روزنامه ملی انیس

عبدالله عبدالله از کمیسیون انتخابات خواست که با سرعت برنامۀ کاری خود را در زمینۀ تدویر انتخابات ارائه کند

جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان، دیروز تحت ریاست داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی برگزار شد.

رئیس اجرائیه در سخنان مقدماتی‌اش، ضمن تبریکی ماه مبارک رمضان، گفت که توقع ما در این ماه مبارک این بود که
آتش بس صورت گیرد؛ اما طالبان موافقت نکردند.

داکتر عبدالله عبدالله، از تلاش‌های نیروهای امنیتی تقدیر کرد و گفت که آن‌ها مسوولیت‌های خود را در راستای دفاع از مردم و کشور انجام دادند و بسیاری از حملات تروریستی را خنثی کردند.

رئیس اجرائیه گفت که روز گذشته یک جنرال برجستۀ امنیت ملی در بغلان به شهادت رسید. شهادت جنرال عبدالغفور را به خانواده و به ویژه فرزندش آقای لطیف محمود، ژورنالیست شناخته شده تسلیت عرض می‌کنیم.

داکتر عبدالله عبدالله در بخشی از صحبت‌هایش گفت که هنوز هم در راستای برقراری صلح قدم‌های اساسی برداشته نشده است. دلیل عدم پیشرفت، اصرار طالبان بر ادامۀ جنگ و برخوردهای لجوجانۀ شان می‌باشد.

رئیس اجرائیه تعهد حکومت را به برگزاری انتخابات به‌موقع تکرار کرد و گفت که توقع مردم برگزاری انتخابات شفاف است و انتخابات شفاف روی ثبات، حکومت‌داری، حاکمیت قانون و بازشدن فضا کمک می‌کند.

داکتر عبدالله عبدالله از کمیسیون انتخابات خواست که با سرعت برنامۀ کاری خود را در زمینۀ تدویر انتخابات ارائه کند و همچنان نهادهای دولتی، مسوولیت‌های‌شان را در بخش برگزاری انتخابات انجام دهند. رئیس اجرائیه با اشاره به پیشنهادهای برخی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری گفت که تشویش‌هایی نزد کاندیدان وجود دارد که یک بخش آن با اجراآتی که صورت گرفته قابل حل است. بخش دوم استفاده از امکانات دولتی است. تعهد من این است که با هر نوع طرحی که جلو استفاده از امکانات دولتی را محدود بسازد و مانع شود، موافقه خواهم کرد، البته با درنظرداشت این‌که اجراآت حکومت و حکومت‌داری متوقف نشود.

در ادامه، مسوولان امنیتی دربارۀ اوضاع امنیتی کشور گزارش دادند. وزارت دفاع گفت که طی هفتۀ گذشته در عملیات نیروهای امنیتی و حمایت قاطع، ۳۵۸ تن از نیروهای طالبان کشته و ۱۵۱ زخمی شده‌اند.

وزارت داخله نیز گفت که نیروهای امنیتی در هفتۀ گذشته ۳۵ عملیات مشترک انجام داده‌اند که در نتیجۀ آن تلفات سنگین به گروه‌های تروریستی وارد شده است.

رئیس اجرائیه کشور در بارۀ رسیده‌گی به وضعیت برخی ولایات و همچنان بازداشت عاملان ترور یکی از خبرنگاران در کابل به مسوولان امنیی هدایت داد. سپس، انجنیر محمد خان، معاون اول ریاست اجرائیه، نتایج اجراآت دربارۀ درخواست‌های هند برای کمک ۱۰۰۰ بس به افغانستان را به جلسه ارائه کرد.

معاون ریاست اجرائیه گفت که هند پس از آموزش راننده‌ها، ایجاد ورکشاب، تهیۀ زمین و بالابردن ظرفیت تخنیکی ادارۀ ملی بس، آمادۀ تسلیم‌دهی بس‌ها به افغانستان می‌باشد.

