صلح و ثبات در افغانستان تلاش کنند و راهکارهایی که تأمین کننده صلح است بکار گیرند، تا مردم این کشور به یک زندگی آرام و آبرومندانه دست یابند و در راه سازندگی و توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور شان مطابق فرامین الله(ج) و پیامبر بزرگش در پرتو صلح و آرامش گام بردارند، تا از قتل و آدم کشی و تداوم جنگ که از نظر اسلام در کشور اسلامی حرام گفته شده جلوگیری گردد. چرا که برطبق نصوص قرآن و سنت نبوی، دین اسلام دین صلح و رحمت است و مؤمنان با یکدیگر برادر و مهربان اند، ریختن خون و خوردن مال و هتک حرمت مسلمانان حرام است.

در نشست های علمای دینی در عربستان سعودی و اندونیزیا اشتراک کنندگان اظهار کردند که ما تأکید می کنیم که الله تعالی حمله انتحاری که بیگناهان را هدف قرار می دهد، و جنگ در میان مسلمانان را حرام قرار داده است. این مسایل خلاف تمام موازین و مقررات اسلام است. بنابر همین مسایل و مصداق آیات قرآنی جنگ در افغانستان حرام دانسته شده و اظهار گردیده که به پیروی و فرمان برداری از دستورات الله(ج) گروه های مسلح مخالف دولت اسلامی افغانستان را به توقف جنگ و پذیرفتن صلح و ثبات دعوت نمودند، حکومت افغانستان نیز با درنظرداشت فتوای شرعی علمای دینی کشورهای اسلامی، گروه طالبان را به قبولی آغاز مذاکره مستقیم برای دستیابی به صلح فراه خواندند، اما تا اکنون پاسخ این ندای برحق و از خودگذری دولت اسلامی افغانستان که رضایت طالبان را با خود داشته باشد از طریق طالبان اعلام نگردیده است.

باید گفت که علمای دینی کشور های اسلامی در نشست های یادشده که هرکدام در کشور خود از تجارب خوبی در پرتو و ارشادات دینی برخوردار بودند، تأکید کردند که بهترین شیوه و راه پایان بخشیدن به جنگ و آغاز مذاکره میان حکومت افغانستان و گروه طالبان همانا گفتمان ملی است و می شود با این شیوه قضیه و معضل افغانستان را از راه تفاهم و گفتگوهای مستقیم حل کرد.

بنابر آن علمای دینی در این نشست ها به اتفاق کامل اعلان گردند که باید طالبان از خشونت و جنگ ستیزی دست بردارند و تداوم جنگ های ویرانگر را که سبب و عوامل کشته شدن مسلمانان به ناحق می گردد کنار بگذارند و با حرام دانستن کشتن برادر مسلمان و تحریم دانستن جنگ در این کشور جنگ زده، با تفاهم کامل برای نشستن به پای میز مذاکره حاضر شوند و صلح و ثبات را برای مردم کشور خود ارمغان کنند. ولی متأسفانه که گروه طالبان در برابر چنین اهداف نیک زمامداران حکومت وحدت ملی و دیدگاه علمای دینی، با پشت پا زدن به فتوای علمای اسلامی و احکام شریعت، دعوت زمامداران افغانستان را اهمیت ندادند، تقاضا و دعوت علمای دینی کشورهای اسلامی را مانند سایر نشست های سه جانبه و چهارجانبه که قبلاً در پاکستان و افغانستان تدویر یافته بود پاسخ منفی دادند و بازهم با بهانه های مختلف اظهار می دارند که گویا علمای اشتراک کننده در این نشست ها اکثریت شان طرفداران امریکا و کشورهایی اند که کمتر به تقاضای طالبان پاسخ می دهند.

لهذا آنان بار دیگر از حاضر شدن به پروسه صلح و مذاکره سرباز زدند. این بی اعتنایی طالبان در حالی پروسه صلح و مذاکره را به کندی مواجه ساخت که نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا زلمی خلیل زاد از طریق امریکا برای تسریع بخشیدن پروسه صلح گماشته شد تا با مذاکره و ملاقات با کشورهای ذیدخل در قضایای صلح افغانستان، شرایط مذاکره مستقیم طالبان را حکومت افغانستان مساعد سازد و پروسه صلح و آرامی را در افغانستان پیاده نماید. برای همین منظور دور چهارم ملاقات های نماینده وزارت خارجه امریکا در همین هفته اخیر با کشورهای مورد علاقه آغاز یافت.

قابل تذکار است که در همین راستای تأمین صلح و مساعد نمودن زمینه مذاکره طالبان با حکومت افغانستان محمد عمر داوودزی نماینده خاص محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در امور صلح، نیز  سفر چهار روزه را برای ملاقات با وزیر خارجه پاکستان انجام داد که وزیر خارجه آن کشور از آمادگی اش در این رابطه اظهار آمادگی نمود، اما از نظر کارشناسان این تعهدات زمامداران پاکستان نسبت سیاست های دو بعدی مسئولان حکومتی آن کشور از اعتماد و اعتبار خاص برخوردار بوده نمی تواند.

نوری هروی

ممکن است شما دوست داشته باشید