روزنامه ملی انیس

عزیز رفیعی: منطق سیاسی ایجاب می‌کند اختلافات سیاسی از مجرای تفاهم، گفتگو و مذاکره حل گردد

دامنه‌دار شدن اختلافات سیاسی میان رهبران، مردم و نهادهای مدنی را نگران ساخته است و با گذشت هر روز تأثیرات سوء این اختلافات بار سنگین خود را بر دوش مردم می‌گذارد. برای بیرون رفت از معضل کنونی خبرنگار روزنامه ملی انیس گفتگویی را با صاحب نظران انجام داده است که باهم می‌خوانیم:

عزیز رفیعی رئیس اجرایی جامعه مدنی افغانستان در مورد ختم هرچه زودتر اختلافات میان رهبران سیاسی که در پی انتخابات جنجالی ۱۳۹۸ به وجود آمده است چنین پیشنهاد می‌کند:
میکانیزم و راه حل اختلافات و بحران پسا انتخاباتی نزد محمداشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله است. اگر هر دو طرف اراده و عزم قاطع برای حل منازعه و ختم بحران در کشور داشته باشند می‌توانند منازعه را حل نمایند.
چون کار خارق‌العاده و نا ممکن نیست. بحث دیگر این است که هردو جانب شرایط و مشکلات موجود را دقیقاً درک می‌کنند به نظر من می‌توانند به راه حل سیاسی دست یابند.
در صورتی که منازعه ختم نشود، تشویش‌های روانی و اجتماعی قبل و بعد کرونا افغانستان را به یک بحران تازه مواجه خواهد ساخت که از کنترول تمام طرف خارج خواهد بود.
عزیز رفیعی با ابراز خوشبینی بر نزدیک شدن به توافق روی اصول میان دو طرف افزود: باور من این است هردو طرف با درک وضعیت تلاش به حل اختلافات موجود دارند این تفاهم را باید با استدلال و منطق قوی‌تر دنبال کنند و به کرسی بنشانند. کشور و مردم را از وضعیت بحرانی نجات داده و با برنامه‌های قوی امور کشور را رهبری و اداره نمایند.
خوشبینی دیگر من این است افغانستان از مرحله حکومت‌های یکه تاز و خود کامه عبور نموده و شامل دور جدیدی از حیات سیاسی خود شده است، به این لحاظ منطق سیاسی ایجاب می‌کند اختلافات سیاسی از مجرای تفاهم، گفتگو و مذاکره حل گردد. طرف‌ها انعطاف پذیری از خویش نشان داده کشور را از وضعیت موجود بیرون سازند.
سید عبدالله هاشمی رئیس مجمع ملی جوانان افغانستان نیز در رابطه چنین دیدگاه دارد:
افغانستان امروز در شرایطی قرار دارد که بحران کرونا و بحران سیاسی و ادامه جنگ وضعیت را پیچیده‌تر ساخته است؛ زیرا در چنین وضعیتی نیازهای اساسی و اولویت عمده ختم جنگ و برقراری صلح و حل اختلافات موجود میان رهبران سیاسی کشور است.
بناءً هر قدر برای حل اختلافات تلاش بیشتر صورت گیرد و راه حل سیاسی معقول جستجو گردد طرف‌های دخیل در قضیه می‌توانند حکومت قوی و همه شمول را شکل بدهند.
هاشمی افزود: بدون شک هرگونه اختلاف و تشدد روحیه عمومی را صدمه زده نقش و جایگاه حکومت را تضعیف می‌کند. پس لازم است که به خاطر مردم افغانستان و حفظ دستارودهای ۱۸ سال اخیر از منافع شخصی و گروهی بگذریم و منافع ملی را احترام نماییم تا به راه حل معقول سیاسی که مورد قبول همه مردم افغانستان باشد برسیم.
رئیس مجمع ملی جوانان افغانستان گفت:
خواست جوانان ایجاد نظام قوی مبتنی به اراده مردم افغانستان، تأمین صلح دوامدار و ختم جنگ در کشور است. خوشبینی‌ها در هفته پیش‌رو بیشتر شده است که رئیس جمهور غنی و داکتر عبدالله عبدالله به حل بحران سیاسی در کشور دست یابند.
حامده صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید