روزنامه ملی انیس

طالبان برای موفقیت در عملیات الفتح به تروریستان خارجی رجوع کرده اند

در حالی که طالبان جنگ ویا به تعبیر خود شان ٬جهاد در افغانستان را مرتبط به خروج نیروهای خارجی از کشور میدانند، خود به جذب تروریستان خارجی مصروف اند تا از عملیات الفتح شان نتیجه بگیرند. طالبان بعد ازآن که مذاکرات شان با امریکا به بن بست رسید در فکر جمع آوری یاران قدیم خود اند که در گروه تروریستی بین المللی فعالیت دارند

شبکه خبررسانی یورو آسیا گفته است (گروه‌های تروریستی کشورهای آسیای میانه برای انجام عملیات‌های موسوم به الفتح طالبان، به این گروه در افغانستان پیوسته‌اند.)

این شبکه خبری به به نقل قول از منابع آگاه نگاشته است ( با بن بست در روند مذاکرات میان آمریکا و طالبان، گروه‌های تروریستی نظیر کتیبه امام البخاری ، اتحادیه جهادی  و حزب ترکستان  از جمله گروه های تروریستی‌ در ازبکستان اند که با گروه طالبان یکجا شده اند تا این گروه را در انجام عملیات‌ الفتح کمک کنند. )

این گروه ها به طور منظم تصاویر و فلم های کوتاه از فعالیت های شان در افغانستان که در کنار طالبان انجام شده است در شبکه های اجتماعی نشر کرده اند و همکاری خود با طالبان را همگانی کرده اند.

در همین حال امام علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان در کنفرانس همکاری بین المللی و منطقه یی مبارزه با تروریزم در شهر دوشنبه گفته است (اقدامات گروه‌های رادیکال و افراطی تهدید جدی برای کشورهای آسیای مرکزی است و گروه‌های تروریستی همچون داعش در تلاش هستند تا تسلط خود را بر منطقه آسیای مرکزی با هر وسیله و ابزاری افزایش دهند و حامیان خود را از طریق شعار مبارزه برای عدالت اجتماعی گرد‌آوردند.)

رئیس جمهور تاجکستان با اشاره به رویکردهای دوگانه برخی کشورها در برابر تروریزم تاکید کرده است که تروریستان‌را نمی‌توان به اصلاح طلب و‌رادیکال و خوب و بد تقسیم کرد.

مردم مطرح می کنند که در اصل قضیه افغانستان ناشی از تقابل و کشیدگی های کشورهای دیگر است که طالبان در این جنگ نیابتی افزار ووسیله برای دوام این جنگ اند.

این گروه جنگ خود را در افغانستان با حضور نیروهای خارجی مرتبط می داند و تاکید دارد که جنگ آنها علیه عساکر خارجی در افغانستان است  مگر خود برای ادامه برنامه های شان و جنگ شان از گروه تروریستی  بین المللی استفاده می کنند.

در حالی که نزد افغانان اجنبی، اجنبی است اگر امریکایی، روسی، پاکستانی است یا شهروند کشورهای آسیای میانه.

طالبان در جنگ جاری شان هیچ راهکار و برنامه ندارند راهکار و برنامه آنان تضعیف حکومت و جنگ روانی علیه ملت است.

 آنان ابزاری برای مقاصد منطقه یی شماری معینی از کشور ها اند و برای حکومت کردن خلق نشده اند،  روی همین دلیل است که در هر برنامه سیاسی مشکل تراشی می‌کنند و آن را سبوتاژ می‌کنند.

در واقعیت هدف طالبان و همکاران آنان در کشورها و دولت های دیگر٬تغییر ساختار کشورهای منطقه است تا این دولت ها ضعیف شوند و در نهایت زمینه برای گروه های هراس افگن در جوامع دیگر مساعد شود.

به باور آگاهان سیاسی٬ پیوستن‌گروه های تروریستی و‎افراط گرا با طالبان، نشان می‌دهد که آنان اهداف والاتر از افغانستان دارند در حالی که پاکستان در معرفی طالبان به روس ها تاکید بر این داشته است که فعالیت این گروه٬ تنها در محدوده جغرافیای افغانستان خلاصه می شود مگر حالا طالبان با گروه های تروریستی در آسیای میانه تامین رابطه می کنند و نشان می  دهد که  طالبان در فکر ترویج اندیشه های خود به کشور های دیگر اند.

همچنان این مسئله را وضاحت می بخشند که  شماری ازسازمان های استخباراتی و کشور های منطقه و فرا منطقه تلاش می کنند تا گروه های تروریستی را دو باره منسجم کنند  تا اهداف منطقه یی شان را دنبال نمایند.

یکی از شرایط امریکا در مذاکره با طالبان همین است تا این گروه رابطه خود را با سازمان های تروریستی قطع کند ٬قطع علایق با القاعده در صدر این درخواست بود. مگر حالا دیده می شود که طالبان نه تنها رابطه شان را با القاعده  قطع نکرده اند بل گروه های دیگر تروریستی در منطقه نیز در کنار طالبان قرار گرفته اند.

آگاهان سیاسی افغان می‌گویند که پیوستن گروهک های تروریستی آسیای میانه با طالبان، این پیام را به امریکا می‌دهد که اگر به خواست طالبان تمکین نشود برعلاوه القاعده گروه های تروریستی دیگر هم اند که در کنار طالبان  در زمین افغانستان با عساکر امریکایی جنگ بکنند. گفته های  شبکه خبر رسانی یورو آسیا می رساند که طالبان از گذشته شان فاصله نگرفته  اند  و نباید با این گروه تروریستی از نام و آدرس یک جریان سیاسی وارد مذاکره و تفاهم شد بل با ید گروه های هراس افگن را با  نام و آدرس خود شان تعریف کرد و این گفته های رئیس جمهور امام علی رحمان در خور دقت است که می گوید(تروریست‌ها را نمی‌توان به اصلاح طلب و رادیکال و خوب و بد تقسیم کرد.)

ا-ب

ممکن است شما دوست داشته باشید