روزنامه ملی انیس

عبدالقادر فقیر زاده: امید میرود نشست سوم پروسه کابل شرایط بهتر برقراری صلح و وضعیت بعد از صلح افغانستان را فراهم سازد

قرار است حکومت افغانستان سومین دور نشت پروسه کابل را با حضور نمانیدگان بیشتر از سی کشور و سازمان های بین المللی در پایتخت افغانستان برگزار کند، محور اصلی این نشست در مورد صلح خواهد بود، هدف حکومت جمهوری اسلامی افغانستان از برگزاری این پروسه، تشدید و تسریع تلاشها برای افغانیزه کردن روند امنیت و صلح در کشور و جلب همکاریهای منطقوی و جهانی برای حمایت از آن می باشد.

نشست دوم پروسه کابل سال قبل برگزار گردید که در آن نشست رئیس جمهور محمد اشرف غنی بسته پیشنهادی صلح را برای طالبان پیشنهاد کرد که در آن از طالبان به یک گفتگوی بدون قید و شرط در هر کجای دنیا که خواسته باشند دعوت گردید و رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد که آنها را منحیث یک حزب سیاسی می پذیرد اگر به گفتگوی رودر رو با حکومت افغانستان بنشینند، که از سوی طالبان به این بسته پیشنهادی پاسخ رد داده شد و در مقابل گروه طالبان ایالات متحده امریکا را به گفتگو دعوت کرد؛ اما پروسه دوم کابل خود حامل نتایج و پیامهایی بود، اینکه دولت افغانستان در اوج تهدید ها و خشنوت ها می تواند مهمترین برنامه های بین المللی را مدیریت کند. در کنار اینکه تمام نمایندگان اشتراک کننده خشونت را در اشکال مختلف آن نکوهش و محکوم کردند. آنان همچنان از گفتگوهای صلح به محوریت افغانستان حمایت کردند. اما نشست سوم پروسه کابل زمانی برگزار می شود که پنجمین دور مذاکرات گروه طالبان با نماینده خاص وزارت امور خارجه امریکا در دوحه پایتخت قطر جریان دارد و طالبان تا هنوز حاضر نشدند تا با حکومت افغانستان رودرو به مذاکرده بنشینند. در مورد اینکه نشست سوم پروسه کابل چه اندازه تأثیراتی را بالای روند گفتگوهای صلح خواهد داشت خبرنگار روزنامه ملی انیس با کارشناسان روابط بین الملل مصاحبه یی انجام داده که نشر می گردد.

سید صبور مهدی کارشناس روابط بین المللنشستی قرار است برگزار گردد بیش از بیست کشور و سازمان های بین المللی دعوت خواهند شد و روی صلح وامنیت در افغانستان بحث صورت میگیرد.این پروسه از آن جهت حایز اهمیت است که کشور های جهان در یک اجماع بزرگ تحت رهبری حکومت افغانستان گرد هم میایند و برای صلح افغانستان رایزنی می نمایند؛ اما هجده سال برنامه های نفس گیر و قربانی های بی ثمر پروسه صلح کمیسیون صلح و آشتی،  نشست های چهارجانبه قدرت های بزرگ همچون امریکا، چین به شمول کشورهای افغانستان و پاکستان سوال بر انگیز است.مهمترین دغدغه من که قبلاً هم با یکی از رسانه های ملی ابراز نظر نموده ام این است که نباید حق من و حق هیچ شهروندی بنام افغان به معامله گرفته شود مذاکرات صلح باید شفاف بدون مداخله کشور سومی صورت گیرد، حقوق زنان حفظ شود و نیروهای مسلح به عنوان مدافعان این سرزمین  شناخته شوند.

مشکلات اصلی فرا راه صلح افغانستان نبود میکانیزم مؤثر در جهت جلب و جذب مخالفین مسلح و ادغام مجدد آنها است. با آنهم برگزاری این نشست بین المللی را به فال نیک می گیریم و آرزومندیم تا یک راهکار جامع که همه طرف های منازعه، خویش را در آن بیابند طرح و ترتیب گردد و جهان ناظر و تأمین کننده منافع طرفها باشد.

عبدالقادر فقیر زاده کارشناس مسایل امور سیاسی:

صلح خواست و آرزوی دیرینه مردم افغانستان است وهمه خواستار برقراری یک صلح سرتاسری در کشور
می باشند؛ اما ظاهراً چنین معلوم میشود که این خواست مردم افغانستان به یک امیال تبدیل شده باشد، زیرا بسیاری از تلاش ها و برنامه ها برای صلح افغانستان نتیجه بخش نبوده است
.

بدون شک که جنگ افغانستان بیشتر از ابعاد داخلی، جنگ تضاد منافع  کشورهای منطقه و فرامنطقه است، و صلح افغانستان همچنان بدون
اجماع منطقه
یی و   تفاهم این کشور ها ناممکن است.

نشست پروسه کابل که قرار است در آینده های نزدیک برگزار شود، و از سویی هم گفتگو های صلح که میان طالبان و زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا در قطر جریان دارد
یک فرصت مناسب بر دولت افغانستان است تا بتوانداز این طریق بر کشورهای دخیل در قضایای افغانستان
باالخصوص پروسه جاری صلح یک اجماع منطقه یی را ایجاد کند. در این جای شکی نیست که  فشار و ترغیب کشورهای حامی طالبان بر این  گروه میتواند نقش بسیار بزرگی را در مذاکرات بین الافغانی، درکل در تسهیل این پروسه بازی کند.

امید واریم این نشست همچنان شرایط بهتر کمک های جامعه جهانی برای برقراری و تسهیل پروسه صلح  وضعیت بعد از صلح افغانستان را فراهم سازد.      

عبدالسمیع ضربی

ممکن است شما دوست داشته باشید