طبق دستور کار جلسه، وزارت احیا و انکشاف دهات، آجرآات ربع سوم و چهارم سال مالی ۱۳۹۷ میثاق شهروندی را به جلسه ارائه کرد.

وزارت احیا و انکشاف دهات می‌گوید: برنامۀ میثاق شهروندی که از دوسال بدین‌سو به منظور تقویت حکومت‌داری محلی، کاهش فقر و بهبود روابط دولت و ملت راه‌اندازی شده است، موفقانه به پیش می‌رود.

طبق گزارش، برنامۀ میثاق شهروندی به ده سال دیزاین شده و در سه مرحله اجرایی خواهد شد. در مرحلۀ نخست، ۱۳ هزار شورا در ۱۲۳ ولسوالی در مرحلۀ نخست این پروژه تحت پوشش قرار گرفته است.

ادارۀ ارگان های محلی نیز گفت که سال گذشته از بودجه اختصاصی، ۹۲ درصد آن به مصرف رسیده و روی افزایش عواید شهرداری‌ها موثر تمام شده است. با راه‌اندازی این پروژه، همه ساله پنج هزار شغل در شهرها ایجاد می‌شود. رئیس اجرائیه پس از شنیدن گزارش با تأکید بر اجرای همه‌شمول‌ برنامه و این‌که نباید گوشه‌یی از مردم احساس محرومیت کنند، گفت که برنامۀ میثاق شهروندی تأثیر درازمدت دارد.

طبق آجندا، وزارت کار و امور اجتماعی، در روشنی کنفرانس ملی کار منعقد ثور سال گذشته، دربارۀ ایجاد شغل‌های مستقیم و غیرمستقیم توسط اداره‌های دولتی طی سال ۱۳۹۷ گزارش داد. کنفرانس ملی کار سال گذشته به منظور کاهش بیکاری و اشتغال‌زایی اقداماتی را روی دست گرفت که به گفتۀ وزارت کار و امور اجتماعی، در زمینۀ کاریابی و فرصت‌های شغلی موثر واقع شده است.

در بخش دیگر، وزارت کار و امور اجتماعی، طرح ایجاد صندوق اعانه برای کودکان و نوجوانان را به جلسه مطرح کرد. صندوق اعانۀ اطفال، به هدف جذب کمک‌ها، پرداخت معاش ماهوار به کودکان نیازمند، معلول و آسیب‌پذیر، بهبود و سرعت عرضۀ خدمات، هماهنگی و انسجام اداره‌های ذیربط برای رسیده‌گی به وضعیت کودکان و حفاظت و حمایت از آنان روی دست گرفته شده است.

بر بنیاد گزارش، ۳٫۱ میلیون کودک، در معرض خطر و تهدیدهای اجتماعی قرار دارند و نیازمند حمایت‌های فوری می‌باشند.

شورای وزیران طرح وزارت کار و امور اجتماعی را در پرنسیب مورد تأیید قرار داد و خواستار بررسی همه جانبۀ آن از جانب وزارت عدلیه گردید.

سپس، وزارت ترانسپورت دربارۀ حفظ و مراقبت سرک‌ها در سال ۱۳۹۷ گزارش داد.

بر بنیاد گزارش، بی‌کیفیت بودن مواد ساختمانی، نواقص در دیزاین فرش سرک، نواقص در اجرای پروژه‌ها، اضافه‌بارکردن موترها، مشکلات اقلیمی و امنیتی، از عوامل اصلی تخریب جاده‌ها می‌باشد.

رئیس اجرائیه به منظور حفاظت از جاده‌ها، بر هماهنگی و کار مشترک سکتور ترانسپورت و وزارت امور داخله تأکید کرد و گفت که باید طرحی تدوین شود که بر بنیاد آن از تخریب جاده‌ها جلوگیری صورت گیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید