روزنامه ملی انیس

علاج واقعه پیش از وقوع

پس از گسترش ویروس کرونا در افغانستان ، شماری از سازمان‌های بین المللی و کشورها به افغانستان تعهد مساعدت مالی و فراهم آوری امکانات و تجهیزات طبی و مواد خوراکی را کرده اند.افغانستان مانند دیگر کشورهای فقیر جهان برای مقابله با ویروس کرونا به پول، وسایل و امکانات طبی و سایر منابع نیاز دارد.
بانک جهانی به تاریخ ۱۲ اپریل از مساعدت ۱۰۴ میلیون دالری به افغانستان برای مبارزه با بیماری کووید۱۹ خبر داد که از آن جمله ۲۰ میلیون دالر آن روز دو شنبه ۲۰ اپریل به حکومت افغانستان تسلیم داده شد.
بانک انکشاف آسیایی نیز مساعدت ۴۰ میلیون دالری را برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا برای افغانستان تعهد کرده است.
ایالات متحدۀ امریکا مساعدت ۱۸ میلیون دالر و اتحادیه اروپا نیز کمک ۱۱۷میلیون یورو را برای مقابله با ویروس کرونا به افغانستان وعده سپرده اند.
چین که همه‌گیری کنونی ویروس کرونا از آن منشا گرفته است، فراهم آوری برخی وسایل و تجهیزات طبی را به افغانستان وعده کرده است که نخستین محمولۀ آن پنجشنبه ۱۴ حمل به افغانستان تحویل داده شد.
صندوق بین المللی پول ۵۰۰ میلیون دالر را برای مبارزه با ویروس کرونا به ۲۵ کشور با اقتصاد ضعیف تخصیص داد که افغانستان نیز شامل آن است، اما تا حال در مورد حجم این مساعدت به افغانستان و نیز زمان فراهم آوری آن معلومات داده نشده است.
کمک‌های خارجی برای مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان، هرچند بخش عمدۀ آن تا کنون فراهم نشده است، با نگرانی‌هایی از ناحیۀ فساد و عدم شفافیت در نحوۀ مصرف آن توام بوده است، اما دولت افغانستان گفته است که بخش زیاد کمک‌های خارجی برای مقابله با گسترش ویروس کرونا در افغانستان توسط نهادهای خارجی و سازمان‌های امدادرسان غیردولتی به مصرف می‎رسد.
فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامهٔ افغانستان به تاریخ ۱۹ اپریل به خبرنگاران گفت که بانک جهانی، بانک انکشاف آسیایی و اتحادیه اروپا کمک های خود را به دولت افغانستان تحویل نداده بلکه آن را از طریق موسسات خیریه بین المللی مصرف مى کنند.
وی بر شفافیت مصرف پول از طریق حکومت افغانستان تاکید کرد، اما گفت که تنها ۱۵ میلیون دالر که حکومت افغانستان برای مبارزه با ویروس کرونا تخصیص داده است، در دسترس وزارت صحت عامه قرار گرفته است.
پس از اعلام کمک ۱۸ میلیون دالری ایالات متحده به افغانستان ، امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری در یک پیام تویتری خطاب به وزارت خارجۀ امریکا ضمن قدردانی از مساعدت امریکا ابراز امیدواری کرد تا این پول از طریق سازمان‌های غیردولتی مصرف نشود چون به گفتۀ وی ۶۰ درصد آن برای مصارف اداری هزینه خواهد شد
هرچند نهادهای بین‌المللی و کشورهای کمک کننده نیز بر مصرف شفاف کمک‌ها برای مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان تاکید دارند، اما توبی لانزر ، معاون نمایندۀ ویژۀ ملل متحد در امور افغانستان به صدای امریکا گفت که باید این کمک‌ها «عادلانه و شفاف» به مصرف برسد. او گفت: «افغانستان خطرناکترین فاجعه را می‌گذراند. در چنین شرایط، بر افغان‌ها است که نه تنها درباره خود، بلکه همه هموطنان شان فکر کنند.»
علاوه بر کمک‌های مالی و طبی، برخی از کشورها در زمینۀ مبارزه با ویروس کرونا، مساعدت‌های غذایی را به افغانستان فراهم کرده‌اند.
در اوایل ماه جاری ازبکستان ۳۰۰ تن آرد ، ۱۵۰ تن برنج ، ۵۰ تن شکر ، ۵۰ تن روغن و ۵۰ تن صابون به افغانستان اهدا کرد.
هند تعهد کرده است که ۷۵ هزارتن گندم را به افغانستان فراهم می‌کند . عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان مقیم ایران روز چهار شنبه ۱۵ اپریل در صحبت با صدای امریکا از مواصلت نخستین محمولۀ این مساعدت غذایی که شامل ۵۰۰۰ تن گندم می‌باشد، خبر داد.
علاوه بر این ، هند مساعدت دوایی نیز کرده است که شامل ۵۰۰۰ قرص هایدوکسی کلوروکین و ۱۰۰ هزار قرص پرستامول است. گفته می‌شود این ادویه به مبتلایان کووید۱۹ داده می‌شود.
امارات متحده عربی نیز تعهد کرده است که ۵۰ هزار کیت تشخیص ویروس کرونا را که سه میلیون دالر ارزش دارد، به افغانستان مساعدت می‌کند که نصف این بسته‌های تشخیصی در اوایل ماه اپریل به افغانستان انتقال داده شد.
کشورهای کمک کننده در حالی تعهد به کمک می کنند که ویروس کرونا در افغانستان به سرعت در حال گسترش است، منسوبان پولیس و کارمندان شاروالی‌ها که همواره سرگرم کار در بیرون اند، از نبود لوازم ابتدایی بهداشتی مانند ماسک و دستکش شکایت دارند.
حتا والیان هرات و قندهار که پس از کابل، به ترتیب دومین و سومین ولایات متاثر از ویروس کرونا در افغانستان اند، چندین بار از نبود امکانات و تجهیزات کافی برای مقابله با ویروس کرونا و درمان مبتلایان کووید۱۹ شکایت کرده اند.
در پاسخ به این شکایات، وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه به صدای امریکا گفت: «به دلیل برخی مشکلات، انتقال بسته های آزمایشی برای برخی ولایات به تعویق افتاده است. این روند در اسرع وقت آغاز می شود.»
بنابراین مردم افغانستان انتظار دارند تاکشورهای کمک کننده در راستای مبارزه با ویروس کرونا، جدیت به خرج داده واین کمک ها را به دسترس دولت افغانستان قرار دهند، زیرا دولت افغانستان یک آدرس مشخص، پاسخگو و قابل اطمینان است، چنان که مردم افغانستان تجربه دارند در ۱۹ سال پسین بیشترین کمک ها به دسترس نهادهای غیر دولتی قرار گرفت که تا به امروز، سند مصرف آن به طور شفاف به دسترس مردم و حکومت افغانستان قرار نگرفته است.
بناءً پیش از اینکه فاجعه انسانی در کشور فقیری مانند افغانستان که از هر لحاظ آسیب پذیر است، رخ دهد کشورهای کمک کننده بایست کمک های خود را تسریع و برمرجع واحد و پاسخگو تسلیم دهند تا اینکه از گسترش و همه گیر شدن این ویروس کشنده در سراسر افغانستان جلوگیری گردد و نه اینکه مانند ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراب در کشور ما تکرار نگردد.

تتبع: احمد نوید

ممکن است شما دوست داشته باشید